slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
UYAP UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ HAKAN ATASOY ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TETKİK HAKİMİ PowerPoint Presentation
Download Presentation
UYAP UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ HAKAN ATASOY ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TETKİK HAKİMİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

UYAP UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ HAKAN ATASOY ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TETKİK HAKİMİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 484 Views
 • Uploaded on

UYAP UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ HAKAN ATASOY ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TETKİK HAKİMİ. AMAÇ :

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

UYAP UZAKTAN EĞİTİM PROJESİ HAKAN ATASOY ADALET BAKANLIĞI BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI TETKİK HAKİMİ


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
UYAPUZAKTAN EĞİTİM PROJESİ

HAKAN ATASOY

ADALET BAKANLIĞI

BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

TETKİK HAKİMİ

slide2
AMAÇ:

UYAP Eğitimlerinin personel hareketleri, yaygınlaştırma çalışmaları, yazılımda yapılan güncellemeler ve kullanıcıların bilgilerini yenilemek istemeleri gibi nedenlerle süreklilik arz etmesi karşısında, kullanıcıların eğitim ihtiyaçlarının zaman ve mekana bağlı kalınmaksızın sürekli olarak karşılanması ve eğitim faaliyetleri nedeniyle yapılan harcamaların önüne geçilmesi amacıyla Başkanlığımız tarafından UYAP Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında UYAP ekranlarının kullanılmasına yönelik olarak uzaktan eğitim içerikleri üretilmiştir.

slide3
ÖZELLİKLER
 • Uzaktan Eğitim Projesi yazılımı web tabanlı olarak hazırlanmış olup, senaryo süreci, içerik üretimi süreci, seslendirme süreci olmak üzere 3 ana aşamada tamamlanmıştır.
 • Uzaktan Eğitim Projesi kapsamında ilk planda ceza mahkemeleri, hukuk mahkemeleri, Cumhuriyet başsavcılığı ve icra daireleri işlemleri ile portal ve e-posta işlemlerine ait içerikler üretilmiştir. Bu içerikler ihaleyi kazanan firma ile birlikte çalışılarak üretilmiş olup, bu çalışmalar sonunda uzaktan eğitim üretimi konusunda eğitim alarak pratik yapma fırsatı da bulan Başkanlığımız personeli bundan sonra üretilmesi planlanan diğer eğitimlerin tamamını kendisi gerçekleştirebilecek seviyeye gelmiştir. Nitekim bu kapsamda idari yargı modülüne ait uzaktan eğitimlerin tamamı Başkanlığımızda görev yapan uzmanlar tarafından üretilmiştir.
slide4
Uzaktan eğitimler, UYAP’ın işletimde olduğu birimlerde görev yapan hakim, Cumhuriyet savcısı ve adalet personeline sisteme tanımlanmaları ile eş zamanlı olarak atanmakta, kullanıcıların rollerinde meydana gelen değişikliklere paralel olarak atanan eğitimler de derhal güncellenmektedir. Diğer bir ifade ile, kişilere uzaktan eğitimlerin atanması için ayrıca bir tanımlama ve atama işlemi yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Uzaktan Eğitim faaliyetleri Başkanlığımız bünyesinde kurulan “Eğitim Yönetim Sistemi” sayesinde gerçekleştirilmekte ve takip edilmektedir. Bu sistemin genel özelliklerini aşağıdaki şekilde belirtmek mümkündür:
slide5
UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ
 • Kullanıcılar Eğitim Yönetim Sistemine, UYAP Portal sayfasından ayrı bir kullanıcı adı ve şifresi yazmadan erişebildikleri gibi, internet üzerinden kullanıcı adı ve şifresi yazarak da erişebilmekte, bu erişim sonucunda kendilerine tahsis edilen “e-eğitim portalına” girebilmektedirler. Ayrıca, internet bağlantısı olmayan durumlarda uzaktan eğitimleri CD’den çalıştırarak ya da bilgisayarlarına kurarak da kullanabilmektedirler.
 • İnternet üzerinden ya da CD versiyonu ile alınan uzaktan eğitimlerin bilgileri de uzaktan eğitim yönetim sistemine aktarılmaktadır.
slide7
Kullanıcının e-eğitim portalında eğitim isimleri, başlangıç ve bitiş tarihleri, kullanıcının tamamladığı, henüz devam eden ya da alacağı dersler, sınavlar, derslerde kaldığı süre, eğitimlere giriş sayısı, gibi derslerdeki durumuyla ilgili bilgiler yer almakta, sayısal olan bu bilgiler grafiksel veya yüzde olarak da gösterilebilmektedir.
 • Eğitim Yönetim Sistemi sayesinde merkezden kullanıcıların başarıları ile ilgili her türlü takip yapılabilmektedir.
slide9
UZAKTAN EĞİTİM İÇERİKLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Uzaktan eğitim kapsamında verilen eğitimlerde;

 • Kullanıcılar eğitimde sahne sahne ilerleyebilmekte, sahneleri tekrarlayabilmekte, istediği anda geriye dönüş yapılabilmektedirler.
 • İçeriklerin tümü profesyonel olarak hazırlanan sesli anlatımdadır.
 • Eğitimler simülasyonlu (yönlendirmeli) olup, kullanıcılar eğitimi sadece izleyebileceği gibi, uygulama da yapabilmektedirler.
 • Eğitimler anlatım ve uygulama bölümlerinden oluşmakta, anlatım bölümlerinde, kullanıcılara konuda geçen işin UYAP ekranları üzerinde nasıl yapıldığı efekt ve seslerle yönlendirilerek anlatılmakta, uygulama bölümünde ise anlatılan iş, efekt ve ses ile desteklenerek kullanıcılara yaptırılmaktadır.
slide10
Kullanıcılar istediğinde eğitim içinde anahtar kelime taraması yapabilmekte, aranan kelimelerin geçtiği başlıklar ve sahneler listelenerek, bu liste üzerinden ilgili sahnelere ulaşılabilmektedirler.
 • Anlatım bölümünde geçen metinler, bölüm-bölüm veya tamamıyla yazıcıdan çıktı olarak alınabilmektedir.
 • Uygulama bölümlerinde, kullanıcıların isteğine göre yardımcı efektler (ses, not, işaret gibi yönlendirmeler) gizlenebilmekte ve istendiğinde tekrar eklenebilmektedir.
 • Eğitim Yönetim Sisteminde oluşturulan soru bankasından, istenen eğitime ait ve istenen soru sayısına göre ön test, son test, konu ve bölüm testi ve genel sınav hazırlanarak kullanıcılara sınav yapılabilmektedir