zachowaj r wnowag n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ PowerPoint Presentation
Download Presentation
ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ - PowerPoint PPT Presentation


 • 131 Views
 • Uploaded on

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ. Aleksander Chudy. Starożytni mędrcy zauważyli, że w ciągu doby można wyróżnić trzy okresy po sobie następujące, z których każdy trwa 4 godziny (biorytmy).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ' - shadow


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
zachowaj r wnowag

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ

Aleksander Chudy

tajemnice od ywiania
Starożytni mędrcy zauważyli, że w ciągu doby można wyróżnić trzy okresy po sobie następujące, z których każdy trwa 4 godziny (biorytmy).

PIERWSZY OKRES - od godziny 6.00 do 10.00 – to okres spokoju w którym organizm zaczyna się budzić. Organizm wypoczął podczas snu, nie potrzebuje dopływu energii, dlatego nie ma sensu obciążać go obfitym śniadaniem. Wystarczy na śniadanie wypić szklankę soku owocowego lub warzywnego i zjeść jedno warzywo lub owoc. Każdy pokarm, oprócz soków oddaje swoją energię po 2 godzinach. Rano racjonalniejsze jest spożywanie produktów łatwo przyswajalnych, które są bogate w energię i nie potrzebują wiele czasu na strawienie. Warzywa i owoce lub ich soki są najodpowiedniejszym pożywieniem na śniadanie.

DRUGI OKRES – od godziny 10.00 do 14.00 – to okres w którym jesteśmy szczególnie głodni i jest w nas najsilniejszy „ogień trawienny”. Wtedy mniej więcej od godziny 11.00 do 14.00 należy zjeść najbardziej obfity posiłek. Najlepiej by to był pokarm skrobiowy z dodatkiem warzyw. Taki posiłek daje nam maksymalną ilość energii, która jest nam niezbędna w drugiej połowie dnia.

TRZECI OKRES – od godziny 14.00 do 18.00 – to okres największej wydajności w pracy, największej aktywności ruchowej. Zgodnie z biorytmami najlepiej zjeść kolację do zachodu słońca. Odpowiedni pokarm to białko, które jest trawione długo i powoli.Następne okresy się powtarzają: 18.00 – 22.00, 22.00 – 2.00 i 2.00 – 6.00 .

