slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
wstecz PowerPoint Presentation
Download Presentation
wstecz

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 1

wstecz - PowerPoint PPT Presentation


  • 109 Views
  • Uploaded on

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'wstecz' - shanae


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

To właśnie Jakub Bernoulli (w podróżach do Anglii spotyka Hooke'a i Boyle'a; od 1682 profesor matematyki w uniwersytecie w Bazylei; 1705), formułuje prawo wielkich liczb. Jego pośmiertnie wydana Ars conjectandi - Sztuka wnioskowania jest pierwszym nowoczesnym podręcznikiem statystyki. Jak na prawdziwy podręcznik przystało zawiera wyniki wcześniejszych i współczesnych prac, takich uczonych jak Christian Huyghens, van Schooten, Leibniz i Wallis, ale jej końcowe rozdziały to już nowoczesna statystyka, stosowana w '' ...kwestiach budowlanych, moralnych (!) i ekonomicznych''. Jakub znany jest chyba najbardziej jako twórca "prawa wielkich liczb" w statystyce (patrz: Vademecum Wirtualne Statystyki) oraz "posiadacz" liczb Bernoulliego. Po śmierci Jakuba, od 1705 katedrę matematyki przejmuje Jan, jeden z najlepszych matematyków wszechczasów. To właśnie Jan w 1696 r. rozesłał wyzwanie do ówczesnych matematyków: po jakiej krzywej będzie zsuwać się, pod wpływem siły ciężkości, punkt materialny, jeżeli czas przebycia drogi - od pewnego punktu (A do punktu B - ma być jak najkrótszy? Jest to słynny problem brachistochrony; krzywą tą jest . 1.5

Jan B. był ponoć człowiekiem "trudnego" charakteru, ale wszystko uchodziło mu płazem, ze względu na jego znajomość matematyki i miłość do niej. Ten za życia kłótliwy i żądny zaszczytów człowiek polecił jednak aby na jego nagrobku znalazła się tylko ... .

W roku 1740 kolejny członek znakomitego rodu, Daniel Bernoulli (1700-1782) pisze traktat o prawdopodobieństwie, w którym formułuje - jako pierwszy problem subiektywnej wartości prognozy statystycznej. (Tzw.prawo użyteczności: ewentualna użyteczność spodziewanego zysku będzie zawsze odczuwana odwrotnie proporcjonalnie do posiadanego już kapitału). Tenże Daniel Bernoulli, publikuje (1738) w rocznikach Akademii Nauk w St. Petersburgu próbę rozwiązania tzw. paradoksu petersburskiego, sformułowanego ćwierć wieku wcześniej przez ...jego starszego kuzyna, Mikołaja B.

wstecz