270 likes | 590 Views
Σεμινάριο Επ ιμόρφωσης ΚΕΑ Ομαδική εργασία εκπαιδευτικών ΚΕΑ. Προγραμματισμός. 36 βδομάδες Τριμηνιαίος Μηνιαίος Εβδομαδιαίος/Ανά μάθημα. Ενότητες. Εργασία σε ενότητες (περίπου 9 ενότητες το χρόνο) Οι ενότητες επανέρχονται σε κάθε τάξη/επίπεδο π.χ. Η οικογένειά μου
E N D
Σεμινάριο Επιμόρφωσης ΚΕΑ Ομαδική εργασία εκπαιδευτικών ΚΕΑ
Προγραμματισμός • 36 βδομάδες Τριμηνιαίος Μηνιαίος Εβδομαδιαίος/Ανά μάθημα
Ενότητες • Εργασία σε ενότητες (περίπου 9 ενότητες το χρόνο) • Οι ενότητες επανέρχονται σε κάθε τάξη/επίπεδο π.χ. Η οικογένειά μου Το σχολείο μου Ρούχα/Ψώνια Καθημερινό Πρόγραμμα Το σπίτι
Βιβλία • Α’ τάξη – Μαθαίνω Ελληνικά 1Α • Α προχωρημένη – Μαθαίνω Ελληνικά 1Α, 1Β / Μαργαρίτα 1 • Β’ τάξη – Μαργαρίτα 1, 2 / Μαθαίνω Ελληνικά 2Α • Γ’ τάξη -Μαργαρίτα 2, 3 • Δ’ τάξη - Μαργαρίτα 3 • Ε’ τάξη - Μαργαρίτα 4 • Στ’ τάξη/Pre-GCSE - Μαργαρίτα 5 ΕΔΙΑΜΜΕ Εκπαιδευτικό Υλικό: http://www.ediamme.edc.uoc.gr
Σχέδιο Μαθήματος Περιλαμβάνει: • Στόχους μαθήματος • Υλικά - Μέσα • Χρόνος • Πορεία Διδασκαλίας-Δραστηριότητες • Αξιολόγηση • Κατ’οίκον εργασία
Στόχοι • Στόχοι χρονιάς ανά τάξη (στο φάκελο υλικού) • Γενικοί Στόχοι χρονιάς (π.χ. εξάσκηση προφορικού λόγου, οδηγίες, χρόνοι-καταλήξεις ρημάτων) • Ειδικοί Στόχοι (ανάλογα με την Ενότητα υπό έμφαση) • Προφορικός λόγος • Ανάγνωση- κατανόηση • Ακρόαση-κατανόηση • Γραπτός λόγος • Καθορίζονται ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών, τα διαθέσιμα μέσα και τις συνθήκες της τάξης
Διατύπωση στόχων • Να είναι σαφείς, συγκεκριμένοι και μετρήσιμοι • Παραδείγματα Στόχων • Να προφέρουν σωστά τις λέξεις της ενότητας (π.χ. φρούτα, ζώα, μεταφορικά μέσα, χρώματα) • Να διαβάζουν σωστά το κείμενο • Να γράφουν σωστά τις καταλήξεις των ουδετέρων ενικού αριθμού • Να σχηματίζουν συντακτικά και γραμματικά σωστές προτάσεις με το λεξιλόγιο της ενότητας
Ρήματα που αποφεύγω στη διατύπωση στόχων • να κατανοούν • να γνωρίζουν • να μάθουν • να ξέρουν
Να συνεργάζονται • Να εκφράζουν (συναισθήματα) • Να διαβάζουν • Να αντιστοιχίζουν • Να επιχειρηματολογούν • Να ερευνούν • Να συγκρίνουν Ρήματα που χρησιμοποιώ στη διατύπωση στόχων: • Να γράφουν • Να αναγνωρίζουν οπτικά/ ακουστικά • Να προφέρουν • Να σχηματίζουν προτάσεις… • Να χρησιμοποιούν προφορικά και γραπτά • Να διακρίνουν
Υλικά - Μέσα • Τραγούδια • παραμύθια • Χάρτες • Παιχνίδια - κάρτες • Βίντεο • Βιβλίο • Πίνακας • Η/Υ • Φωτογραφίες • Εικόνες
Πορεία Διδασκαλίας Αφόρμηση (3΄-5΄) ΣΥΝΤΟΜΗ / ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ / ΔΕΙΧΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ • τραγούδι • βίντεο • εικόνες • παροιμίες • να μιλήσουν για εμπειρίες τους • ιστορίες / επίκαιρα θέματα
Πορεία Διδασκαλίας • Δραστηριότητες (! Χρόνος!) Παραδείγματα δραστηριότητων ακρόασης • οδηγίες • στίχοι τραγουδιού από το οποίο λείπουν λέξεις • cd Μαργαρίτας • ακρόαση παραμυθιού • ανάγνωση κειμένου από δάσκαλο
Πορεία Διδασκαλίας • διαλόγοι • debate/συζήτηση με αντίθεταεπιχειρήματα • θεατρικό παιχνίδι • υπόδυση ρόλων • να μιλούν για εμπειρίες τους • περιγράφουν φωτογραφίες • παίρνουν συνέντευξη από παππούδες/τραγουδιστές/ηθοποιούς • φωνοκιβώτιο (να αφήνουν μηνύματα στο τηλέφωνο) • Παραδείγματα δραστηριότητων προφορικού λόγου
