slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
آموزش تعلیمات اجتماعی پایه سوم راهنمایی PowerPoint Presentation
Download Presentation
آموزش تعلیمات اجتماعی پایه سوم راهنمایی

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 38

آموزش تعلیمات اجتماعی پایه سوم راهنمایی - PowerPoint PPT Presentation


  • 135 Views
  • Uploaded on

ابتدای سخن به نام خداست آنکه بی مثل و شبه و بی همتاست

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'آموزش تعلیمات اجتماعی پایه سوم راهنمایی' - tomas


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

ابتدای سخن به نام خداست آنکه بی مثل و شبه و بی همتاست

«سنایی،طریق التحقیق»

آموزش تعلیماتاجتماعی پایه سوم راهنمایی

تهیه کننده:

احمدرضا احمدی باهمکاری پایگاه علوم اجتماعی

slide2

مجلس در حکومت ما چه نقشی دارد؟

درس ششم

کنفرانس ها:

احمدرضا احمدی بهنام آقایی افشین ذاتعلی

محمدجواد بیات علیرضا منصوری

«شهید مطهری» «شهید بهشتی» «شهید مدرس»

slide4

در حکومت ما قوای سه گانه مقننه،مجریه و قضاییه از یکدیگر مستقل اند.به طوریکه هر یک وظیفۀ مخصوص به خود را دارد.در عین حال این سه قوه با نظارت رهبر به صورت هماهنگ عمل می کنند.در میان قوای سه گانه مجلس شورای اسلامی که از نمایندگان مردم تشکیل می شود وظیفۀ قانون گذاری را بر عهده دارد.

-آیا می دانید نمایندگان مجلس شورای اسلامی چگونه انتخاب می شوند؟

-منطقه ای که در آن زندگی می کنید در مجلس شورای اسلامی چند نماینده دارد؟

-آیا این نماینده یا نمایندگان را می شناسید؟

-شما در چه سنی می توانید نمایندۀ خود را انتخاب کنید؟

گفت و گو کنید

slide5

با کمی دقت در زندگی اجتماعی خود متوجه می شوید که قوانین تصویب شده در مجلس شورای اسلامی همۀ زندگی تان را فراگرفته است.شما در مدرسه ای تحصیل می کنید و معلمانی نیز به شما درس می دهند.هزینۀ مورد نیاز برای ساختن مدرسه،استخدام معلمان و موارد مشابه آنها به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است.

slide6

از چه راه هایی می توانیم کارها را با مشورت یکدیگر انجام دهیم؟

slide7

وَالَّذین استَجَابُوا لِرَبِّهِم و أقَامُوا الصَّلُوةَ وَ أَمرُهُم شُورَی بَینَهُم وَ مِمّا رَزَقنهُم یُنفِقُونَ

«و آنان که دعوت پروردگار خویش را پاسخ می گویند و نماز را می گزارند و کارشان بر پایۀ مشورت با یکدیگر است و از آنچه به آنها روزی کرده ایم انفاق می کنند.»

سوره شوری،آیه 38

slide8

مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مردم تشکیل می شود.در کشور ما هر چهارسال یکبار،مردم پای صندوق های رای می روند و نمایندگان خود را از میان «نامزد»های نمایندگی انتخاب می کنند. هر یک از نامزدهای انتخاباتی که صلاحیت آنها به تأیید شورای نگهبان رسیده باشدو تعداد بیشتری رای بیاورد، به عنوان نماینده مردم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کند.انتخابات فرصتی است که مردم از طریق آن می توانند در تصمیمات مهمی که حکومت برای آنها می گیرد شرکت داشته باشند.به همین دلیل با احساس مسئولیت بیشتری در انتخابات شرکت می کنند.

؟

slide9

نمایندگان مجلس برای اینکه بتوانند در مورد مسائل مملکتی بهتر تصمیم بگیرند،از میان خود افرادی را به عنوان «هیئت رئیسه» انتخاب می کنند.رئیس مجلس در راس هیئت رئیسه است و وظیفه دارد جلسات مجلس را اداره کند. (تعدادهیئت رئیسه مجلس 12نفرهستند )

slide11

عکس هایی از رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره های هشتم و نهم(فعلی)

آقای علی لاریجانی

slide14

کار اصلی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مشورت کردن در مورد مسائل مختلف و وضع قوانین است.آنها برای مشورت بهتر گروه های گوناگونی را تشکیل داده اند و هر یک از نمایندگان در یکی از این گروه ها عضویت دارد.این گروه های کمیسیون نام دارند و کمیسیون اجتماعی،امنیت ملی و سیاست خارجی،فرهنگی و آموزش و تحقیقات از جملۀ آنها هستند.برای مثال کمیسیون آموزش و تحقیقات به بحث دربارۀ قوانین و مسائل مربوط به دانش آموزان، معلمان و آموزش و پرورش می پردازد.

