slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Prezentacja o patronce Zespołu Szkół Nr 1 Marii Skłodowskiej - Curie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Prezentacja o patronce Zespołu Szkół Nr 1 Marii Skłodowskiej - Curie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

Prezentacja o patronce Zespołu Szkół Nr 1 Marii Skłodowskiej - Curie - PowerPoint PPT Presentation


 • 231 Views
 • Uploaded on

Prezentacja o patronce Zespołu Szkół Nr 1 Marii Skłodowskiej - Curie. Konrad Surowcow Klasa I Lzi. Spis treści prezentacji. Krótki życiorys Marii Skłodowskiej - Curie Osiągnięcia naukowe Miejsca związane z Marią Skłodowską - Curie Ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej - Curie

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Prezentacja o patronce Zespołu Szkół Nr 1 Marii Skłodowskiej - Curie' - tawana


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Prezentacja o patronce

Zespołu Szkół Nr 1

Marii Skłodowskiej - Curie

Konrad Surowcow

Klasa I Lzi

spis tre ci prezentacji
Spis treści prezentacji
 • Krótki życiorys Marii Skłodowskiej - Curie
 • Osiągnięcia naukowe
 • Miejsca związane z Marią Skłodowską - Curie
 • Ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej - Curie
 • Galeria zdjęć
kr tki yciorys marii sk odowskiej curie
Krótki życiorys Marii Skłodowskiej - Curie

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Jej ojciec Władysław Skłodowski był wykładowcą fizyki, matka Bronisława z Boguskich – przełożoną szkoły dla dziewcząt. Maria jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa, rozwijała się szybko w atmosferze wyjątkowo sprzyjającej wczesnemu zrozumieniu tych istot wartości, jakie dąć może życie umysłowe i praca naukowa. Gdy Maria miała 11 lat zmarła jej matka. Kształciła się początkowo na pensji prywatnej, a następnie w gimnazjum rządowym w Warszawie, które ukończyła w roku 1883 ze złotym medalem. W tym czasie kobiety w Polsce nie mogły studiować na uniwersytecie, Maria pracowała, więc jako guwernantka, aby zaoszczędzić pieniądze na studia w paryskiej Sorbonie. Okazała się niezwykle utalentowaną studentką. W roku 1891 uzyskała licencjat nauk fizycznych, rok później matematycznych.

         W roku 1895 Maria poślubiła znanego fizyka francuskiego Piotra Curie (1859-1906), którym łączyło ją uczucie, wspólnie zainteresowania i prace naukowe.

slide4
Maria Skłodowska-Curie spędziła całe życie na badaniu substancji radioaktywnych i zgłębianiu zjawiska promieniotwórczości. Zbudowała przyrząd do pomiaru promieniotwórczości i odkryła, że minerał zwany bledną smolistą (uranit, rudan, z której otrzymuje się uran) jest tysiąckroć bardziej aktywny niż sam uran. Usiłowała, więc dowieść, dlaczego jest aż tak aktywny promieniotwórczo. Maria i Piotr sprowadzili do Paryża z kopalni austriackiej całe tony uranitu. Pracowali bez wytchnienia próbując wydzielić znikomą ilość nieznanego pierwiastka, który nazwali polonem, a następnie wyodrębnili pierwiastek nazwany radem. Za to osiągnięcie otrzymali wspólnie w 1903r.Nagrodę Nobla. 1 kwietnia 1906 roku w wyniku wypadku, zmarł Piotr Curie. Na opuszczone przez Piotra stanowisko kierownika katedry fizyki Uniwersytetu Paryskiego powołano wówczas Marię, jako owdowiałą małżonkę. Maria kontynuowała pracę sama, badając własności radu i polonu oraz metody otrzymywania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych. W  1911 r. otrzymała Nagrodę Nobla po raz drugi.

W latach pierwszej wojny światowej Maria oddała swe siły i wiedzę walczącej armii francuskiej. Mimo, że los związał jej życie z Francją, zawsze utrzymywała ścisłe kontakty z krajem ojczystym. Zainicjowała budowę Instytutu Radowego.

Maria Skłodowska-Curie zmarła dnia 4 lipca 1934 roku na skutek choroby długoletnią pracą z substancjami promieniotwórczymi. Najbliższym swym współpracownikom – córce, Irenie i zięciowi – przekazała w spuściźnie obowiązek pracy badawczo-naukowej. W owym czasie nie zdawano sobie jeszcze sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą promieniotwórczość.

osi gni cia naukowe
Osiągnięcia naukowe

Maria Skłodowska –Curie

to prekursorka nowej gałęzi chemii radiochemii.

Do jej największych dokonań należą:

 • opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych
 • odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu.
 • pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
 • Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.
 • Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych/
miejsca zwi zane z mari sk odowsk curie
Miejsca związane z Marią Skłodowską - Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 w Warszawie. Miejsce urodzenia Skłodowskiej.

Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa. Tu mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Skłodowska prowadziła pierwsze swe prace naukowe.

slide7

Skwer Marii Skłodowskiej - Curie.

Ulica Marii Skłodowskiej - Curie – niewielka ulica na Ochocie, prostopadła do ulicy Wawelskiej przy której znajduje się Instytut Radowy i pomnik naszej noblistki.

INSTYTUT RADOWY im. Marii Skłodowskiej - Curie.

slide8

Na Sorbonie studiowało wielu Polaków: Jan Zamoyski, Stanisław Staszic, Stanisław Konarski. Maria Skłodowska - Curie.

Maria Skłodowska-Curie została Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego "Mówią Wieki".

ciekawostki z ycia marii sk odowskiej curie
Ciekawostki z życia Marii Skłodowskiej - Curie
 • Maria Skłodowska - Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał:- Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy?- Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona.
slide10
Maria Skłodowska - Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią widząc nowe buty swojej córki zwraca się do niej:- Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.
slide11
Maria Skłodowska - Curie w czasie Pierwszej Wojny Światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobywa 20 samochodów i organizuje ruchome pogotowie z aparatami R
 • entgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet robi prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód. W starym samochodzie dociera do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie zna cały front, a francuscy żołnierze w aparaty rentgenowskie pojazdy zwano "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie zakłada 220 stacji radiologicznych i kształci kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.
slide15
Dziękuję za uwagę

Konrad Surowcow