ГЕОГРАФ
Download
1 / 40

??????? ???? ?????? ?? ????? ???????? ??????? ?????????? ????? - PowerPoint PPT Presentation


 • 238 Views
 • Uploaded on

ГЕОГРАФ ІЧНІ ЗАДАЧІ як засіб розвитку творчих здібностей учнів. Семінар-практикум для вчителів географії Узинська гімназія, 14 .11.2012 року Презентацію підготувала Лавренчук Г.М. Географічні задачі -.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '??????? ???? ?????? ?? ????? ???????? ??????? ?????????? ?????' - tamarr


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
5008488

ГЕОГРАФІЧНІ ЗАДАЧІяк засіб розвитку творчих здібностей учнів

Семінар-практикум

для вчителів географії

Узинська гімназія,

14 .11.2012 року

Презентаціюпідготувала Лавренчук Г.М.


5008488

Географічні задачі -

це запитання (чому? як? навіщо? та ін.) або пропозиції (знайдіть, доведіть, встановіть тощо), що вимагають від учня активної розумової діяльності, яка дасть змогу встановити зв'язки між фактами, висловити оригінальні гіпотези.


5008488

Діяльність школяра: запам'ятовування і здогадування Знає матеріал: пам'ятає і розумієОпанував: може використовувати матеріал для самостійного розв'язання нових проблем


5008488

Географічні задачі стимулюють продуктивну навчальну діяльність, формують пізнавальний інтерес та розвивають інтелектуальні творчі здібності.


5008488

Складання географічних задач має враховувати основні дидактичні вимоги, що регламентують як репродуктивну, так і продуктивну діяльність учнів.


5008488

Формуються навички задач має враховувати основні дидактичні вимоги, що регламентують як репродуктивну, так і продуктивну діяльність учнів.

аналізувати

синтезувати,

порівнювати,

класифікувати,

узагальнювати поняття


5008488

Формування понять протікає за схемою:

Відчуття - сприйняття – уявлення – образ.

Образ може бути переведений у поняття, а може, за певних умов, таким і залишатись (наприклад: річка, водоспад)


5008488

Репродуктивна діяльність включає:

1. Конкретні знання: шляхом використання розумових операцій відбувається засвоєння певної суми понять (їх структура, властивості, видимі функції


5008488

Репродуктивна діяльність включає:

2. У процесі накопичення таких понять відбувається їх узагальнення:шляхом порівнювання, класифікації, виявлення загального та відмінного, знаходження найбільш характерних особливостей. Таким чином на цьому етапі слід використовувати модельно-символічну технологію, базовою моделлю якої є проблемно-символічні сигнали


5008488

Продуктивна діяльність включає:

процес навчального пізнання протікає в три етапи:

 • абстракція як найбільш загальне уявлення про явище;

 • сходження до конкретного, де спрацьовує репродуктивна діяльність;

 • формування другої абстракції для побудови певної теорії, виведення правила, закономірності, закону.


5008488

Розвитку інтелектуальних здібностей і вмінню самостійного мислення сприяє модельно-символічна технологія. Вона дає можливість визначити кількість умінь, які учні можуть виявити під час розв'язування задач, та отримані результати, а також відображає помилки чи нестандартні розв'язки цієї задачі.


5008488

Ці задачі не завжди піддаються алгоритмізації, але модель проблемно-символічних сигналів має навчально-методичну властивість об'єктивно відображати реальний ступінь розуміння навчального матеріалу. На основі цього можна визначити й нестандартність мислення і не прогнозований хід міркування.


5008488

Приклад піддаються алгоритмізації, але модель проблемно-символічних сигналів має навчально-методичну властивість об'єктивно відображати реальний ступінь розуміння навчального матеріалу. На основі цього можна визначити й нестандартність мислення і не прогнозований хід міркування.

Задача. 6 клас

Який зв’язок існує між атмосферою та літосферою ?

Розв'язок

Розумові операції

1. Записують терміни, між ними -символічний знак завдання


5008488

2. Порівнюємо і виділяємо по три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній.

Потім наводимо три приклади взаємодії та пояснюємо причинно-наслідковий зв’язок, а також доводимо правильність своєї думки, точки зору. Оформлюємо розв'язок у вигляді схеми.


5008488
Схема 1 (за П.О. три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній. Барабахою)


5008488

Географічні задачі три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній.

можна поділити на такі групи:

І група – задачі, розв'язування яких потребує від учнів досить широкого кругозору, опанування широкої бази даних.

ІІ група – задачі, що потребують використання причинно-наслідкових зв'язків. Це робота з інформаційно відкритими системами.


5008488

ІІІ група – три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній. задачі, що потребують уміння висувати гіпотези, які пояснюють певні факти, та перевіряти їх правильність.

ІV група – задачі з використанням міжпредметних зв'язків.

V група – задачі, в яких істотну роль відіграє динаміка, зміни систем у часі. У цілому, це задачі еволюційної та екологічної тематики


5008488

І група три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній.

 • Які спільні ознаки мають найбільші річки Африки Ніл та Конго? Що їх відрізняє?

