Download
sierpie grudzie 1941 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
sierpień-grudzień 1941 PowerPoint Presentation
Download Presentation
sierpień-grudzień 1941

sierpień-grudzień 1941

168 Views Download Presentation
Download Presentation

sierpień-grudzień 1941

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. OBRONA TOBRUKU sierpień-grudzień 1941

 2. Tobruk, włoska twierdza na wybrzeżu Libii, miał ważny ze względów strategicznych port morski. Walki o Tobruk rozpoczęły się w kwietniu 1941 r. Oddziały brytyjskie i australijskie broniły się przed atakami niemiecko-włoskimi. W dniach 17-24 sierpnia 1941 r. przetransportowano szybkimi okrętami ponad 5 tys. naszych żołnierzy, którzy wkrótce zastąpili strudzonych Australijczyków. Przybycie karpatczyków ożywiło walki, częste stały się wyprawy na przedpole ,,po jeńca” oraz zasadzki na patrole wroga.

 3. Dowódcy w bitwie o Tobruk

 4. Erwin Rommel - ,,Lis pustyni” Gen. Erwin Rommel dowódca oddziałów niemieckich- Afrika Korps.

 5. Stanisław Kopański Gen. Stanisław Kopański był dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczącej podczas obrony Tobruku.

 6. Polacy walczą na pustyni W trudnych pustynnych warunkach Polacy przebywali aż do zakończenia oblężenia twierdzy w dniu 21 listopada 1941roku, bijąc rekord pobytu na pierwszej linii.

 7. Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich

 8. „Szczury Tobruku” Polscy żołnierze byli przez niemieckich pogardliwie nazywani „szczurami Tobruku”. Chciano w ten sposób poniżyć Polaków. Dzielni polscy żołnierze nie przejmowali się tym, a miano te nosili z dumą. Twierdzili, że jako szczury są trudni do pokonania.

 9. Obrona Tobruku(19 VIII-12 XII 1941r.)

 10. W walkach w obronie Tobruku straty SBSK wyniosły 109 poległych i kilku jeńców; wzięto do niewoli 8 oficerów i 182 żołnierzy nieprzyjaciela.

 11. Bibliografia : - „Dzieje Polski. Atlas ilustrowany”, Warszawa 2007, wyd. Demart SA - http://www.kki.pl/piojar/brygad/brygad/tobruk/tobruk.html • http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Tobruku - http://www.cyceron.org/Historia-Powszechna/bitwa-o-Tobruk.html • Rafał Korbal, Polacy na frontach II wojny światowej, wyd. Podsiedlik-Raniowski i Spółka. • http://www.wojsko-polskie.pl/wortal/document,,id,3319.html

 12. Wykonały: Karolina Jędrzejczyk i Marta Ptak kl. III e Gimnazjum nr 1 w Piszu