s v l toplum kuruluslariyla s b rl g n n nem n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SİVİL TOPLUM KuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
SİVİL TOPLUM KuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

SİVİL TOPLUM KuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

SİVİL TOPLUM KuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ. Sivil Toplum Kurulusu Nedir ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

SİVİL TOPLUM KuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
s v l toplum kuruluslariyla s b rl g n n nem
SİVİL TOPLUMKuruluSLARIYLA İs BİRLİGİNİN ÖNEMİ
sivil toplum kurulusu nedir
Sivil Toplum Kurulusu Nedir ?

Sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.

slide3

Ülkemizde yüzlerce sivil toplum kuruluşu, derneklerce vakıflar bulunmaktadır.Bunların içerisinde en çok bilinen kuruluşlarından bazılarının isimleri ve görevleri şu şekildedir;

  • TEMA
  • KIZILAY
  • YEŞİLAY
  • AKUT
  • LÖSEV
  • TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri)
  • TDV (Türkiye Diyanet Vakfı)
slide4
Tema

Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek.

slide5
Akut

Temel görevi, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkanı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşmaktır.

k z lay
Kızılay

Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder. Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar. Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

yesilay
Yesilay

Sigara, içki ve uyuşturucu maddeler sağlığımızı olduğu gibi, aile ve toplum hayatımızı bozarak büyük zararlar verir. Yeşilay Derneği bu zararlı alışkanlıklardan kurtulmayı ve yakalanmamayı sağlamak amacıyla 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur.

l sev
Lösev

Amacı,lösemili ve kan kanseri çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

tsk t rk silahl kuvvetleri
Tsk (Türk Silahlı Kuvvetleri)

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için canlarını hiçe sayarak görev yapan erbaş ve erlerimizden şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybedenlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlamak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur.

tdv t rkiye diyanet vakf
Tdv (Türkiye Diyanet Vakfı)

Amacı,islâm dininin gerçek hüviyeti ile tanıtılmasında, toplumun din konusunda aydınlatılmasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na yardımcı ve destek olmak, gereken yerlerde cami yapıp donatmak, fakir hastalar için tedavi kurumları açıp işletmek, zekat, fitre gibi Müslüman vatandaşlarımız tarafından yapılacak yardımları şartlarına uygun olarak toplumdaki ihtiyaç sahiplerine intikal ettirerek sosyal yardım ve hizmeti geliştirmektir.

sivil toplum kuruluslar nda s birliginin nemi
Sivil Toplum Kuruluslarında İs Birliginin Önemi

Hollanda ve özellikle Batı Avrupa iktisadi açıdan zor bir dönemden geçer ve sivil toplum örgütleri gençlerin dayanışma ve gelişme ihtiyacına umut olarak belirdiği bir dönemde karşılıklı diyalog, istişare, dayanışma ve işbirliği ayrı bir önem kazanmaktadır. Gelecek nesillere yön veren sivil toplum kuruluşlarının sosyolojik açıdan kültür oluşumunda önemli yeri vardır.

Bu çerçevede ;

12 Ocak 2011’de Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç, Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği (TÖGB) Hollanda Şube Başkanı Eşref Kerküklü, Lahey Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın ve Turan Gençlik Teşkilatı Derneği Başkanı Onur Güngör, Lahey Azerbaycan Türk Kültür Derneği’nde bir araya geldiler. Gerçekleştirilen toplantıda özellikle gençlerin ihtiyaç ve taleplerine cevap verecek, gelecekte uygulanacak çalışmalar ele alınarak görüşüldü.

son olarak sizler cin yasanm s bir durumu anlatmak stedik
Son Olarak Sizler İcinYasanmıs Bir Durumu Anlatmak İstedik..

- Güler YAKUT hepimizin bizzat tanık olduğu,kardeşlerimizin zor durumlarını gözümüzle gördüğümüz Van Depreminde,o acıyı yaşamış olan,o zor günlerden sağ olarak kurtulan bir arkadaşımızdır.Bakın yaşanan felakette Sivil Toplum Kuruluşlarının önemini bizlere nasıl vurguluyor ?

slide13

“Ben Güler YAKUT..Kısa bir süre önce Van’da olan depremi yaşayanlardan biriyim.O zor dönemlerde sivil toplum kuruluşlarının Türkiye için,insanlar için ne kadar önemli olduğunu yaşayarak anladım.Kızılay ve Akut enkaz altındaki insanlara yardım ederken diğer sivil toplum kuruluşları gıda barınma ilaç vs… bütün ihtiyaçlarımızı el birliği ile karşıladılar.Bunun için bütün toplumlarda bu tür kuruluşlar çok önemlidir ve mutlaka desteklenmelidir.”

slide14

VAKİT AYIRDIGINIZ İÇİN TESEKKÜRLER.. Baskan : Güler YAKUTÜyeler : Filiz BAYDAR Gülsen BOZKORT