Tajemnice Odżywiania
ile nale y je
Ile należy jeść?
 • Im mniej jesz tym lepiej! Od umiarkowanego jedzenia nikt jeszcze nie umarł. Ludzie chorują i umierają z powodu przejedzenia. U większości osób żołądek jest rozciągnięty do nienaturalnych rozmiarów i dlatego jedzą 5 – 10 krotnie więcej niż jest to potrzebne. Przyzwyczajenie do tego, że należy jeść dużo, to poważny błąd, wada, z którą człowiek powinien walczyć.
zasady zdrowego od ywiania
Zasady zdrowego odżywiania
 • 1. Jedz regularnie
 • Staraj się jadać posiłki o stałych porach. Dzięki temu unikniesz odkładaniu się tzw. „tłuszczyku”. Nasz organizm jest bardziej sprytny, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli będziemy spożywać posiłki o różnych porach – to organizm będzie rozregulowany i nie będzie pamiętał kiedy jest pora posiłku. Skutkować to będzie magazynowaniem substancji zapasowych, a w efekcie przybranie na wadze będzie tylko kwestią czasu.
warzywa to nie wr g
Warzywa to nie wróg
 • Polacy są narodem mięsożernym i nie jest to tylko stereotyp. Spożywanie dużej ilości mięsa to mocna zakorzeniona w naszej kulturze tradycja. Od dawien dawna naszym sztandarowym daniem obiadowym jest schabowy z ziemniakami. Wpadliśmy w pewnego rodzaju monotonię żywieniową. Warzywa są u nas tylko dodatkiem do mięs, kanapek, itp. Dlaczego by więc nie spróbować potraw tylko jarskich? Nie mówię tu o przejściu na wegetarianizm albo weganizm. Chodzi o to, aby włączyć w swoją dietę warzywa. Są przede wszystkim zdrowe, kolorowe, miłe dla oka, smaczne, a niejednokrotnie potrawy przygotowane z nich są wyśmienite i nasze podniebienie czeka tylko na dawkę smaku potrawy z warzyw. Wypróbuj cieciorkę. W sieci znajdziemy wiele przepisów na szybkie, tanie, smaczne i zdrowe dania z warzyw – choćby naleśniki ze szpinakiem, zupę krem z brokułów, różnego rodzaju sałatki. Wybór należy do nas, a naprawdę jest w czym wybierać.
unikaj alkoholu i papieros w
Unikaj alkoholu i papierosów
 • Jeśli palisz – spróbuj znaleźć odpowiedni dla Ciebie sposób na ograniczenie palenia, a być może uda Ci się całkowicie pożegnać z tym nałogiem. Pal do połowy, wyrzucaj pierwszy papieros z paczki, nie miej papierosów na widoku (ani popielniczki), nie pal w domu, pracy czy samochodzie. Alkohol? Owszem, tylko w takiej ilości, aby nie zaburzał naszej percepcji. Czerwone wino jest jak najbardziej zdrowe, ale wypicie całej butelki nikomu na zdrowie nie wyjdzie – a prędzej zaszkodzi… Zatem wszystko jest dla ludzi – jednak co za dużo to nie zdrowo.
pij du o p yn w
Pij dużo płynów
 • Każdy o tym wie, że powinniśmy pić dużo płynów. Po co pić popularne gazowane napoje, które w litrze mają niewyobrażalną ilość cukru? Poza tym pomyśl: skoro jeden z naszych ulubionych napojów ma również zastosowanie, jako odrdzewiacz, to co on robi z Twoim żołądkiem? Najlepsza do picia jest woda, gdyż nie zawiera żadnych dodatków. Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej cytrynę i świeżą miętę – otrzymasz niezwykle orzeźwiający napój. W dalszym ciągu nie przemawia to do Ciebie? Pij zatem soki i nektary, ale pamiętaj, by wybierać te bez cukru.
uprawiaj sport
Uprawiaj Sport
 • Regularna gimnastyka nie tylko pomaga w pozbyciu się nadwagi, ale zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre przewlekłe choroby. Spróbuj odnaleźć swój ulubiony rodzaj aktywności ruchowej i rozkoszuj się zdrowym i długim życiem.
choroby serca
Choroby Serca
 • Regularna aktywność fizyczna pomaga wzmocnić mięsień sercowy; zmniejsza ciśnienie krwi; zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu (lipoproteiny wysokiej gęstości lub HDL) i zmniejsza ilość „złego” cholesterolu (lipoproteiny niskiej gęstości lub LDL); wpływa na lepszą cyrkulację krwi; poprawia sprawność serca. Zmniejsza także ryzyko zawału serca, zachorowania na choroby sercowe i reguluje wysokie ciśnienie krwi. Zapamiętaj jednak, że istotna jest intensywność aktywności fizycznej, a nie czas jej trwania
cukrzycy typu ii
Cukrzycy typu II
 • To choroba naszych czasów. Dane wskazują, że obecnie na cukrzycę typu II choruje 17 milionów Amerykanów. Aktywność fizyczna wpływa na spadek wagi i pomaga uniknąć lub kontrolować tę chorobę. Zrzucenie wagi zwiększa wrażliwość na insulinę, reguluje się poziom cukru i cholesterolu we krwi, obniża się ciśnienie tętnicze krwi – wszystko to jest bardzo ważne dla osób chorych na cukrzycę.
nadwaga
Nadwaga
 • Nadwagi i tycia można uniknąć uprawiając sport i zdrowo się odżywiając. Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej i zwiększyć masę mięśniową, co poprawia umiejętność spalania kalorii przez organizm. Należy kontrolować wagę, gdyż nadwaga to klucz do wielu chorób.
b le plec w
Bóle pleców
 • Ból pleców można zmniejszyć lub całkiem go uniknąć realizując pewien program fitness, który uwzględnia ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i giętkość ciała. Prawidłowa postawa i silny brzuch – jesteś gotowa na wygraną z bólem pleców!
osteoporoza
 Osteoporoza
 • Spacer, wolne bieganie, wchodzenie po schodach, taniec lub podnoszenie ciężarków wzmacnia strukturę mięśni i pomaga uniknąć osteoporozy, która często dotyka kobiety w okresie przekwitania. Staraj się pogodzić sport z odpowiednim żywieniem: jedz dużo produktów bogatych w wapń i witaminę D, uprawiaj sport i osiągaj niewiarygodne wyniki. Opierając się na danych czasopisma „ Amerykańskiego Stowarzyszenia Medyków” aż o 41 % mniej kobiet spacerujących przynajmniej cztery lub więcej godzin w tygodniu, doświadcza złamania kości.
korzy dla zdrowia psychicznego
Korzyść dla zdrowia psychicznego
 • Osoby uprawiające sport są bardziej zadowolone z siebie. Tak jest dlatego, że podczas ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia, tzw. endorfiny, poprawiające nastrój i nasze zdanie o sobie. Uczucie, towarzyszące nam zaraz po treningu często określane jest mianem „euforii”. Sport pomaga w walce ze stresem i depresją oraz niepokojem. To tylko kilka przykładów na to, jak aktywność fizyczna może poprawić twoje zdrowie. Studia pokazały, że sport poprawia samopoczucie pacjentom chorym na niektóre odmiany raka, wzmacnia ich system odpornościowy i nie tylko.