poznajemy sylwetk wybitnego etnografa oskara kolberga n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Poznajemy sylwetk? wybitnego etnografa Oskara Kolberga

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Poznajemy sylwetk? wybitnego etnografa Oskara Kolberga - PowerPoint PPT Presentation


  • 127 Views
  • Uploaded on

Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga. Refleksje po wycieczce do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Poznajemy sylwetk? wybitnego etnografa Oskara Kolberga' - tatyana-blanchard


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
poznajemy sylwetk wybitnego etnografa oskara kolberga

Poznajemy sylwetkę wybitnego etnografa Oskara Kolberga

Refleksje po wycieczce do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

slide3

18 września 2014 r. uczniowie klas I i II lic. a i b pod opieką p. Doroty Kasperowicz, p. Ewy Cudzich-Wolińskiej, p. Justyny Pakulak i p. Pawła Markuszewskiego wyjechali na wycieczkę do Przysuchy k. Radomia. Wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel jaki mu przyświecał, to uzupełnienie wiedzy uczniów z zakresu życia i twórczości Oskara Kolberga.

Z okazji 200 rocznicy urodzin wybitnego etnografa i kompozytora, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2014 został ogłoszony rokiem Oskara Kolberga.

slide5

Harmonogram „praktycznej lekcji” obejmował trzy główne punkty: zapoznanie się z oryginalnymi materiałami dotyczącymi życia i twórczości kompozytora, poszerzenie własnej wiedzy z zakresu historii, historii muzyki i historii sztuki oraz poznanie kultury ludowej regionu radomskiego i opoczyńskiego.

slide7

Stała wystawa biograficzna„Oskar Kolberg (1814-1890). Etnograf, folklorysta, kompozytor” stanowi trzon programu ekspozycyjnego muzeum.

Wystawa biograficzna przedstawia życie i okresy twórczości Oskara Kolberga: jego rodzinę i dzieciństwo, związki z Przysuchą, lata nauki i młodość w środowisku warszawskim, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, jego twórczość naukowo-badawczą w dziedzinie etnografii i folklorystyki, działalność edytorską, realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy i ostatnie lata życia w Krakowie.

slide10

Obejrzeliśmy również fragmenty wystawy multimedialnej „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja”, która w całości zostanie udostępniona wkrótce i zapewni atrakcyjną formę prezentacji muzealnych zasobów, dokumentujących spuściznę Oskara Kolberga oraz jej oddziaływanie jako materiału źródłowego w przestrzeni współczesnej kultury i nauki.

slide12

Po zakończeniu zwiedzania muzeum wybraliśmy się na główny plac Przysuchy, który nosi imię kompozytora i gdzie stoi ławeczka pana Oskara. Tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z mistrzem „przekraczania granic”.

Wycieczka do muzeum okazała się bardzo trafnym pomysłem, aby w sposób „lekki” i sympatyczny zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Lekcja „Oskar Kolberg” dała nam szansę poznania zbiorów muzeum, zwłaszcza archiwum rękopiśmiennego.

Jesteśmy przekonani, że nie była to nasza ostatnia wizyta w murach tegoż muzeum.

slide18

Prezentację przygotowały: Ewa Cudzich-Wolińska, Dorota Kasperowicz;zdjęcia: Paweł Markuszewski.