charlie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Charlie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Charlie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

Charlie - PowerPoint PPT Presentation


  • 128 Views
  • Uploaded on

Charlie. Chaplin. Tereza Crhonková. Historie 1. 2. 1.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Charlie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
charlie

Charlie

Chaplin

Tereza Crhonková

Historie 1

d tstv i

2

1

Ze začátku se měli s matkou velmi dobře, dokonce si mohli dovolit i služku, ale postupem času měla jejich matka zdravotní potíže týkající se převážně hlasu. Začal ji selhávat a slábnout, takže ztrácela nabídky. Díky tomu taky si hlasivky nemohla pořádně doléčit a nemohla ani sehnat nějaké angažmá. Peníze taky docházely a Charlieho otec jim v tomhle moc pomoct nemohl, protože sám neměl na zbit a navíc hodně pil.

Dětství I

Celým jménem Charles Spenser Chaplin se narodil 16. dubna 1889 v osm večer. Matka pracovala u divadla, stejně jako jeho otec, který od nich ovšem odešel, když byl Charliemu asi jeden rok. Pracovala jako subreta na varietním jevišti. Byla třikrát vdaná a z předchozího manželství měla i syna Sydneyho, který byl o čtyři roky starší než Charlie.

3

Charlie se na jevišti poprvé objevil ve svých pěti letech. Matka ho jako obvykle vzala do zákulisí a sama šla na scénu. Ale zase jí selhal hlas a obecenstvo jí vypískala. Režisér tedy navrhl, aby její syn šel vystupovat na místo ní. Charlie se tedy nechal zavést na jeviště a zazpíval píseň Jack Jones. Když se trochu uvolnil, začal i imitovat a tančit a nakonec měl úspěch. Paradoxní je, že ten večer, jeho matka vystoupila naposledy a hlas se jí už nikdy, díky špatnému léčení, nespravil.

slide3

matka

otec

Dětství II

bratr

slide4

Dětství III

Chaplin začal pracovat ve družině stepařů známých pod jménem Osm Chlapců, kterou vedl pan Jakson. Charlie měl ovšem ambice vystupovat i osobně a i sám osobně se setkal se spoustou slavných komiků své doby.

Když nepracoval v divadle přivydělával si jako poslíček, uklízeč, páže, tiskař a podobně. Sydney měl práci trubače na lodi, takže byl Charlie s matkou sám. U ní se ovšem projevila opět psychická nemoc a musela jít nemocnice. Charlie nechtěl do chudobince, takže byl v té době úplně sám, nikdo se o něj nestaral a ani nechodil do školy.

Ve dvanácti letech dostal první role a jeho matka byla přesunuta do ústavu v Cane Hill na 18 měsíců. Díky neustálého shánění obživy neuměl ani ve třínácti pořádně číst.

Kvůli nedostatku peněz se museli přestěhovat a matka se naučila šít, aby měli alespoň na jídlo, protože kromě divadla nic jiného neuměla. I přesto nakonec Charlie se Sydney skončili v Lambethském chudobinci a později ve škole pro sirotky v Hanwellu. Na přání matky se po nějakém čase vrátili zpět do chudobince, ale pak museli znovu odjet do Hanowellu a to na skoro rok. Tam taky dostali oznámení, že se jejich matka pomátla na rozumu. Důsledkem toho bylo, že je do péče dostal jejich otec, který mezitím žil s jinou ženou. I ta hodně pila a navíc neměla Sydneyho příliš v lásce. Chaplin označil toto období za nejsmutnější období jeho života. Když se jejich matka vrátila z nemocnice, přestěhovali se do malého bytu v chudinské čtvrti.

slide5

Chaplin odjel na své první turné. Kde byl ještě sám, ale na druhém už ho doprovázel jeho bratr Sydney, který taky sehnal práci v divadle. Nakonec si oba mohli dovolit pronajmout byt v Londýně, kde se nastěhovala jejich matka, jakmile jí propustili z ústavu. To netrvalo dlouho, protože se nemoc opět projevila, takže se do Cane Hill opět vrátila a zůstala do doby než si její synové mohli dovolit zaplatit samostatné sanatorium. Jako tvůrce se poprvé prosadil v 16 letech, kdy napsal několik písniček, skečů a vtipů, ale představení nemělo žádný úspěch. V19 letech se ale stal úspěšným komikem ve společnosti pana Karna.Do této společnosti patřil třeba i Artur Stanley Jefferson, který se později stal známým pod jménem Stan Laurel. A byl dokonce na turné v Evropě. Nakonec si ho všimli i on odjel na pozvání do Ameriky.