slide15

هر پیشنهادی که قرار باشد به صورت قانون دربیاید،در مرحلۀ اول در یکی از کمیسیون های مجلس به بحث و مشورت گذاشته می شود.پس از این که اعضای کمیسیون در مورد آن بحث کردند و اصلاحات لازم را انجام دادند،برای بحث نهایی در جلسۀ علنی مجلس که اکثریت نمایندگان در آن حضور دارند،مطرح می شود و موافقان و مخالفان در مورد آن آزادانه صحبت می کنند.سپس به رای گذاشته می شود و اگر اکثریت نمایندگان به آن رای مثبت دهند،مجلس آنرا تصویب می کند.طرح ازطرف نمایندگان مطرح می شودولایحه ازطرف دولت مطرح می شود)

slide17

کلیۀ مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به شورای نگهبان فرستاده شود.شورای نگهبان موظف است آنرا از نظر عدم مخالفت با موازین اسلامی و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و چنانچه آنرا مخالف تشخیص دهد برای تجدید نظر به مجلس شورای اسلامی بازگرداند.پس از اصلاح و تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان،رئیس مجلس آنرا برای اجرا به قوۀ مجریه یا قوۀ قضاییه ابلاغ می نماید.

slide18

آیت الله احمد جنتی

«رئیس شورای نگهبان فعلی»

slide21

برای آشنایی با قوه مقننه لازم است بدانیم که مجلس «چه باید بکند»؛یعنی چه وظایفی دارد و نیز «چه می تواند بکند»؛یعنی چه اختیاراتی دارد.بعضی از وظایف و اختیارات مجلس عبارتند از:

وظایف و اختیارات مجلس

slide22

قانون گذاری

وظیفۀ اصلی مجلس وضع قوانین است.مجلس از طریق تهیه و تنظیم قوانین در زندگی مردم نقش مهمی دارد.حکومت نیز با اجرای قوانین نیازهای مختلف مردم و موسسات و سازمان ها را رفع می کند.

تصویب قوانین در زندگی مردم اهمیت فراوانی دارد اما توانایی های مجلس تنها به وضع قوانین محدود نمی شود.مجلس می تواند کارهای دیگری نیز از طرف مردم وبرای مردم انجام دهد.از جمله:

slide23

دادن رأی اعتماد به وزیران

رئیس جمهور پس از اینکه از طرف مردم انتخاب شد،موظف است وزیران مورد نظر خود را به نمایندگان مجلس معرفی کند.پس از آن هر یک از وزیران خود را معرفی کند و نمایندگان در مورد صلاحیت او برای مسئولیت وزارت اظهار نظر می نمایند.در پایان نیز برای هریک از آنها رأی گیری می شود.اگر بیشتر نمایندگان به وزیر معرفی شده رأی اعتماد دهند او به عنوان وزیر منصوب می شود.

slide24

سوال کردن از رئیس جمهور و وزیران

نمایندگان مجلس می توانند در مورد عملکرد رئیس جمهور و هر یک از وزیران از آنها سوال کنند. رئیس جمهور یا وزیری که از او سوال شده است باید در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

slide25

استیضاح

استیضاح به معنی توضیح خواستن است و با سوال کردن تفاوت دارد.در استیضاح پس از آنکه وزیر استیضاح شده در مجلس حاضر شد و در مورد مسئلۀ مورد نظر مجلس توضیح داد باید از مجلس مجددا رأی اعتماد بگیرد.

slide28

تحقیق و بررسی

مجلس این اختیار را دارد که در مورد مسائل مهم کشور تحقیق و بررسی کند و برای رسیدگی به مشکلات سازمانها و شکایت های مردم هیئت هایی را تشکیل دهد.همۀ مسئولان اجرایی در ادارات موظف اند به پرسش های هیئت های رسیدگی به مجلس پاسخ مناسب دهند و با آنان همکاری کنند.این هیئت ها در مورد نحوۀ اجرای قوانین تحقیق می کنند.آنها می خواهند بدانند آیا قوانینی که در مجلس تصویب می گردند به خوبی اجرا می شوند یا در اجرای آنها نواقصی وجود دارد.

slide29

رسیدگی به شکایات مردم

اگر مردم از ادارات و سازمان های اجرایی یا دستگاه های قضایی مانند دادگاه ها و دادسراها شکایت داشته باشند،می توانند آنها را با نمایندگان خود در میان بگذارند.مجلس نیز موظف است به این شکایت ها رسیدگی کند و از سازمان ها توضیح بخواهد و نتیجه را اعلام کند.

slide30

چنان که گفتیم،مهم ترین وظیفۀ مجلس قانون گذاری است.

-قانون گذاری در زندگی مردم چه نقشی دارد؟

-یه نظر شما آیا برای به انجام رسیدن همۀ کارهای کشور تنها تصویب قانون کافی است؟

-مردم یک جامعه برای تشکیل یک مجلس قوی و توانا چه کارهایی می توانند انجام دهند؟

پیشنهاد کنید

slide38

آزمون

1.هیئت رئیسۀ مجلس از چه افرادی تشکیل شده است و هدف از تشکیل آن چیست؟

2.کار اصلی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی چیست؟

3.کمیسیون های مجلس چیست؟چند نمونه مثال بزنید.

4.مجلس از چه طریقی در زندگی مردم نقش مهمی دارد؟

5. نمونه از اختیارات و وظایف مجلس را نام برده و به دلخواه یکی از آنها را شرح دهید.

6.تفاوت استیضاح باسوال رابیان کنید؟

7.اگرپیشنهادی بخواهد به قانون تبدیل شود چه مراحلی راباید طی کند؟