  АФРИКА

  + 4 -

  спільні відмінні

Ніл

Конго

річка


1 2 3 4

Спільні ознаки: три основні ознаки подібності та відмінності, виділивши по одній головній. 1. повноводні2. пороги3. утворюють озера4. два максимуми

Відмінності:1. довжина2. кількість приток3. наявність дельти4. судноплавство


5008488
2. Як утворюються магматичні гірські породи? Чим спричинена їх велика різноманітність?

3. Що таке мікроконтиненти?


5008488
ІІ група гірські породи? Чим спричинена їх велика різноманітність?

1.Ця тварина стала дуже небезпечною на одному з материків. Вона – не хижак, але поставила під загрозу знищення багатьох тварин цілого континенту. Вона викликала неабияку тривогу і розгубленість людей. Що це за тварина? Про який материк ідеться? Складіть ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків, що пояснює це явище.


5008488
Суть гірські породи? Чим спричинена їх велика різноманітність?ПричинаНегативні наслідкиШляхи вирішенняСкладності виконанняВиникають проблеми


5008488

2. Річка Велика гірські породи? Чим спричинена їх велика різноманітність?Репіда, що витікає з озера Кургулуй, впадає в Дунай. Однак іноді річка повертає свою течію у зворотному напрямку. З чим це пов’язано?

3. Чому в Закарпатті вирощують персики, абрикоси та виноград, а в Передкарпатті – ні?

4. Поясніть, як ви розумієте вислів

Ж.І.Кусто“Мертвий океан –

мертва планета”.


5008488
ІІІ. група гірські породи? Чим спричинена їх велика різноманітність?

 • Зіставте політичну карту світу з картою природних зон, картою густоти населення. Визначте країни та регіони з несприятливими для життя людини природними умовами.

 • Які дослідження ви запропонували б для з’ясування того, як змінюються природні умови зони лісостепу України, коли температура повітря підвищується на 5° С?


5008488
Такі завдання мають певні особливості:

 • учні мають справу з інформаційно відкритими системами, заздалегідь невідомо, які знання слід використовувати, якими методами і прийомами слід скористатися;

 • учні повинні розуміти й уміти знаходити причинні зв’язки;

 • учні одержують уявлення про хід наукового пізнання.


5008488

3. Пункти А,В,С утворюють на місцевості правильний трикутник; з пункту А до пункту В треба рухатись за азимутом 80°, а з пункту В до пункту С – за азимутом 200°. За яким азимутом слід рухатися, щоб повернутися в пункт А з пункту С?

Такі задачі розвивають конструкторські здібності учнів і використовують географічні і технічні знання.


5008488
І місцевості правильний трикутник; з пункту А до пункту В треба рухатись за азимутом 80°, а з пункту В до пункту С – за азимутом 200°. За яким азимутом слід рухатися, щоб повернутися в пункт А з пункту С?V група

 • Чому в озері Ванда в Антарктиді тепліша вода знаходиться біля дна?

  Відповідь: температура біля дна досягає 25-27°. Товщина льоду – 4 м. Під ним знаходиться шар прісної води, нижче – солона. Лід, як лінза, фокусує сонячні промені, які нагрівають воду глибинних шарів. Оскільки вода солона важча, вона лишається біля дна, хоч має вищу температуру…


5008488

2. Дуб і бук належать до одної породи дерев. Особливі властивості деревини бука привели його до хижацького вирубування. Охарактеризуйте ці властивості.

Відповідь: деревина, насичена вологою, стає міцнішою, тому з неї виготовляли млинові колеса, використовували для підводних будівель, суднобудування. Деревина бука не має запаху. Вона придатна для виготовлення бочок для зберігання продуктів


5008488
V породи дерев. Особливі властивості деревини бука привели його до хижацького вирубування. Охарактеризуйте ці властивості.група

1.У 1969 році ця точка залишила Антарктиду, нині знаходиться в Індійському океані та зі швидкістю 2 м/год рухається в бік Австралії. Яку назву має ця точка?


5008488

За скільки часу Перська затока перетвориться на озеро, якщо Аравійська літосферна плита рухається на північний схід із швидкістю 6,8 см/рік, а ширина Ормузької протоки становить 60 км.

60 км : 6,8 см/рік = 60 км :0,000068 км/рік = 882 353 роки


5008488

Температура біля підніжжя гори + 25 ° С. Яка температура на вершині гори, якщо її висота 3500 м?

+4°С


5008488

Над морем летить літак на висоті 10 км. Температура за бортом літака становить – -16°С. Яка температура повітря в цей час на березі моря?

+ 44 ° С


5008488

Чотири метеостанції в країні зафіксували одночасно такі показники атмосферного тиску:

А (пн.) - 755 мм.рт.ст., Б (пд.) – 740 мм.рт.ст.,

В (зх.) – 748 мм.рт.ст., Г (сх.) – 758мм.рт.ст.

Визначте напрям вітру в центрі цієї країни.

В центрі країни буде

північно-східний вітер.


5008488

Використана література: зафіксували одночасно такі показники атмосферного тиску:

 • Географічні задачі як засіб розвитку творчих здібностей учнів , автор - С. А. Шеремет, с. Перемога, Глухівський р-н, Сумська обл. (за матеріалами журналу «Географія». — Х. Видавничагрупа «Основа», № 17 (21), 2004, № 10 (206) травень 2012 р.

 • МатеріалиІнтернету


ad