Amerika

Stan Laurel

Chaplinova filmová kariéra začala u společnosti Keystone Studios, kde se zrodila postava věčného tuláka Charlieho, pobudy s vytříbenými způsoby a důstojností gentlemana, oblečený v úzkém kabátě, nepadnoucích kalhotách a obrovských botách, s buřinkou, hůlkou a neodmyslitelným knírkem. Jeho život plný úspěchů i neúspěchů, obdivu i kontroverze dodnes přitahuje mnoho pozornosti. Po roce už dokonce režíroval a stříhal své vlastní krátké filmy, které měly okamžitě obrovský úspěch u publika. Pak vystřídal několik společností (Esseny, Matual) a své výkony ve filmech i tvůrčí neustále zlepšoval.

Jeho bratr byl samozřejmě v Americe s ním a dělal mu jako kdyby agenta.

Za peníze od společností točil krátké komedie, které dnes patří mezi absolutní vrcholy Chaplinových grotesek.

slide6

David W. Griffith

Douglas Fairbanks

V roce 1919 se stal spoluzakladatelem společnosti United Artists a v jejím čele stála silná čtyřka: Mary Pickfordová, Douglas Fairbanks, Charles Chaplin a slavný režisér David W. Griffith. silná čtyřka: Mary Pickfordová, Douglas Fairbanks, Charles Chaplin a slavný režisér David W. Griffith.Chaplin z tohoto uskupení nejdříve odešel, ale po natočení pár filmů s First National, se v roce 1923 opět vrátil zpět. Konečně byl svým vlastním pánem a natočil své nejznámější němé filmy Pařížská maitressa, Zlaté opojení a Cirkus. Po nástupu zvukových filmů natočil Chaplin ještě dva filmy němé, doprovázené hudbou, kterou sám složil, a zvukovými efekty. Jsou to Světla velkoměsta a Moderní doba, oba považované za jedny z nejskvělejších Chaplinových filmů. V Moderní době dokonce kromě hudby i několik slov a ke konci zazněla i píseň, kterou samozřejmě zpívala postava tuláka. Ale jakoby i nadále stál proti mluvenému slovu, text píseň nedával pražádný smysl.

Charlie Chaplin

Mary Pickfordová

dikt tor i

Ve Španělsku byl dokonce zakázaný až do roku 1975 (kdy zemřel diktátor Franco) a závěrečná řeč židovského holiče byla pravděpodobně jedním z důvodů, proč byl Chaplin v Americe později označen za „komunistu“ a za McCarthyho éry vypovězen ze země.

Diktátor byl nominován na 5 Oskarů a stal se největším Chaplinovým trhákem.

Ze zvukových filmů se stal neznámější Světla ramp nebo Diktátor, který byl zároveň i prvním. Byl natočen a uveden ve Spojených Státech v době, kdy ještě neválčily. Chaplin zde ztvárnil dvojroli židovského holiče a diktátora Hynkela. Film se stal předmětem odporu proti fašismu a nacismu – na okupovaném Balkáně dokázal místní odboj získat kopii a zaměnit ji za komedii hranou v jednom armádním kině. Němečtí vojáci takto měli možnost Diktátora shlédnout (někteří prý začali po plátně i střílet). Při jiné příležitosti ho zhlédl i sám Hitler – a to ne jednou, ale dvakrát! Zajímavostí je, že Hitler a Chaplin se narodili pouhé čtyři dny po sobě.

Diktátor I

politika

Politika

Chaplin se díky své popularitě a filmům zapojil i do politiky, i když většinou nepřímo. Sympatizoval s levicí, ale jeho názory byly považovány za nebezpečně komunistické a dokonce samotný Chaplin byl podezřelý ze spolupráce s komunisty a obviněn z protiamerické činnosti. Sama FBI ho vyšetřovala a vedla si o něj rozsáhlé záznamy. Tlak vyvrcholil v roce 1942, kdy mu hrozilo předvolání, ale všechny obvinění se nakonec ukázaly jako neprůkazná.

