Aechmea fasciata
Download
1 / 17

Aechmea fasciata - PowerPoint PPT Presentation


  • 183 Views
  • Uploaded on

Aechmea fasciata. AECHMEA (EKMEA)

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Aechmea fasciata' - una


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Aechmea fasciata
Aechmeafasciata


Aechmea fasciata

AECHMEA (EKMEA)

Aechmea tropik görünüşüyle salonlara çok yakışır. Kalın etli yaprakları 50-60 cm uzar. Kenarları hafifçe tırtıklı,renkleri kırmızı,yeşil veya enine çizgili olabilir. Yaprakların tam ortasından çıkan çiçeği uzun ömürlüdür. Tomurcuğu yaz başlarında görünmekle beraber seralardan kış aylarında bile açmış olarak alabilirsiniz. Pembe veya kırmızı tonlarındaki çiçek aylarca dayanır.

Aechmea'nın önemli bir özelliği  mobilya boyalarından buharlaşan Formaldehit isimli zehirli maddeyi emerek evin havasını temizlemesidir. Bakımı kolaydır.


Aechmea fasciata

  • Yaprakları rozet dizilişli, ortası huni şeklinde, kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.


Yeti me stekleri
Yetişme İstekleri: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.


Aechmea fasciata

Sıcaklık: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

Gelişme döneminde 15- 21 derece, kışın 14-18 dereceye gereksinim gösterir, ancak sıcaklık 12 derecenin altına düşmemelidir. Soğuklarda yaprak kahverengileşmesi görülür.


Aechmea fasciata

  • Yüksek orantılı nem (% 70-75) ister. kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.


Aechmea fasciata

Orantılı Nem: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

Gelişme dönemi boyunca toprağın nemi korunmalı, Asla soğuk su verilmemelidir.İlkbahardan ağustos ayına kadar iki hafta arayla gübreyle beslenmeli, kışınsa çok az su verilmelidir. Ortam fazla kuruysa yapraklara su püskürtülmelidir.


Aechmea fasciata

  • SULAMA: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

    Düzenli sulanır. İki sulama arasında toprak yüzeyi hafifçe kurumalıdır. Bitkinin ortasındaki çukur kısma su dolmamasına dikkat edilmelidir. Ilık ve dinlenmiş su verilir.


Aechmea fasciata

Işık: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

Bol ışıklı yerleri severler. Ancak doğrudan günel ışığı alan yerlerde bırakıldıklarında hemen zarar görürler. Tüm sene aydınlık fakat direk güneş almayan bir yerde konumlandırılmalı Saksı Harcı:

Hafif bünyeli kireçsiz karışımlarda iyi gelişir. Saksı harcı hacim olarak eşit miktarlarda yaprak çürüntüsü, funda toprağı, sphagnum yosunu ve kumun karışımıyla elde edilir. İki yıl arayla saksı değiştirilebilir.


Aechmea fasciata

Üretim Tekniği: kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

Üretimi yavru bitkilerin ayrılması ve tohum ile yapılır. Ayırma, yavruların huni oluşturarak, ana bitkinin boyunun yarısına ulaştıkları zaman ve Mart ayı içerisinde yapılmalıdır. Keskin bir bıçakla ana bitkiden ayrılan yavruların çürümemesi için, yara yerine odun kömürü tozu serpilmesi gerekir. Genç bitkiler ana bitkinin büyüme kompostuna dikilirler. Yavru Aechmea'lar 2-3 yıl içerisinde çiçeklenirler. Aechmea'ları tohum ile de çoğaltmak olanaklıdır.


Tasar m zellikleri
Tasarım özellikleri kenarları testere dişli, uzun grimsi-yeşil renkli, gümüşi çizgili; çiçekleri uzun bir sap üzerinde, katmerli, mavi tonlarda lekeli, sukulent karakterli bitkilerdir. Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.Mayıstan Ekime kadar sürer. Fakat her yaprak rozeti bir kez açar.

  • Çiçekleri ve renkli yaprakları ile ilgi çekerler.

  • Yaprakları ve çiçekleri ile gösterişli bir bitki olduğu için salonlarda , otel lobilerinde tek veya kompozisyon halinde kullanılabilir.