Kleszcz ma y czy du y nic dobrego nie wr y
Download
1 / 11

Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży. - PowerPoint PPT Presentation


 • 113 Views
 • Uploaded on

Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży. Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (częściowo okryte pancerzem) oraz miękkie (pozbawione pancerza). Jest ich kilkaset gatunków. Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży.' - tala


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


 • Długość ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.


Budowa paj czaka
Budowa pajęczaka nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.


Cykl yciowy kleszcza
Cykl życiowy kleszcza nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.


Jak chroni si przed uk szeniem
Jak chronić się przed ukąszeniem? nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

 • na spacerze w lesie należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała

 • odsłoniętą skórę (oraz ubranie) można natomiast spryskać środkiem odstraszającym kleszcze

 • po powrocie z obszarów zagrożonych należy pozostawić ubranie i sprzęt poza domem

 • jak najszybciej po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało


Jak usun kleszcza
Jak usunąć kleszcza? nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

 • Działać należy możliwie szybko, najlepiej wykorzystać do tego celu pęsetę. Chwycić kleszcza tak blisko skóry, jak tylko to jest możliwe i szybkim, zdecydowanym ruchem oderwać go od skóry nie obracając. Potem należy sprawdzić np. za pomocą lupy, czy wszystkie części kleszcza zostały usunięte i odkazić np. spirytusem lub wodą utlenioną miejsce ukłucia, a ręce umyć.


Kleszcz ukryty wr g
Kleszcz – ukryty wróg. nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

 • Kleszcze to jedne z najgroźniejszych naturalnych zagrożeń dla człowieka, występujących w naszym klimacie. Roznoszą groźne choroby, atakują z ukrycia. Wciąż nie mamy dobrze rozwiniętej profilaktyki, gwarantującej skuteczną ochronę.


Choroby wywo ywane przez kleszcze
Choroby wywoływane przez kleszcze nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

 • W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby:

 • borelioza

 • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

 • Szacuje się, że w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze (nie każdy zakażony kleszcz nas zarazi), ale i tak nie wolno go bagatelizować.


Czy warto zaszczepi si przeciw kleszczom
Czy warto zaszczepić się przeciw kleszczom? nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity.

 • Szczepienia przeciw kleszczom to jedyny sposób na uniknięcie zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, groźną chorobę wirusową, atakującą układ nerwowy człowieka.

 • Szczepionka nie chroni przeciwko boreliozie, najczęściej występującej chorobie odkleszczowej. Boreliozę leczy się antybiotykami.


Prezentacj wykona a aleksandra poneta 2 d
Prezentację wykonała: nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do possania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki mocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity. Aleksandra Poneta2d


ad