Download
szko a promuj ca zdrowie n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Szkoła promująca zdrowie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Szkoła promująca zdrowie

Szkoła promująca zdrowie

205 Views Download Presentation
Download Presentation

Szkoła promująca zdrowie

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Szkoła promująca zdrowie Kampania edukacyjno-społeczna promująca zasady zdrowego żywienia Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie

 2. Szkoła promująca zdrowieZDROWO JEM I ZDROWO ŻYJĘ • Zasady racjonalnego odżywiania • Jak żyć i odżywiać się zdrowo? • Sposoby na ciekawy i zdrowy odpoczynek

 3. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Racjonalne żywienie to dostarczenie w odpowiednim czasie odpowiedniej ilości i jakości składników pokarmowych niezbędnych do harmonijnego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego.

 4. ZASADY RACJONALNEGO ŻYWIENIA 1. Pij dużo wody 2. Zmniejsz ilości spożywanych tłuszczy 3. Zmniejsz ilość spożywanych mięs 4. Jedz dużo warzyw i owoców 5. Jedz ryby 2 razy w tygodniu 6. Pamiętaj jedz dużo produktów pełnozbożowych 7. Unikaj soli 8. Jedz zdrowe tłuszcze i oleje 9. Oszczędnie z alkoholem, słodyczami oraz posiłkami fast food 10. Pamiętaj rozkoszuj się smakiem

 5. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Prawidłowe żywienie jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na organizm człowieka. Gwarantuje utrzymanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia.

 6. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Co dzieje się jeśli źle się odżywiamy? Nieprawidłowe nawyki żywieniowe po upływie dłuższego czasu doprowadzają do: pogorszenia stanu zdrowia obniżenia sprawności fizycznej i psychicznej.

 7. Jak żyć i odżywiać się zdrowo • Jak żyją bohaterowie? • Jak się zachowują? • Jakiego rodzaju życie prowadzą? • Jakiego rodzaju posiłki jedzą?

 8. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Co rozumiemy pod pojęciem wysoko przetworzona żywność? To żywność do której dodano konserwanty, barwniki, regulatory kwasowości, substancje spulchniające, żelujące, słodzące, zagęstniki, przeciwutleniacze itp. Ich zadaniem jest przedłużenie trwałości lub poprawienie wyglądu i smaku jedzenia.

 9. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Złe nawyki żywieniowe: * nieregularne spożywanie posiłków* długie przerwy między posiłkami* przejadanie się* jedzenie między posiłkami np. chipsów, słodyczy* brak śniadania* jedzenie w pośpiechu* jedzenie kolacji tuż przed snem* przesalanie potraw* zbyt duże spożycie cukru, słodyczy, tłuszczów zwierzęcych* zbyt duże spożycie używek: kawy, mocnej herbaty i alkoholu * posiłki typu fast-food

 10. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Złe nawyki żywieniowe stają się przyczyną występowania wielu chorób: • Próchnicy zębów • Otyłości • Cukrzycy • Miażdżycy • Chorób serca i naczyń krwionośnych • Nadciśnienia tętniczego • Anoreksji, Bulimii

 11. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Czym jest prawidłowe żywienie? Prawidłowe żywienie polega na tym, aby jeść to co potrzeba i tyle ile potrzeba. Spożywać właściwie dobrane produkty w ilościach wynikających z zapotrzebowania organizmu.

 12. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Zaleca się spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia o jednakowych porach. Badania dowodzą, iż ułatwia to zachowanie zgrabnej sylwetki, chroni nas przed nadmierną konsumpcją, a także pomaga uniknąć wielu groźnych chorób.

 13. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Zapamiętaj! Twoja dieta powinna składać się co najmniej z czterech, a najlepiej pięciu posiłków dziennie. Nie rezygnuj ze śniadania - to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie czekaj z obiadem na wieczór – powinnaś go zjeść wczesnym popołudniem. Twoja kolacja powinna być mała i lekkostrawna, zjedz ją nie później niż na 3-4 godziny przed snem.

 14. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Procentowy udział posiłków w ciągu dnia.

 15. Jak żyć i odżywiać się zdrowo I śniadaniepowinno być posiłkiem pełnowartościowym i wysokoenergetycznym. Podstawą śniadania powinno być mleko w postaci napoju lub zupy, pieczywo białe, razowe lub graham, masło, sery, jaja, wędliny, pasty rybne, dżemy oraz warzywa.

 16. Jak żyć i odżywiać się zdrowo II śniadaniejest również ważne. Przerwa między śniadaniem, a obiadem na ogół jest długa. Mogą to być kanapki z różnymi pastami, wędliną, rybą, szklanką mleka oraz warzywa i owoce.

 17. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Obiadpowinien składać się z zupy oraz drugiego dania. Przygotowując go należy uwzględnić produkty z tych grup, których nie wykorzystano w zestawie śniadaniowym i nie planuje się uwzględnić na kolację. Nie muszą to być wyłącznie produkty mięsne, można je zastąpić potrawami, w których mleko, sery i jaja oraz ryby łączy się z ziemniakami, owocami, kaszą, makaronem itp.

 18. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Podwieczorek - w jego skład mogą wchodzić owoce, w formie surowej lub jako galaretki i kompoty. Dodatkiem mogą być również niewielkie ilości ciasta podane z mlekiem lub jego przetworami takimi jak jogurt.

 19. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Kolacjanie powinna być zbyt obfita. Polecane są potrawy lekkostrawne, ale pełnowartościowe. Mogą to być różnego rodzaju sałatki, warzywa gotowane, duszone i zapiekane. Do kolacji zamiast herbaty można podać napój owocowy lub mleczny.

 20. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Jakie niebezpieczeństwo niosą nam posiłki typu fast food i nie tylko?

 21. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Posiłki typu fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowanego i serwowanego na poczekaniu. Zwykle posiłki te posiadają wysoką wartość kaloryczną - przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i składników mineralnych.

 22. Jak żyć i odżywiać się zdrowo Przekąski słodkie i słone, napoje gazowane, fast foody oraz dania gotowe, czyli produkty wysoko przetworzone, bazujące na nasyconych kwasach tłuszczowych, złych węglowodanach oraz substancjach konserwujących.