pi kne kobiety renesansu n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Piękne kobiety renesansu PowerPoint Presentation
Download Presentation
Piękne kobiety renesansu

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Piękne kobiety renesansu - PowerPoint PPT Presentation


  • 126 Views
  • Uploaded on

Piękne kobiety renesansu. Kobiety renesansu cechują się przede wszystkim. - zaokrąglonymi rysami twarzy, w której umiejscowione są duże oczy, które kształtem przypominają migdał, - wąskimi usteczkami i szczupłymi policzkami, - włosami, które są długie, gęste oraz lśniące.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Piękne kobiety renesansu' - shima


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
kobiety renesansu cechuj si przede wszystkim
Kobiety renesansu cechują się przede wszystkim

- zaokrąglonymi rysami twarzy, w której umiejscowione są duże oczy, które kształtem przypominają migdał,

- wąskimi usteczkami i szczupłymi policzkami,

- włosami, które są długie, gęste oraz lśniące

slide3
Na obrazach renesansowych obok chrześcijańskich Madonn, artyści zaczęli przedstawiać także portrety innych, współczesnych im kobiet.

Wykonywano je głównie na zamówienie, Początkowo ukazywano je z profilu,

jak np. uczynił to Sandro Botticelli w obrazie pt.

slide5

Jego najsłynniejsze dzieło to obraz

„Stworzenie Wenus”.

Jest to pełen wdzięku obraz przedstawiający scenę narodzin mitologicznej bogini piękna. Długowłosa, naga i stojąca w ogromnej muszli Wenus zajmuje jego centralne miejsce. Z jej prawej strony stoi Hora - jedna z bogiń pór roku, i podaje jej czerwony płaszcz. Wspomniany obraz Botticelliego doskonale ukazuje renesansowy kanon piękna kobiecego ciała.

slide6
Mówiąc o wielkich renesansowych artystach, nie sposób nie wspomnieć o Leonardo da Vincim, który do dnia dzisiejszego jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki kulturowej.

Na stałe na kartach historii malarstwa wpisały się m.in. jego dwa przepiękne kobiece portrety takie jak:

dama z asiczk
„Dama z Łasiczką”

W obrazie tym da Vinci podkreślił najważniejsze cechy renesansowego ideału kobiety, charakterystyczny owal twarzy, migdałowe oczy o tajemniczym spojrzeniu, delikatne dłonie trzymające zwierzątko itp. Zapatrzona w dal kobieta wydaje się skrywać jakąś tajemnicę. Być może chodzi tutaj o bycie przy nadziei, gdyż łasiczka, czy też gronostaj - jak sądzą inni - w emblematyce oznacza alegorię macierzyństwa. Widać wyraźnie, że modelka z omawianego obrazu myślami jest zupełnie gdzie indziej.

mona lisa
„Mona Lisa”

To drugi równie piękny obraz, jest on najsłynniejszym renesansowym symbolem kobiecości. Został namalowany w latach 1503-1506.

Na pierwszym planie widzimy postać kobiety w sile wieku, odzianej w ciemną suknię, która może nie jest zbyt urodziwa, ale posiada wszystkie atrybuty ówczesnego kanonu piękna.

Jej ciało znajduje się w półobrocie, ręce złożone (jedna dłoń spoczywająca na drugiej), a migdałowe oczy (prawie całkowicie przedstawione za pomocą światła i cienia) cały czas zdają się patrzeć na odbiorcę, nawet gdy ten się przesuwa. Można nawet odnieść wrażenie nieustannego obserwowania.

Na twarzy Giocondy widnieje delikatny, tajemniczy, a przy tym troszkę ironiczny uśmiech, który do dnia dzisiejszego intryguje koneserów sztuki.

slide9
Kolejnym z przedstawicieli malarzy renesansowych jest Rafael Santi.

Jeden z bardziej znanych obrazów tego malarza jest;

„Madonna ze szczygłem”.

Obraz ten przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus i św. Janem Chrzcicielem. Układ postaci i ich gesty mają symboliczne znaczenie, zwiastujące przyszłe wydarzenia.. Rafael przy malowaniu dzieła zastosował kompozycję z ostrosłupowym układem.