b r k tap b r dost n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BİR KİTAP BİR DOST PowerPoint Presentation
Download Presentation
BİR KİTAP BİR DOST

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

BİR KİTAP BİR DOST - PowerPoint PPT Presentation


  • 245 Views
  • Uploaded on

BİR KİTAP BİR DOST. NİYE KİTAP OKUMALIYIZ ?. Sağlığımız için; çünkü yaşlılık hastalıklarına yakalanmayız.(Unutkanlık, bilinç kaybı v.b)  Ayrıca ruh sağlığımızın bozulmaması ve bozulan sağlığımızın düzelmesi için okumaya ihtiyacımız var. NİYE KİTAP OKUMALIYIZ ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BİR KİTAP BİR DOST' - shiri


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
n ye k tap okumaliyiz
NİYE KİTAP OKUMALIYIZ ?

Sağlığımız için; çünkü yaşlılık hastalıklarına yakalanmayız.(Unutkanlık, bilinç kaybı v.b)  Ayrıca ruh sağlığımızın bozulmaması ve bozulan sağlığımızın düzelmesi için okumaya ihtiyacımız var.

n ye k tap okumaliyiz1
NİYE KİTAP OKUMALIYIZ ?

Yaratıcılığın ya da keşif gücünün artırılması için okumalıyız. Okuyan beyinler ancak yeni teknolojik icatlar yapabilirler.

n ye k tap okumaliyiz2
NİYE KİTAP OKUMALIYIZ ?

Düşünme kapasitemizi artırmak için okumalıyız. Çünkü bin kelime ile düşünen beyin ile beş bin kelime düşünen beyin ya da elli bin kelime düşünen beyin aynı değildir. Kelime sembol ve kavram sayısı arttıkça beynimizin düşünme, öğrenme, kavrama gücü sürekli artmaktadır.  

k tap okumayi sevmeyen ocu u anlama rehber
KİTAP OKUMAYI SEVMEYEN ÇOCUĞU ANLAMA REHBERİ :

Her anne baba, çocuğu kitap okumayı sevsin ister. Ama çocuk ısrarla okumaktan kaçıyorsa onu anlamak, nedenleri üzerine kafa yormak gerekir.Çocukların kitap okumayı sevmemesinin en bilinen nedeni ebeveynin kitapla kurduğu ilişkide yatıyor; yani sizde. Siz kitap okumuyorsanız, o da okumaz. Yapmadığınız bir şeyi ona yaptırmak istemenize doğal olarak sert bir tepki gösterecektir. 

k tap okumanin yararlari
KİTAP OKUMANIN YARARLARI :

Okuyarak  olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan  güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş  açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan  kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip  oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki  de uyandırırlar

k tabin tar h es
KİTABIN TARİHÇESİ :

Kitap, basılı kâğıt yapraklarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan yazı destesidir. Kitap bugünkü haline gelinceye kadar çeşitli biçimlerden geçmiş, medeniyet tarihiyle birlikte gelişmiştir.

İnsanlar duygularını, düşüncelerini kendilerinden uzaktakilere bildirebilmek, kendilerinden sonra geleceklere iletebilmek için yazıyı bulmuşlar, böylece yazılı eserler ortaya çıkmıştır.

k tap okumamanin zararlari
KİTAPOKUMAMANIN ZARARLARI :

Kitap okumamanın birey ve toplum açısından olumsuzlukları anlatmakla bitmez.

-İletişim becerisinde yetersizlik

-Karar verme gücünde yetersizlik

-Planlama yapmada yetersizlik

-Yeni fikirler elde etme gücünde yetersizlik

-Fikirlerini yayma gücünde yetersizlik

-Fikirlerine yeni fikirler katma gücünde yetersizlik

-Duygusal zekasına katkı sağlamada yetersizlik vb.

k tap okuma r tueller
KİTAP OKUMA RİTUELLERİ :

Sabah bir saat erken kalkıp kitap okumak…

Çantada kitap taşımak. Gün içinde okunmasa bile çantada kitabın olduğunu bilerek rahat etmek; okuma fırsatı bulunduğu halde kitap yoksa suçluluk duymak…

Evden kitapsız çıkmayı o güne ihanet olarak addetmek…

Çantada en az iki kitap taşımak…

slide13

KİTABIN GÜNLÜK HAYATTAKİ ÖNEMİ:

Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları,günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar.Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır.

slide14

KİTAP OKUMAK :

Öyle ki okurken gece, gündüze;

yer, yatağa; karanlık, ışığa karışır. Dolayısıyla, düşünebildiğiniz her yer, okuyabileceğiniz yer anlamına da gelir. Okuyan, bu haliyle, mekânın ötesine geçer. Kalabalık, gürültü, sessizlik hepsi, okuyanı rahatsız etmemek için, ayrı bir safta toplanır. Okuyan, yeter ki okuduğunu anlasın, tüm dünya onun için kul, köle olur. Evren, sizin için susmuştur. Sanki evren, okuduklarınızı daha iyi anlayabilmeniz için ağzınızın içinde dönüp duran dilinizden dökülenleri dinlemektedir.

slide15

BİZİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

ZEHRA DOĞA DAĞLI

GÜLŞAH ÖZYİĞİT