skaner n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Skaner

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Skaner - PowerPoint PPT Presentation


 • 98 Views
 • Uploaded on

Skaner. Wykonał:Kordian1994. Spis Treści:. Wprowadzenie Budowa skanera Typy Skanerów Podstawowe parametry skanera Rodzaje skanerów Skanowanie Zastosowanie Bibliografia. Wprowadzenie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Skaner' - ulla-mays


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
skaner

Skaner

Wykonał:Kordian1994

spis tre ci
Spis Treści:

Wprowadzenie

Budowa skanera

Typy Skanerów

Podstawowe parametry skanera

Rodzaje skanerów

Skanowanie

Zastosowanie

Bibliografia

wprowadzenie
Wprowadzenie

Skaner - jest to urządzenie, które przekształca oryginał analogowy (np. zdjęcie) w obraz cyfrowy. Obraz cyfrowy jest złożony z tzw. pikseli - kwadratowych elementów o stałej barwie.

Pierwszy skaner powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie dysponujemy wieloma typami tych urządzeń. Należą do nich skanery: reprodukcyjne, bębnowe, płaskie, punktowe i ręczne.

Spis Treści

slide4

Budowa skanera

Skaner składa się ze źródła światła, zestawu luster i soczewek, oraz światłoczułego elementu - w obecnie występujących w skanerach jest to najczęściej matryca CCD. Skanowany materiał (np. zdjęcie) umieszczone jest na szklanym blacie. Zostaje ono oświetlane przez lampę ksenonowa, halogenową bądź fluorescencyjną. Odbita od zdjęcia i luster wiązka światła zostaje skupiona przez soczewkę i pada na matrycę CCD, tam zostaje zamieniona na sygnał cyfrowy, przesyłany do komputera.

Spis Treści

typy skaner w
Typy skanerów

Ręczny

Służy do skanowania obrazów i dokumentów na papierze o małych rozmiarach. Aby jednak za ich pomocą uzyskiwać skany o zadowalającej jakości, trzeba mieć wprawną i pewną rękę, gdyż urządzenia te należy przesuwać po papierze z odpowiednią dokładnością.

Większość skanerów ręcznych pozwala na wczytywanie obrazu o maksymalnej szerokości siedmiu centymetrów.

Skanowanie większego obszaru odbywa się w kilku etapach, polegających na skanowaniu fragmentów np. obrazu i odpowiednim ich łączeniu w specjalnych aplikacja - programach.

Spis Treści

typy skaner w1
Typy skanerów

Stacjonarny

Często pod nazwa skanery płaskie  (ang. desktop scanner). Z wyglądu  do złudzenia przypomina kserokopiarkę, jest tylko mniejszy. W swojej górnej części posiada pokrywę, pod którą znajduje się szyba. Pod szybą w trakcie skanowania porusza się zespół lampa-lustro.

Zazwyczaj skanery płaskie podłącza się do komputera przez interfejs SCSI lub przez port równoległy, ostatnio poprzez złącze USB.

Zastosowanie skanerów płaskich to przede wszystkim profesjonalne prace graficzne, wymagające dobrych parametrów skanowania, oraz biurowe (skanery czarno-białe), polegające na skanowaniu dokumentów w celu późniejszego poddania ich obróbce OCR.

Niektóre firmy produkują do swoich skanerów płaskich specjalne przystawki DIA do skanowania przezroczy (diapozytywów).

Spis Treści

podstawowe parametry skanera
Podstawowe parametry skanera

Rozdzielczośćdecydująca o liczbie rozpoznawanych przez skaner szczegółów - ilość punktów na cal dpi (ang. dot per inch),

Typowe rozdzielczości skanerów ręcznych wynoszą od 100 do 400 dpi.

Format skanowanego dokumentu np. A4, istnieje możliwość większych formatów dla skanerów stacjonarnych - specjalistycznych (dla biur konstrukcyjnych).

Aktualnie niektóre skanery posiadają przystawki do skanowania slajdów.