V roce 1952 Charlie opouští Ameriku, původně na krátkou návštěvu Anglie. Už se ovšem nevrátil a natrvalo se usadil ve Švýcarském Vevey. Do Ameriky se vrátil jen jednou, v roce 1972, aby převzal cenu Americké filmové akademie Oskar za celoživotní dílo. Ačkoli byla jeho návštěva velký úspěch, je zajímavé, že obdržel pouze jednorázové vízum na dobu dvou měsíců.

slide10

Chaplin

&

Ceny

Celkově dostal Chaplin dva Oskary. Prvního za svůj film Cirkus. Často je také přehlíženo, že Chaplin získal v roce 1973 Oscara za nejlepší hudbu k filmu Světlaramp.

chaplin

ženy

Edna Purviance

Chaplin

Edna Purviance byla první herečkou, kterou Chaplin obsadil do hlavní role během svého působení u Essenay a Mutual films. Vztah přešel z pracovního i do soukromí, ale neměl dlouhého trvání. Tento románek definitivně ukončil Chaplinův sňatek s Mildred Harrisovou. I přesto Ednu Charlie obsazoval dál do svých filmů až do roku 1923 a do Edniny smrti byli přáteli.

&

mildred harrisov

Mildred Harrisová

První ženou tedy byla Mildred Harrisová, které bylo šestnáct let, když se provdala za Chaplina. I ona měla blízko k filmu a dokonce ztvárnila hlavní roli v Čaroději ze země Oz. Vzali se kvůli údajnému těhotenství, které se vzápětí ukázalo jako planý poplach a Harrisová porodila až za rok. Měli chlapce, který se ovšem narodil s vážnými tělesnými vadami a tři dny po porodu zemřel. Rozvedli se po dvou letech a soud neproběhl zrovna lehce. On tvrdil, že Mildred měla lesbickou aférku s další herečkou. Ona ho na oplátku označila za sexuálního maniaka.

Chaplina bychom dnes opravdu mohli považovat za hypersexuálního svůdce, který rozhodně nebyl žádným krasavcem. Zřejmě trpěl určitou sexuální úchylkou a to obdivem k extrémně mladým ženám.

Chaplin byl svou prací posedlý a stejně i sexem. Sám tvrdil, že souložil i mezi jednotlivými filmovými záběry.

Zásadně upřednostňoval velmi mladé dívky a výsledkem byly čtyři manželství, z nichž tři byly s ženami mladší 18 let. Dohromady měl jedenáct dětí a spoustu mladých milenek.

Byl hrdý na to, že jeho hlavním koníčkem je deflorace sexuálně nezkušených panen.

Jak sám tvrdil:“ Nejkrásnějším přírodním výtvorem je mladá dívka, která právě začíná rozkvétat. “

pola negri

Pola Negri

Po vztahu s Mildred se zapletl s polskou herečkou Polou Negri, která točila filmy v Hollywoodu. Románek trval asi 9 měsíců. Velkým rozdílem bylo, že zatímco u všech ostatních Chaplinových vztahů, které se snažil držet v tajnosti, se tento těšil velké publicitě. Hodně životopisců se shodlo, že to byl vztah založený z velké míry na získání pozornosti veřejnosti.

Pola byla jednou z několika desítek slavných žen, které figurovali v Chaplinově životě. Vztah udržoval například i s Clare Sheridan, neteří Winstona Churchilla.

lity grayov

Lity Grayová

Jeho druhou manželkou byla Lity Grayová. Jí bylo 16 let a jemu 35. Chaplin si ji ale vyhlédl již v jejich šesti letech. Ve dvanácti už představovala hlavní dětskou hrdinku jeho filmu. Blíže se ovšem seznámili až na filmu Zlaté opojení. Poté se vzali a ona otěhotněla. Měli dva syny Charlese a Sydneyho. Byla taky velmi indiskrétní a líčila své sexuální zážitky, včetně nadměrně veliké přirození svého idolu. Později docházelo ke stále četnějším žárlivým scénám. Dokonce prý mu jednou Lita vmetla do tváře, že je jednou ze stovky Chaplinových milenek. Prý jí odvětil: „ Nikoliv ze stovek, nýbrž z tisíce.“ Taky popisovala jeho nechuť k používání antikoncepce. Zejména prý kondom se mu hnusil. Nemůžeme se tedy divit, že Lita otěhotněla v šestnácti letech. Charlie ji nejdříve přemlouval k potratu a pak i nabízel peníze, aby si vzala někoho jiného. Nakonec však povolil a oženil se s ní. Manželství ale byla katastrofa a při rozvodu vysoudila Lita více než milion dolarů. Soud se neobešel bez skandálu, který mimo jiné vyvolal i obžalovací spis, který měl 42 stran a vyšel v malém knižním vydání. Lita zde nařkla Chaplina snad ze všech sexuálních zvrhlostí a společenských hříchů. Chaplinův životopisec Joyce Milton dokonce napsal, že toto manželství inspirovalo Nabokova k napsání románu Lolita.

