Ly ov n brou en ly
Download
1 / 9

LYŽOVÁNÍ BROUŠENÍ LYŽÍ - PowerPoint PPT Presentation


  • 132 Views
  • Uploaded on

LYŽOVÁNÍ BROUŠENÍ LYŽÍ. Předmět: Tělesná výchova Ročník: 7.ročník Klíčová slova: Broušení hran, úhlování, podbroušení, úhlování Jméno autora: Mgr.Ciboch Michal Škola: ZŠ Dobříš, Komenského nám.35, 263 01 Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz. Péče o skluznici sjezdových lyží.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' LYŽOVÁNÍ BROUŠENÍ LYŽÍ' - shana


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Ly ov n brou en ly
LYŽOVÁNÍBROUŠENÍ LYŽÍ

Předmět: Tělesná výchova

Ročník: 7.ročník

Klíčová slova: Broušení hran, úhlování, podbroušení, úhlování

Jméno autora: Mgr.Ciboch Michal

Škola: ZŠ Dobříš, Komenského nám.35, 263 01

Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz


P e o skluznici sjezdov ch ly
Péče o skluznici sjezdových lyží

O sjezdové lyže je nutné se starat, aby zůstaly zachovány jejich původní jízdní vlastnosti:

rychlost, pružnost, rychlost brzdění,

delší životnost, bezpečnost, vzhled


Čištění skluznice

Póry skluznice naplněné parafínem sbírají na sjezdovce během lyžování mnoho nečistot. Proto je nutné po jízdě skluznici vyčistit. Nejprve stáhneme lyže plastovou škrabkou a potom vykartáčuje speciálním bronzovým kartáčem, pro základní péči postačí i levnější nylonový. Pro zachování struktury a správných skluzových vlastností postupujte vždy od špičky k patce lyží!

Broušení hran

Nerovnosti v terénu, nečistoty na sjezdovce, kamínky, nevhodné přenášení lyží i prosté opotřebení jsou jen některé důvody, proč bychom po každé jízdě měli prohlédnout hrany lyží a případně nerovnosti včas zabrousit. Větší poškození můžete brousit pilníkem, menší nerovnosti, kde už je potřeba větší přesnost broušení, úhlovými nástroji rovnoměrnými tahy od špičky k patce. Případně můžete i tyto práce svěřit odbornému servisu.

Voskování

Naparafínované lyže nejen lépe pojedou, ale skluznice bude i lépe chráněná před vnějšími vlivy. Stejně jako ostatní, i zažehlování sjezdových vosků můžete provádět doma, nejlépe za pokojové teploty, s žehličkou nastavenou na 110°C. Tento údaj je však pouze orientační, aby nedošlo k přehřátí skluznice a změně jízdních vlastností. Přesnou teplotu pro zpracování vosku najdete vždy přímo v návodu od výrobce parafínu. Vosk je nezbytně nutné zažehlovat rovnoměrně! Při chladnutí skluznice se póry budou opět uzavírat a vytlačí tak přebytečný vosk na povrch. Ten je pak potřeba důkladně odstranit plastovou škrabkou, jinak se na něj budou nabalovat další nečistoty ze sjezdovky. Na závěr lyže vykartáčujeme a vyleštíme speciální lešticí textilií.


Brou en hran
BROUŠENÍ HRAN

  • úhly a úhlování na hranách skluznice

  • Broušení z boku lyže – 90°, 89°, 88°, 87°…závodní až 85°

  • Broušení v rovině skluznice – 0,5° až 1° (podbroušení)
Struktura skluznice
STRUKTURA SKLUZNICE

  • jednotlivé struktury se dělí na hrubé, střední a jemnéPou it zdroje
Použité zdroje:

www.google.cz