tar h e meler m z korumak n neler yapilab l r z n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
TARİHİ ÇEŞMELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİRİZ? PowerPoint Presentation
Download Presentation
TARİHİ ÇEŞMELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİRİZ?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

TARİHİ ÇEŞMELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİRİZ? - PowerPoint PPT Presentation


  • 206 Views
  • Uploaded on

TARİHİ ÇEŞMELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİRİZ?. Restorasyon işleri tamamlanmış olan çeşmeler için;.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'TARİHİ ÇEŞMELERİMİZİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİRİZ?' - tallis


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
restorasyon i leri tamamlanm olan e meler i in
Restorasyon işleri tamamlanmış olan çeşmeler için;
  • Sadece çeşmeyi restorasyon etmek onu hayata geri kazandırmak sayılamaz .Bunun için restorasyon yapıldıktan sonra o yeniliği sürdürmek ve canlılığını korumak için birtakım önlemler almalıyız.
  • Yenilenen çeşmeye zarar kendi halkımız daha çok vermektedir.Ancak yerel yönetimlerde ki bazı düzensizliklerde bunu etkilemektedir.
yerel y net mdek d zens zl kler
YEREL YÖNETİMDEKİ DÜZENSİZLİKLER
  • Yenilenen çeşmenin hakkında bilgilendirme yapılırken, bilgilendirme yazılarının çeşmenin üzerine değil de ayrı bir yerde gösterilmesi daha iyi olur.Eğer yapılan bilgilendirme bu şekilde olursa tarihi yapının genel görüntüsü bozulmayacaktır.
  • Yerel yönetimler tarafından adres bilgilendirmeleri için yazılan sokak,cadde,mahalle (vs.)çeşmeler üzerine montajlanmaması ve montajlananlarınkaldırılması
  • Üzerine ilan,pano asılmamalı ve asılan panolar için gerekli ceza uygulanabilmesi için insanların şikayet edebilecekleri telefon numaraları daha göze çarpıcı şekilde sergilenmelidir.
  • Restore edile çeşmeler önünde mümkün mertebe park yasağı konulmalıdır.Bu şekilde araçların park yerlerine bilgilendirme levhaları konulabilir.
slide4

Çeşmelerimiz önüne konulan doğalgaz kutularının yerleştirilirken çeşmenin görünümünün bozulmaması

Çeşmelerin yanında bina yapımı,yol veya asfalt çalışması yapılırken poligon noktalarının çeşmelerimiz üzerine kotlanmaması.

Çeşmeler önüne Türk Telekom tarafından şebeke dağıtıcılarının konulmaması ve konulanlar ile ilgili olarak yeniden bir çalışma yapılarak yerlenin çeşmenin görüntüsünü etkilemeyecek uzaklığa taşınması.

slide5

Çeşmeyle ilgili düzenleme yapılırken çevresinde bulunan ağaç veya diğer yeşil alanların çeşmenin tarihi görünümünü gölgede bırakacak şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

Çeşmeler yapılmadan veya yapıldıktan sonra çevre binalarda başka bir yapılaşma varsa çeşmelere zarar vermemeleri için önceden uyarı verilmeli ve herhangi bir oranda cezai işlem uygulanmalıdır.

slide6

Çeşmelerde musluk kullanımı yerine oluk kullanımı veya kaliteli plastik bardak kullanımı(çalınmaması için) ve bunların belirli araklıklarla değiştirilmesi.

Çeşmelerin önünde bulunan elektrik direklerinin konumu.

Çeşmenin yapımından sonra etrafındaki yapıların kontrolü.

slide7

Özelliklerle çeşmelerde oluşan yosunlar,yabani otlar için belediyelerden temizlik için yardım alınması.

Yenilenen çeşmeler broşürlere eklenerek, çeşme hakkında daha çok bilgi vermesi ve yapılan çalışmaların anlatılması gerekmektedir.