paulette godardov

Paulette Godardová

Další ženou v životě Charlieho Chaplina byla Paulette Godardová. Vidět jsme ji mohli například v Moderní době nebo Diktátorovi. Žili spolu v Beverly Hills. Po ukončení vztahu, oba prohlásili, že byli tajně oddání. Rozvod skončil přátelským vyrovnáním.

joan barry

Joan Barry

V roce 1941 Chaplin potkal Joan Barry na kamerových zkouškách. Byla z toho vášnivá láska, která ovšem se později stala Chaplinovou noční můrou. Joan se několikrát pokusila o sebevraždu a dokonce se i po rozchodu opakovaně vracela Charlieho domu v Los Angeles, kam se vloupala, rozbíjela okna a nakonec skončila na 30 dní ve vězení. Joan podala trestní oznámení o otcovství dítěte, které čekala. Navzdory tomu, že zkouška byla negativní, byl Chaplin nucen platit alimenty. Nespravedlnost tohoto soudního rozhodnutí později vedla ke změně v kalifornském zákoníku, aby byly krevní testy uznány jako důkaz.

oona o neillov

Oona O´Neillová

Již během soudních tahanic s Joanou potkal Chaplin svou budoucí a poslední manželku Oonu O´Neillovou. Když se vzali bylo mu 54 let, jí 18. Její otec dramatik O´Neille s tímto sňatkem nesouhlasil a přerušil s ní jakékoli styky. Jejich manželství bylo dlouhé a šťastné. Oba našli v tom druhém, co hledali. Ona otcovskou lásku, on zas věrnost a podporu v jeho těžkém období. Společně měli tři syny a pět dcer. Poslední syn se narodil v jeho 70 letech. Oona přežila Chaplina o 14 let. Zemřela na rakovinu slinivky.

hetty kelly

Hetty Kelly

Chaplinovo zaujetí mladými herečkami si jeho životopisci vysvětlují různě, ale většina tvrdí, že důvodem bylo setkání s Hetty Kelly, do které se zbláznil v letech, kdy vystupoval na music hallech.

chaplin d ti

Chaplin & děti

Jak již víme, Chaplin měl jedenáct dětí. Obecně se tvrdilo, že mu moc velkou radost nedělají a za vinu to bylo dáváno samotnému Chaplinovi, který vládl ve svém švýcarském sídle pevnou rukou. Nestrpěl sebemenší odpor a byl přesvědčen o tom, že se nikdy nemýlí. Říkalo se, že jeho děti trpí pocitem méněcennosti a mají strach, že jej zklamou. Neměli se dokonce dívat na televizi a denně musely cvičit balet a hru na klavír. I proto se většina z nich snažila od otce odrhnout a vymanit z jeho vlivu.

charles chaplin junior

Charles Chaplin junior

Nejstarší Charles Chaplin junior se taky toužil stát hercem, ale jeho jedinou zkušeností před kamerou byla malá role v otcově Světla ramp. Záhadou byla i jeho smrt, protože oficiální stanovisko znělo, že se smrt nastala následkem náhodného výstřelu při čištění revolveru.