Spis Treści

podstawowe parametry skanera1
Podstawowe parametry skanera

Ilość kolorów, tzw. głębia kolorów definiująca ilość rozpoznawanych przez skaner barw (1 bitowa - 2 kolory [czarny i biały], 8 bitowa - 256 kolorów, 24 bitowa - 16,8 mln kolorów, 30, 36, 40, 48 i więcej, zależnie od skanera).

Szybkość skanowania - zależy od modelu skanera oraz stopnia dokładności skanowanego materiału - im wyższa dokładność skanowanego materiału (rozdzielczość), tym dłuższy czas skanowania.

Spis Treści

rodzaje skaner w
Rodzaje skanerów:
   • skaner ręczny
   • skaner płaski
   • skaner bębnowy
   • skaner do slajdów
   • skaner do filmów fotograficznych
   • skaner kodów kreskowych
   • skaner przestrzenny - 3D
   • skaner kwadratowy
   • skaner lustrzany
   • skaner pryzmatowy
   • skaner światłowodowy
 • Istnieją również skanery do odczytywania informacji innej niż obraz, np. czytniki danych zapisanych w postaci magnetycznej.

Spis Treści

skanowanie
Skanowanie

Wprowadzenie obrazu do pamięci komputera za pomocą urządzenia zwanego skanerem. W procesie skanowania obraz zostaje podzielony na mozaikę prostokątnych kawałków (pikseli), a następnie  każdy z tych kawałków zostaje opisany liczbą całkowitą należącą do ustalonego przedziału, określającą jego kolor np. dla obrazu czarno-białego przedstawionego w 256 odcieniach szarości będą to liczby z przedziału od 0 do 255 określające jasność; 0 to czerń, 256 to biel. W ten sposób powstaje cyfrowa postać obrazu, czyli mapa bitowa, którą możemy zapisać w pamięci komputera.

Spis Treści

zastosowanie
Zastosowanie

Skaner może w wydatny sposób uzupełnić wyposażenie każdego biura - także prowadzonego w domu. Za pomocą skanera i modemu  możemy w postaci faksów przesyłać i odbierać  listy. Poza tym skaner możemy  też używać jako kserokopiarki - zeskanowany dokument drukujemy na drukarce i w ten sposób otrzymujemy kopię oryginału. Urządzenie do skanowania świetnie się nadaje do tworzenia elektronicznego archiwum dokumentów: od świadectwa szczepienia po umowę kupna samochodu. Zeskanować można każdy dokument. Kiedy zaś zajdzie potrzeba odszukania lub okazania kopii któregoś z nich, wystarczy, że otworzymy odpowiedni folder na dysku twardym, wybierzemy właściwy plik i wydrukujemy go. Większą liczbę plików najlepiej zapisać na dysku CD-R, by niepotrzebnie nie zajmowały miejsca na dysku twardym. Z kolei oryginalne dokumenty możemy wówczas umieścić w innym bezpiecznym miejscu. Oczywiście w niektórych przypadkach sam obraz zeskanowanego dokumentu nie wystarczy, ponieważ może zajść konieczność dokonania zmian w treści zawartego w nim tekstu. Do konwertowania, czyli zamiany, zeskanowanego obrazu (graficznego) w dokument tekstowy, który później poddawany jest obróbce w edytorze tekstu, służy oprogramowanie OCR (OpticalCharacterRecogni- tion). Jego zadaniem jest rozpoznawanie pojedynczych liter i znaków, a następnie zamiana ich w całe wyrazy i zdania. Odpowiedni program OCR zwykle jest standardowo dołączany do sprzedawanych urządzeń skanujących.

Spis Treści

autor prezentacji kordian

Autor prezentacji:Kordian

Źródła internetowe wykorzystane w prezentacji:

Wikipedia.pl

Zsaslawno.com

Kru.sp1.w.interia.pl

PcWorld.pl

Pcu.republika.pl

Spis Treści