slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Moja mała ojczyzna Jaworze PowerPoint Presentation
Download Presentation
Moja mała ojczyzna Jaworze

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Moja mała ojczyzna Jaworze - PowerPoint PPT Presentation


  • 121 Views
  • Uploaded on

Moja mała ojczyzna Jaworze. JAWORZE, ACH TE JAWORZE NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE, WIEŚ TO NIEDUŻA, MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …. Gmina Jaworze. Gmina Jaworze powstała w 1991 r., wyodrębniając się z Gminy Jasienica.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Moja mała ojczyzna Jaworze' - titus


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
JAWORZE, ACH TE JAWORZE

NIE KAŻDY MIESZKAĆ TU MOŻE,

WIEŚ TO NIEDUŻA,

MIEŚCI SIĘ U GÓR PODNÓŻA …

slide3

Gmina Jaworze

Gmina Jaworze powstała w 1991 r., wyodrębniając się z Gminy Jasienica.

Gmina znana jest z walorów uzdrowiskowych, na tym terenie w XIX wieku odkryto źródła wody bogate w sole jodobromowe. Corocznie przybywa tutaj wiele osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Na terenie Jaworza funkcjonują obiekty wczasowo-rekreacyjne, liczne ścieżki rowerowe i narciarskie.

slide4

Wójt gminy Jaworze- Zdzisław Bylok

Zastępca wójta- Radosław Ostałkiewicz

Wójt prowadzi różne sprawy, bez których nie ma poprawy…

W urzędzie gminy pośmiać się można a Pan Radosław z pewnością cię pozna…

slide5

Klasycystyczny pałac

Klasycystyczny pałac w Jaworzu powstał prawdopodobnie w 1793 r. Wybudował go hrabia Arnold Saint Genois d'Anneaucourt. W XIX w. jego właścicielami została rodzina Larischów.Po II wojnie światowej całość majątku zostaje znacjonalizowany i urządzono w pałacu dom dziecka dla dzieci polskich repatriantów z Niemiec i sierot wojennych, później Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy.Klasycystyczny piętrowy pałacyk w Jaworzu to najcenniejszy zabytek tej miejscowości.

slide6

Pomnik Piłsudskiego

Pomnik Marszałka odsłonięto po raz pierwszy w lipcu 1931 roku. Był to pierwszy pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego na ziemi śląskiej. Polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i Naczelny Wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski.

slide7

Amfiteatr

Amfiteatr w Jaworzu został wybudowany w latach 70-tych XX wieku. W roku 2007 Gmina Jaworze przystąpiła do modernizacji amfiteatru oraz parku zdrojowego. Przebudowano dawną scenę i wybudowano infrastrukturę towarzyszącą. W amfiteatrze organizowane są koncerty, festyny i różnego rodzaju imprezy takie jak "Jaworzański Wrzesień" czy noworoczny pokaz sztucznych ogni. Amfiteatr jest również jedną ze scen Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Gdy majówka w amfiteatrze się zbliża, orkiestra dęta nam czas przybliża…

slide8

Glorietta

Gdy echo swoje chcemy posłuchać, do Gloriety trzeba się udać…

Legendarna Glorieta zbudowana na wzgórzu Goruszka przez Arnolda barona Saint-Genois d’Anneaucourt. W czasie jej kompleksowej konserwacji, prowadzonej w 2003 roku, na jednej z kolumn odczytano datę 1798. Prawdopodobnie jest to data jej powstania.

slide9

Skansen w Jaworzu

Miejsc, w których bezpośrednio możemy się zetknąć z folklorem nigdy dosyć. Skansen Zygmunta Podkówki z Jaworza spełnia dwie zasadnicze funkcje: można tam po prostu miło spędzić czas i dowiedzieć się czegoś o zwyczajach i życiu dawnych mieszkańców tej okolicy.

Gdy do skansenu pójdziemy, różne zabytki odnajdziemy…

slide10

Fontanna

Na ławeczce każdy usiąść może, a czyste powietrze z pewnością pomoże…

W centrum dawnej miejscowości uzdrowiskowej, w parku pamiętającym czasy świetności rodziny hrabiowskiej Saint-Genois d'Anneaucourt, tęskniący do dawnych uzdrowiskowych tradycji lokalni prominenci postawili fontannę, z której o dziwo, nie leje się woda lecz wydobywana z głębi ziemi Zabłocka solanka termalna.

slide11

Kaplica w Nałężu

W 1829r. Filip Ludwik ufundował i wybudował kaplicę, która miała być „po wsze czasy” utrzymywana przez Panów miejscowości. W 1847r. utworzono tu lokalia, podniesiono do rangi parafii pozwalające na jej samodzielne istnienie.

W 1910r. dotknęło kaplicę nieszczęście. Pożar zniszczył doszczętnie cały dach oraz znacznie uszkodził jej wnętrze.

Kościółek w Nałężu kusi swą pięknością dlatego też podoba się wszystkim gościom…

slide12

Kościół katolicki

Kościół Opatrzności Bożej w Jaworzu –rzymskokatolicki kościół parafialny w Jaworzu, w powiecie bielskim w województwie śląskim. Kościół wzniesiony został w 1802 przez mistrza murarskiego Englischa na miejscu dawnej drewnianej kaplicy. Ufundowany został przez Arnolda Saint-Genois – ówczesnego właściciela wsi.

slide13

Kościół ewangelicki

Parafia luterańska w Jaworzu, należąca do diecezji cieszyńskiej . Mieści się przy Placu Kościelnym. Data założenia 1782 rok. Pastorem jest obecnie ksiądz Władysław Wantulok.

slide14

Pomnik Hrabiego

W 1862 roku, dzięki zaangażowaniu trzeciego z kolei z rodu Saint Genois d’Anneaucourt hrabiego Maurycego Jana Nepomucena, Jaworze stało się uzdrowiskiem, gdzie leczono żętycą i kąpielami borowinowymi.

Z hrabią porozmawiać możemy i wiele ciekawych rzeczy się dowiemy…

slide15

Prezentacje wykonały:

Paulina Pilarz

i

Paulina Podsiadło