Sydney Chaplin

Druhý syn Sydney dostal rozhodně více hereckých příležitostí než jeho bratr. V Hraběnce z Hongkongu dokonce dostal jednu z hlavních rolí. Ani on však neměl s otcem úplně bezproblémový vztah. Sám tvrdil, že si otec nepřál jeho a naopak.

geraldina chaplinov

Geraldina Chaplinová

Geraldina Chaplinová byla první dítě z manželství s Oonou. Již od dětství projevovala nadání k baletu a absolvovala i školu baletního výcviku u Londýnského Královského baletu. Nakonec ovšem skončila u hraní, i když si to její otec nepřál. Později hrála taky v pár otcových filmech. V roce 1992 ehrála svou vlastní duševně chorou babičku ve filmovém životopisu Chaplin režiséra Richarda Attenbourougha a filmovou matku Winony Ryderové ve Scorseseho oskarovém snímku Věk nevinnosti. Z novějších děl je třeba uvést snímek Mluv s ní.

michael chaplin

Michael Chaplin

Další z dětí byl Michael Chaplin. I on se objevil spolu se sestrami ve Světle ramp. Navštěvoval dramatickou školu. V osmnácti se však stal beatníkem a zamiloval se do pětadvacetileté anglické herečky Patricie Johnsonové, s níž se proti vůli rodičů oženil a založil rodinu. Žil prý s manželkou a s dítětem v malém bytě, zřekl se otcových peněz.

Po Chaplinově smrti to však byl on, kdo se staral o dům ve Švýcarsku.

Ostatní

Jeho další děti byli Viktoria Chaplinová, Eugene Chaplin, Jane Chaplin, Anette Chaplinová a Christopher Chaplin. Většina se věnovala herectví více či méně úspěšně.

zaj mavosti

Pro nás je jistě zajímavé, že Chaplin se nikdy netajil sympatiemi a láskou k Československu. Na důkaz tohoto zájmu věnoval již v roce 1946 Čs. kinematografickému muzeu při Technickém muzeu v Praze několik tradičních rekvizit, které tvořily vnější podobu jeho nezapomenutelného ,,tuláka Charlieho“ – svou buřinku, rozšmajdané boty a bambusovou hůlčičku. Tyto rekvizity byly velkým obohacením pražských muzejních sbírek, poněvadž symbolizují jednu z nejvýznamnějších kapitol z dějin světové kinematografie.

Chaplin byl idolem pro mnoho našich významných osobností. Například pro Vítězslava Nezvala, Konstantina Biebla i pro Vladislava Vančuru, Karla Konráda, Jiřího Voskovce a Jana Wericha, Jindřicha Honzla a dlouhou řadu dalších našich spisovatelů, básníků, výtvarných umělců i herců. Brněnský Devětsil jmenoval Charlese Chaplina svým čestným členem.

Chaplin dokonce chtěl použít námět známé veselohry Hej rup! A chystal natáčení Dobrého vojáka Švejka.

Zajímavosti

Dne 25. prosince 1977 Charles Spencer Chaplin zemřel (po mozkové mrtvici).

Asi čtyři měsíce po jeho smrti, byl jeho hrob vykopán a tělo ukradeno. Nebylo známo kdo, nebo z jakého důvodu to udělal. Hypotézy činu se různily, od hloupého žertu až po nacionalistické cítění. Po pár týdnech se rakev s ostatky slavného Chaplina našla. Dva cizinci, kteří byli ve Švýcarsku v politickém azylu, chtěli získat výkupné. To jim ale nevyšlo, protože je policie chytla.

Chaplin nikdy nezapomněl na svůj britský původ a v roce 1975 byl Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu. Toto ocenění bylo navrženo již dříve, ale vždy se zavrhlo.

sochy a jin

Sochy a jiné

Charlie se dočkal i svých soch a pomníků. Jedna z nich je přímo ve Vevey a její přesná replika byla instalována na Leicester Square v Londýně. Další bychom mohli najít v Oslu nebo Chaplinův pomník v bulharském městě Gabrovo v čele Parku smíchu. I unás máme pomník. Je dominantou Chaplinova náměstí a je vysoký 4 metry, představuje rozfázovaný pohyb zdravícího tuláka Charlieho.

Chaplin má i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

slide25

Rok: 1992

Získal Oskara.

Zajímavostí je, že Geraldina Chaplinové v tomto filmu hrála svou vlastní babičku, Chaplinovu matku.

Film

Hlavní role: Robert jn. Downey

Režie: Richard Attenborough

zdroje

Zdroje

http://www.csaf.cz

(/recenzie.php?id=34)

http://www.novinky.cz

(/clanek/92096-slavny-erotoman-charlie-chaplin.html)

http://www.anglie-info.estranky.cz

(/clanky/vyznamne-osobnosti/charlie-chaplin)

www.csfd.cz

Můj životopis: Charlie Chaplin