slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
HER ŞAPKALI KOVBOY DEĞİLDİR

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 1

HER ŞAPKALI KOVBOY DEĞİLDİR - PowerPoint PPT Presentation


  • 475 Views
  • Uploaded on

HER ŞAPKALI KOVBOY DEĞİLDİR. MANTARLAR. ŞAPKALI MANTAR. MAYA MANTARLARI. KÜF MANTARI. ENFEKSİYON MANTARI.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'HER ŞAPKALI KOVBOY DEĞİLDİR' - trudy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
HER ŞAPKALI KOVBOY DEĞİLDİR

MANTARLAR

ŞAPKALI MANTAR

MAYA MANTARLARI

KÜF MANTARI

ENFEKSİYON MANTARI

Genellikle tek hücreli organizmalar olup, hücre çeperleri kitinden yapılmıştır. Mayaların en önemli özelliği eşeysiz üremelerinin tomurcuklanma yolu ile olmasıdır. Özellikle şekerli ortamlarda, toprakta, hayvan atıklarında bol miktarda görülür. Hamurun mayalanmasında, bira üretiminde maya mantarlarından yararlanılır.

Genellikle ağaç altlarında, çayırlarda yetişen tipik şemsiye şeklinde olan mantarlardır. Bu mantarların zehirli ve zehirsiz türleri vardır. Zehirsiz türlerinin kültürü yapılarak kolayca yetiştirilir.

Çürümekte olan böcek, balık, kuş artıkları üzerinde parazit olarak yaşarlar. Besinlerin küflenmesine neden olurlar. Mantarların sporları peynir, salça, ekmek, limon ve yemekler üzerinde çoğalarak besinlerin küflenmesine neden olur. 

İnsanda ağız ve boğaz hastalıkları, üreme organları ve deride enfeksiyonlara neden olan mantarlardır. Bebeklerde görülen pamukçuk, saç dökülmesine neden olan saçkıran örnek verilebilir.

ŞAPKALI MANTARLAR

ZEHİRLİ MANTARLAR

ZEHİRSİZ MANTARLAR

Bu mantarların üst yüzeyi portakal sarısı, ipek gibi parlak, dalgalı, yaşlılarda portakalımsı-kahverengidir.Lamellerinin çatallı ve aralarının birleşmiş olmasıyla ayırt edilir. Bu mantar, yaz başından sonbahar sonlarına kadar bilhassa yapraklı ağaçların kütükleri üzerinde gruplar halinde ortaya çıkar. Özellikle zeytin ağaçları üzerinde bu mantarı görmek mümkündür. sindirimden sonra 30 dakika ile 3 saat arasında ortaya çıkar. Ağır ve şiddetli mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrıları tipik belirtilerdir. 

Kültür mantarları zehirsiz mantarlar grubundadır. Üreticiler tarafından yetiştirilip paketlenerek satılırlar. Bu mantarların bir çok faydası vardır. Bunlardan bir kaçı şöyledir. Yorgunluğu giderir.Mantar sinirlere iyi gelir.Göze ve vücuda kuvvet verir.Bedenin gelişmesinde yardımcı olur.Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir.İçerdiği protein değeri sayesinde etin yerini tutar.

Bu Poster Ayşe Dilek SOYLU Tarafından Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalında Yer Alan Öğretim Teknolojileri Ve Materyal Tasarımı Dersi İçin Hazırlanmıştır.

ad