Πορεία Διδασκαλίας • Παραδείγματα δραστηριότητων ανάγνωσης-κατανοήσης • οδηγίες/λεζάντες • κείμενο (ερωτήσεις-απαντήσεις) • σωστό -λάθος • εργασίες πολλαπλής επιλογής
Πορεία Διδασκαλίας • Παραδείγματα δραστηριότητων γραπτού λόγου • ανακοινώσεις • κανόνες σχολείου • αφίσες • συνταγές μαγειρικής • γραπτό μήνυμα κινητό • post facebook/twitter • συνέντευξη • περιγραφή εικόνας/ φωτογραφιών • πρόσκληση • email/γράμμα • κόμικς • αγγελίες • οδηγίες
Γραμματική • μέσα από το κείμενο (π.χ. κυκλώστε/υπογραμμίστε τα ουσιαστικά, τα ρήματα) • μέσα από πολλά παραδείγματα • αξιοποίηση γνωστών γραμματικών φαινομένων που υπάρχουν στα αγγλικά (π.χ. αναφορικές προτάσεις) • συμπλήρωση προτάσεων (π.χ. άρθρα, ρήματα) • με αντικείμενα ή χάρτες (π.χ. δεξιά, πάνω, κάτω)
Αξιολόγηση • Συντρέχουσα • Τελική • Ατομικά/Ομαδικά/Με συμμαθητές (Peer-evaluation) Πώς αξιολογώ: - Ομιλία - Μεφυλλάδιο/Ασκήσεις - Γράψιμοστοτετράδιο - Με παιχνίδι
Κατ’οίκον εργασία Σύντομη Απλή - Να μην υπερβαίνει το γνωστικό επίπεδο των μαθητών. Να εξυπηρετεί τους στόχους του μαθήματος - Να είναι προέκταση του τι γίνεται στην τάξη. Να εμπλέκει δημιουργικά το κοινωνικό περιβάλλον του μαθητή. Να αφορά επανάληψη ή περαιτέρω έρευνα.
Τι περιλαμβάνει • Ανάγνωση • Λεξιλόγιο • Ορθογραφία Σε συνεννόηση με γονείς, αν υπάρχουν δυσκολίες δίνουμε κάτι πιο απλό. *Πάντα δίνεται εργασία για το σπίτι και πάντα ελέγχεται.
ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΡΑΦΗ • Τον σωστό τρόπο γραφής των γραμμάτων. • Τα γράμματα που γράφονται κάτω από τη γραμμή • Όπως λ, ρ, χ, ζ, ξ, γ, φ, ψ, μ • Ιδιαίτερα για το γράμμα « γ» πρέπει να δοθεί έμφαση γιατί τα παιδιά μπερδεύονται αφού στα δακτυλογραφημένα κείμενα το βλέπουν γραμμένο με διαφορετικό τρόπο. • Το γράμμα «υ» δεν είναι το ίδιο με το αγγλικό γράμμα “u”.
ΤΟΝΙΣΜΟΣ • Να επιμένουμε να διαβάζουν σωστά τον τόνο και να τονίζουν σωστά τις λέξεις. ΓΕΝΙΚΑ • Στην Α’ τάξη δεν διδάσκουμε τα γράμματα με τη σειρά του αλφαβήτου. Αρχίζουμε με τα φωνήεντα. • Στην Α’ τάξη τα παιδιά μπερδεύουν τα γράμματα θ και φ , β και δ , χ και ψ , ζ και ξ.
Στην Α’ προχωρημένη τάξη αρχίζουμε με επανάληψη των γραμμάτων, προχωρούμε στα δίψηφα φωνήεντα και μετά διδάσκουμε τα δίψηφα σύμφωνα, και ποτέ σε συνεχόμενα μαθήματα το τσ και τζ. • Για την ανάπτυξη του προφορικού λόγου είναι καλά να επαναφέρουμε κάποιες ερωτήσεις ρουτίνας σε κάθε μάθημα και να μιλούμε ελληνικά στην τάξη. • Περιλαμβάνουμε στη διδασκαλία μας το άρθρο που ταιριάζει μπροστά στα ουσιαστικά.
Ερωτήσεις / εκφράσεις ρουτίνας • Τι μέρα είναι σήμερα; • Πώς σε/τον/τη λένε; • Πόσων χρονών είσαι; • Τι είναι; • Πού είναι; • Τι σου/του/της αρέσει; • Άνοιξε/Ανοίγω το βιβλίο/τετράδιο • Βρες το μολύβι/σβηστήρι. • Μπορώ να πάω στην τουαλέτα; • Κοιτάζω στον πίνακα. • Σηκώνω χέρι.
Δουλεύω με ενότητες (π.χ. Μαργαρίτα) - δεν ακολουθώ τυφλά το βιβλίο • Καθορίζω πρώτα τους στόχους και μετά δραστηριότητες • Θέτω λίγους & υλοποιήσιμους στόχους ανά μάθημα • Δίνω μεγάλη προσοχή στον προφορικό λόγο • Αξιοποιώ τα επίκαιρα θέματα
Συζήτηση • Συζήτηση • Ανατροφοδότηση
Χρήσιμες ιστοσελίδες • - ΚΕΑ http://kea.schools.ac.cy • - ΕΔΙΑΜΜΕ εκπαιδευτικό υλικό http://www.ediamme.edc.uoc.gr/diaspora/index.php?yliko
Ευχαριστούμε! CYPRUS EDUCATIONAL MISSION ---------------------------------------------- 22 Stuart Crescent London N22 5NN Tel.: +44 208 881 6982 Fax: +44 208 365 8257 kea.schools.ac.cy