slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Chránené Živičíchy Ázie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Chránené Živičíchy Ázie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 6

Chránené Živičíchy Ázie - PowerPoint PPT Presentation


  • 100 Views
  • Uploaded on

Chránené Živičíchy Ázie. Michal Kušnir 7.B 2008/09 ZŠ. Sačuruv. Obsah. Panda Veľká. 1. Tiger Sibírsky. 2. 3. Kôň Przewalský. Panda Veľká.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Chránené Živičíchy Ázie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

ChránenéŽivičíchyÁzie

Michal Kušnir

7.B 2008/09

ZŠ. Sačuruv

slide2

Obsah

Panda Veľká

1

TigerSibírsky

2

3

KôňPrzewalský

slide3

Panda Veľká

  • Panda veľká býva zaraďovaná niekedy aj do samostatnej čeľade, ale väčšina zoológov ju priraďuje k medveďom. Všeobecne málo známou skutočnosťou je, že vätšina medveďov je prevažne bylinožravá. V ich strave tvoria asi 75% rastliny. V potrave pandy veľkej tvoria rastliné zložky až 99%. Je teda zo všetkých šeliem najviac bylinožravá (herbivorná). Toto veselo pôsobiace zviera je asi 1,5m dlhé a má kýpťovitý chvost. Zavalité telo má pokryté hustou bielou až svetložltobielou srsťou. Obruby okolo očí, uší, nohy a pás na pleciach má čierne. Žije skryto v odľahlých vrchoch centrálnej Číny. Domorodci ju nazývajú bambusový medveď. Živí sa totiž mäkkými časťami bambusu (má mohutné črenové zuby, ktoré jej to umožňujú). Dospelé jedince aj pri tejto skromnej potrave dosahujú hmotnosť až 160kg. Príležitostne požiera vajcia vtákov hniezdiacich na zemi, rôzny hmyz alebo drobné cicavce.
slide4

TigerSibírsky

  • Tiger sibírsky - ussurijský, najväčšia forma tigra a zároveň i najväčšia mačkovitá šelma vôbec. Obýva celú oblasť rieky Amur - od jej horného toku v Zabajkalsku asi po jeho ústie do Ochotského mora, ďalej povodie Ussury, Sungary, Veľký a Malý Chingan a celú Kóreu. Dnes je tento tiger v prírode na väčšine svojho niekdajšieho areálu už vyhubený. Udržal sa len na niektorých oblastiach pri strednom toku Amuru a v pohorí SichoteAlin v Rusku.
  • Sfarbenie: svetlé naoranžovele plavé, pričom biele zafarbenie spodnej strany tela vystupuje vysoko na boky. Priečne pruhy nie sú veľmi husté a málokedy zložitejšie členené, najčastejšie len rozdvojené. U samcov býva pri koreni chvosta typická kresba v podobe pretiahnutého obráteného U. Zimná srsť je veľmi hustá a dlhá. Silný chvost je v zime tiež pokrytý dlhou srsťou. Telesná stavba je masívna.
slide5

KôňPrzewalský

  • Nie je jasné, či domáceho koňa klasifikovať ako samostatný druh alebo súčasť druhu/druhov, z ktorých sa vyvinul
  • Dnes je prípustné nazývať tarpana v širšom zmysle "Equuscaballus"/kôň domáci (podľa pravidla priority) aj "Equusferus" (podľa výnimky medzinárodnej komisie pre zool. nomenklatúru pre niektoré druhy, z ktorých sa vyvinuli domáce druhy)
  • V starších systémoch sú taxóny patriace dole pod koňa obyčajného zaraďované ako poddruhy koňa Przewalského (EquusPrzewalskii...)
  • Niekedy sa kôň Przewalský-kertak zaraďuje pod tarpana v širšom zmysle
  • Nie je jasné, či tarpana v širšom zmysle deliť na ďalšie (pod)druhy, ak áno, na ktoré presne; dnes sa spravidla delí na dole uvedené 2/3 (pod)druhy, v minulosti bol spravidla nahrádzaný trojicou druhov: tarpan (v užšom zmysle) + Equusrobustus + Equusgracilis (posledné dva druhy v tomto zmysle ale z dnešného pohľadu zrejme nikdy neexistovali, okrem toho sa Equusrobustus pletie s iným(?) druhom - pozri pod Equus)