slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
RZEŹBY GRECKIE PowerPoint Presentation
Download Presentation
RZEŹBY GRECKIE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

RZEŹBY GRECKIE - PowerPoint PPT Presentation


  • 127 Views
  • Uploaded on

RZEŹBY GRECKIE. Kolumny greckie. W starożytności stosowane były kolumny następujących porządków architektonicznych: doryckiego – o wysokości od 8 do 12 modułów w starożytnej Grecji i 16 modułów w starożytnym Rzymie jońskiego – o wysokości od 16 do 20 modułów

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'RZEŹBY GRECKIE' - theodore-weeks


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
kolumny greckie

Kolumny greckie

W starożytności stosowane były kolumny następujących porządków architektonicznych:

doryckiego – o wysokości od 8 do 12 modułów w starożytnej Grecji i 16 modułów w starożytnym Rzymie

jońskiego – o wysokości od 16 do 20 modułów

korynckiego – o wysokości jak w porządku jońskim

wenus z milo

Wenus z Milo

Wenus z Milo, Afrodyta z Melos, to najsłynniejsza rzeźba bogini Afrodyty.

Została znaleziona przez greckiego wieśniaka Jorgosa w 1820 r. w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie greckiej wyspy Milos, leżącej w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim.

Figura wykonana jest z marmuru paryjskiego . Ma 2,04 metra wysokości. Półnaga bogini ma szatę opuszczoną poniżej bioder.

nike z samotraki

Nike z Samotraki

Nike z Samotraki – marmurowa rzeźba z okresu hellenistycznego z III lub II wieku p.n.e.. Postać Nike ma 2,40 m wysokości, a ze skrzydłami 3,28 m. Nike z Samotraki od 1884 można oglądać w Luwrze w Paryżu.

dyskobol

Dyskobol

Dyskobol – rzeźba Myrona, wykonana została w V w. p.n.e. przedstawiająca atletę.

Rzeźbiarz stworzył ją najprawdopodobniej we wczesnym okresie swojej twórczości. Uwzględnił w niej grecki kanon piękna. Postać jest wyidealizowana, ciało przedstawione w pełnej syntezie. Autor ukazał ruch i wewnętrzny dynamizm postaci w sposób zrównoważony i opanowany.

grupa laokoona

Grupa Laokoona

Grupa Laokoona – starożytna rzeźba, będąca według części badaczy dziełem greckim z okresu hellenistycznego, według innych – rzymską kopią hellenistycznego oryginału. W związku z tymi wątpliwościami datowanie dzieła jest różne i rozciąga się między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Istnieje także hipoteza, uznająca Grupę Laokoona za fałszerstwo autorstwa Michała Anioła. Obecnie rzeźba znajduje się w Muzeach Watykańskich.

doryforos

Doryforos

Włócznik ma idealne proporcje człowieka obowiązujące w okresie klasycznym sztuki greckiej. Głowa stanowi 8 część, stopa 6, dłoń i twarz 10 część wysokości całego ciała.

widok akropolu

Widok Akropolu

Na szczycie wzgórza słynna świątynia Ateny. Partenon wzniesiono w latach 448-432 p.n.e w porządku doryckim.

teatr apollina

Teatr Apollina

Teatry greckie budowane na wolnym powietrzu, mają kształt półkolisty z miejscami dla widzów w formie schodów wykutych w kamieniu.

atena partenons

Atena Partenons

Jedenaście metrów wysokości miała statua wielkiej bogini Ateny wykonana przez Fidiasza. Posąg stał w Partenonie. Niestety nie dotrwała do naszych czasów.

kuros z anavysos

Kuros z Anavysos

W tej ponad dwu metrowej rzeźbie z VI wieku p.n.e młody atleta został przedstawiony w postawie spokojnej, trochę nawet sztywnej, z opuszczonymi rękami.

herakles i ceber

Herakles i Ceber

Herakles – syn Zeusa, najsławniejszy siłacz w greckiej mitologii. Niecne czyny młodości miał odkupić bardzo trudnymi pracami, m.in. Sprowadzić ze świata zmarłych straszliwego psa – Cerbera. Tę scenę przedstawia malowidło na wazie.

dzi kuje za uwag

Dziękuje za uwagę ! 

PRZYGOTOWAŁA:

Izabela Michalska z kl. V a