1 / 12

Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.

Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat. 1.p oczątek s iatkówki. Siatkówkę zapoczątkował pewien nauczyciel w-f z Ameryki William G. Morgan w roku 1895r. Do Polski trafiła w roku 1919 i pierwszy mecz został rozegrany w Warszawie. 2.Podstawowa wiedza o siatkówce.

tao
Download Presentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.

2. 1.początek siatkówki Siatkówkę zapoczątkował pewien nauczyciel w-f z Ameryki William G. Morgan w roku 1895r. Do Polski trafiła w roku 1919 i pierwszy mecz został rozegrany w Warszawie.

3. 2.Podstawowa wiedza o siatkówce. Boisko do siatkówki ma wymiary 18 × 9 m w połowie boiska zawieszona jest siatka .Na boisku występuje 12 zawodników po 6 na drużynę, a 7 jest libero. W siatkówce możemy odbić tylko raz dowolną częścią ciała, a w akcji drużyna może odbić 3 razy (przyjęcie, rozegranie, atak).Punkt zdobywamy kiedy piłka spadnie na polu rywala lub przeciwnik zaatakuje w siatkę lub aut.

4. 3.Zmiany w regulaminie piłki siatkowej. Na początku w siatkówce set wygrywała drużyna, która zdobyła 15 punktów, a jeśli wynik był 14:14 grano na przewagi. Sety nie trwały tak krótko jak może się wydawać. Drużyna mogła zdobyć punkt tylko przy swojej zagrywce. Mecze trwały bardzo długo.

5. W dzisiejszej siatkówce seta gra się do 25 punktów, a mecz wygrywa drużyna, która wygra 3 sety. Punkty możemy zdobyć w każdej akcji nawet jeśli rywal zagrywa. Dzięki temu mecze są krótsze choć nie brakuje w nich momentów strachu o przegraną.

6. Piąty set grano gdy na tablicy wyników stan spotkania wynosił 2:2 w setach. Set ten grano do 15 punktów (dawniej tylko w piątym secie można było zdobyć punkt przy zagrywce rywali).Set ten nazwano Tie-break co znaczyło przełamanie remisu.

7. Kolejną zmianą jest to: • Przy bloku w starej siatkówce nie można było przełożyć rąk za siatkę. A teraz tak nie ma. Czym dalej się przełoży ręce tym pewniejszy jest blok.

8. 4.Pozycje zawodników na boisku Kiedyś siatkówce zawodnik nie miał własnej pozycji. Zawodnik wtedy był uniwersalny. Dziś każdy ma swoją własną pozycje: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający, libero.

9. Najnowszą zmianą w siatkówce jest Video • Challenge, który pozwala na sprawdzenie kontrowersyjnej akcji. Kiedyś sędzia miał • niepodważalną władzę, a teraz kiedy arbiter nie jest pewien swojej decyzji może poprosić • o sprawdzenie akcji przez video challenge.

10. Piłka do siatkówki Piłka do siatkówki ma średnicę 65-67 mm. Piłka powinna być w jaskrawych kolorach aby ją było łatwo zobaczyć. Wykonana jest z miękkiej skóry naturalnej lub syntetycznej. Kiedyś piłka była jedno kolorowa i wykonana była ze skóry.

11. Strój do siatkówki Strój do gry w piłkę siatkową składa się z: - spodenek - koszulki luźnej aby swobodnie się poruszać - lekkich butów - ochraniaczy na kolana

12. KONIEC Dziękujemy za uwagę myślimy, że prezentacja się podobała. Bartosz Kwaśnik Kacper Błachowicz Prezentacje wykonali: