pszczo a apis n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
PSZCZOŁA (Apis)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

PSZCZOŁA (Apis) - PowerPoint PPT Presentation


  • 153 Views
  • Uploaded on

PSZCZOŁA (Apis). Aleksander Jagielnik IIe. SYSTEMATYKA …. WYGLĄD …. Pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono-pomarańczowego . Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PSZCZOŁA (Apis)' - tevy


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pszczo a apis

PSZCZOŁA(Apis)

Aleksander Jagielnik IIe

wygl d
WYGLĄD …

Pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono-pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie.

gdzie wyst puj
GDZIE WYSTĘPUJĄ …

Żyją one obecnie dziko na terenie Azji, Afryki i Ameryki Południowej, a pszczoła miodna i pszczoła wschodnia zostały udomowione, w Europie .

slide6

Wszystkie gatunki pszczół należące do plemienia Apini (i rodzaju Apis) wytwarzają miód. Gatunkiem najbardziej ekspansywnym jest pszczoła miodna żyjąca w Europie, gdzie została udomowiona, a także w Afryce, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii, do których to miejsc została sprowadzona. Pozostałe trzy gatunki pszczół miodnych to gatunki azjatyckie.

jak yj
JAK ŻYJĄ …

Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwi i przechowywania pokarmu.

czym si odrzywiaj
CZYM SIĘ ODRZYWIAJĄ …

Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym.

pszczele ycie w spo ecze stwie
PSZCZELE ŻYCIE W SPOŁECZEŃSTWIE …

Zakładają duże kolonie (rodziny pszczele), zależnie od gatunku liczące od kilku do 20-80 tysięcy osobników. Życie rodzin jest koordynowane za pośrednictwem feromonów, regularnych zmian aktywności gruczołów, porozumiewania się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.

slide13

Doskonale wypracowały sposób regulacji temperatury w gnieździe, co pozwala rodzinom pszczelim na uniezależnienie się w dużej mierze od warunków zewnętrznych, dzięki czemu w klimacie chłodnym mogą przeżyć długie i surowe zimy całe kolonie, a nie tylko pojedyncze osobniki w stanie hibernacji, jak np. u trzmieli.

s cztery naturalne gatunki pszcz
SĄ CZTERY NATURALNE GATUNKI PSZCZÓŁ:
  • PSZCZOŁA WSCHODNIA
  • PSZCZOŁA OLBRZYMIA
  • PSZCZOŁA KARŁOWATA
  • PSZCZOŁA MIODNA
pszczeli wrogowie
PSZCZELI WROGOWIE …

Jednymi z największych naturalnych wrogów pszczoły są szerszenie . Potrafią atakować całą gromadą siedliska tych owadów, niszcząc gniazdo i zjadając larwy. Początkowo wysyłają zwiadowcę, który ma za zadanie zlokalizować gniazdo. Pszczoły potrafią jednak bronić się przed tymi drapieżcami. Otaczają szerszenia, który przybywa do kolonii, tworząc zwartą kulę. Napastnik znajdujący się w środku ginie po 10 minutach na skutek przegrzania, ponieważ maksymalna temperatura, jaką może wytrzymać, to 46 °C, natomiast pszczoły przetrzymują ponad 47 °C. W 2009 roku odkryto, że związek z tym procesem ma również dwutlenek węgla, wytwarzany przez pszczoły.