Moje naj... z letnej olympiády v Londýne. Ľudovít Širák ZŠ Sačurov 5. A. Otvárací ceremoniál jubilejných 30. letných olympijských hier oficiálne odštartoval v piatok 27.07.2012 presne o dvadsiatej druhej hodine nášho času. Niečo na úvod.

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Moje naj... z letnej olympiády v Londýne Ľudovít Širák ZŠ Sačurov 5. A

2. Otvárací ceremoniál jubilejných 30. letných olympijských hier oficiálne odštartoval v piatok 27.07.2012 presne o dvadsiatej druhej hodine nášho času. Niečo na úvod.... Na mega zvon zazvonil víťaz TourdeFranceBradleyWiggins.

3. Jeden z dôvodov, prečo bol otvárací ceremoniál nezabudnuteľný A takto to vyzeralo.... ● pripomeňme si záber na britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorú z vrtuľníka "vyhodil" JamesBondalias Daniel Craig ● zaspať pri hraní v Kráľovskom symfonickom orchestri zas vie len Mr. Bean v podaní obľúbeného komika RowanaAtkinsona • bol najvtipnejší ● momentov, ktoré pobavili prítomné publikum, ale aj ľudí pri televíznych obrazovkách, bolo požehnane. slávnostný ohňostroj

4. Najúspešnejší športovci • získali po štyri zlaté medaily, čím sa stali najúspešnejšími športovcami hier 30. letnej olympiády • stali sa nimi americkí plavci Michael Phelps a MissyFranklinová

5. Najmladšia medailistka • stala sa ňou mexická skokanka do vody AlejandraOrozcová • striebro získala vo veku 15 rokov a 103 dní

6. Najmladšia olympijská víťazka • v Londýne sa ňou stala litovská plavkyňa Ruta Meilutyte •triumfovala na 100 m prsia vo finále žien • olympijskou víťazkou sa stala vo veku 15 rokov a 133 dní

7. Najstarší súťažiaci • na 30. hrách letnej olympiády ním bol HirošiHokecu z Japonska • predstavil sa s koňom Whisperom v Greenwich Parku v drezúre • na olympiáde súťažil ako 71-ročný

8. Najstarší olympijský víťaz • zlatú medailu získal v skokoch družstiev v rámci jazdeckých súťaží O svojom výkone povedal: • v dramatickom rozoskakovaní o prvenstvo zdolali na parkúre v Greenwich Parku Holanďanov • stal sa ním 54-ročný NickSkelton z Veľkej Británie „Dočkať sa niečoho takéhoto vo veku 54 rokov a ešte práve v tomto dejisku je neuveriteľné. Mal som úžasného koňa a splnil sa môj sen.“

9. Najúspešnejšia krajina LOH Londýn 2012 • najúspešnejším športovcom bol plavec Michael Phelps, ktorý získal 6 cenných kovov, a jeho kolegyňa MissyFranklinová, ktorá na stupne víťazov vystúpila 5-krát • toto „naj“ si ukoristili Spojené štáty, ktoré sa po Pekingu opäť vrátili na prvú priečku medailovej bilancie • Američania získali v 302 súťažiach celkovo 104 medailí, z toho 46 zlatých a po 29 strieborných a bronzových medailí

10. Historicky najúspešnejší olympionik • plavec Michael Phelps prekonal rekord bývalej sovietskej gymnastky Larisy Latyninovej v počte olympijských kovov • Larisa Latyninová získala počas svojej kariéry osemnásť medailí • Phelps ich má 22, z toho 18 zlatých

11. Najúspešnejšia Slovenka • slovenská reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Štefečeková si na olympijských hrách v Londýne vybojovala striebornú medailu v trape žien • obhájila 2. miesto spred štyroch rokov v Pekingu • pre výpravu SR vybojovala štvrtý cenný kov na LOH 2012

12. Historicky najúspešnejší slovenskí olympionici • najúspešnejšími slovenskými športovcami na OH v ére samostatnosti SR sú vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci • na trati boli najrýchlejší, ale dotyk pleca Pavla o šestnástu bránku ich pripravil v Londýne o najcennejší triumf • vo svojej zbierke majú po tri zlaté medaily a jednu bronzovú medailu

13. ŠTART Ďalší naj... Slováci Michal Martikán • nesklamal ani ďalší slovenský športovec, ktorý vstúpil do histórie olympijských hier • hneď v druhý deň olympiády prišla prvá medaila pre Slovensko • zaradil sa medzi štyroch športovcov, ktorí na piatej olympiáde získali v individuálnej rovnakej disciplíne piatu medailu • strelkyňa Danka Barteková vybojovala bronz v skeete Uhádnete, kto to je?

14. Koľko zlatých medailí získal historicky najúspešnejší olympionik Američan Michael Phelps? 18 22

15. V ktorý deň olympiády prišla prvá medaila pre Slovensko? 4. 2.

16. Koľko rokov mal najstarší účastník LOH v Londýne? 54 71

17. Ako sa volá naša najúspešnejšia olympionička, ktorá získala v Londýne pre Slovensko striebro? Zuzana Štefečeková Danka Barteková

18. Koľkokrát vystúpila americká olympionička MissyFranklinová v Londýne na stupne pre víťazov? 8-krát 5-krát

19. Použité zdroje http://www.webnoviny.sk/sport/ najzaujimavejsie-fakty-a-cisla-z-oly/530551-clanok.html http://sportvysledky.com/ostatne-sporty/ loh-2012-konecna-medailova-bilancia/ http://www.webnoviny.sk/historiahier/ najuspesnejsi-olympionici-v-ere-sam/65971-clanok.html