hayvan bah eleri yunus e itim merkezleri bal k iftlikleri ve sirkler n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Hayvan Bahçeleri,Yunus Eğitim Merkezleri,Balık Çiftlikleri ve Sirkler PowerPoint Presentation
Download Presentation
Hayvan Bahçeleri,Yunus Eğitim Merkezleri,Balık Çiftlikleri ve Sirkler

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 28

Hayvan Bahçeleri,Yunus Eğitim Merkezleri,Balık Çiftlikleri ve Sirkler - PowerPoint PPT Presentation


 • 414 Views
 • Uploaded on

Hayvan Bahçeleri,Yunus Eğitim Merkezleri,Balık Çiftlikleri ve Sirkler. Hayvan Bahçeleri. Özge Aslan 010120109. Türkiye’de ki Hayvan Bahçeleri. Ülkemizde uzun yıllardır varlığını sürdüren 5 tane hayvan bahçesi var. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ,

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Hayvan Bahçeleri,Yunus Eğitim Merkezleri,Balık Çiftlikleri ve Sirkler' - savannah-graham


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
hayvan bah eleri
Hayvan Bahçeleri
 • Özge Aslan 010120109
t rkiye de ki hayvan bah eleri
Türkiye’de ki Hayvan Bahçeleri

Ülkemizde uzun yıllardır varlığını sürdüren 5 tane hayvan bahçesi var.

 • Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı,
 • Bursa Hayvanat Bahçesi, 
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı, 
 • Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 
 • Antalya Hayvanat Bahçesi
slide4

Samsun, Giresun, Kahramanmaraş ve Tarsus’ta da genellikle çiftlik hayvanlarının barındırıldığı, koşulların sağlıklı olmadığı, internetteki tanıtım videolarından da görüldüğü kadarıyla tel kafes ve betona boğulmuş ‘hayvanat bahçeleri’ bulunmaktadır.

 • Ayrıca Kayseri’de, yakın zamanda bir hayvanat bahçesi açıldı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, kendi bahçesinde proje değişikliğine giderken hayvanların çoğunu geçici bir süreliğine buraya aktardı.
 • Ankara Hayvanat Bahçesi, geçici olarak ziyaretçiye kapatılmış, belediye proje yenilemesine gitmiş ve bu nedenle de hayvanları farklı bahçelere tekrar geri alınması kaydıyla göndermiştir. Yeni projenin hedefi, Ankara’nın turizminin canlandırılmasıdır, hayvan nesillerinin korunması değil.
slide5

Hayvanların bakımı

 • Her hayvan türünün ayrı bir besine ihtiyacı vardır.
 • Örneğin yılanlaravlarını parçalamaya uygun dişleri olmadığı için avlarını bütün yutmak zorundadır. Bu yüzden yılanlar haftalarca, hatta aylarca yemek yemeleri gerekmez. Aslan ve kaplan gibi diğer yırtıcılara ise haftada bir gün yemek verilmez. Bunun sebebi bu hayvanların her gün av bulamamalarıdır. Aynı şekilde kartal  gibi yırtıcı kuşlara da haftanın bir günü yemek verilmez.
 • Otçul hayvanlar ise her gün bol bol yemek yemek zorundadır. Çünkü otlaklarda her zaman ot bulunur. Ancak bu durum çok yiyen hayvanlar için sorun olabilir. Örneğin bir fil günde yaklaşık 15 kg saman , 6 balya taze ot  (kışın aynı miktarda kök), bol miktarda yulaf ezmesi, patates, havuç, elma ve biraz ekmek yemeleri gerekir.
slide6

Viyana Hayvanat Bahçesi, 2007’de başlattığı ‘Koruma Günleri’ organizasyonundan çok verimli geri dönümler aldı, katılım sayısı arttıkça, dikkat çekilen tür ve bu türlerle ilgili koruma projeleri de orantılı bir şekilde arttı. Örneğin, Avusturya bölgesinde, nüfusu kritik derece de düşen Benekli Kaplumbağalar veya Ural baykuşu için yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

 • Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre Türkiye’de ‘tehlike altında’ olan tür sayısı 134. 
hayvan hakla evrensel bildirgesi
Hayvan haklaı evrensel bildirgesi

Hayvan hakları evrensel bildirgesi 14 maddeden oluşmaktadır:

 • 1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
 • 2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.
 • 3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.
 • 4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
 • 5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
 • 6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.
 • 7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
slide8

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

 • 9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.
 • 10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.
 • 11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.
 • 12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.
 • 13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.
 • 14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.
slide10

Çoğu insan yunusları yanlışlıkla balık olarak tanımlar. Yunus Balığı dememize rağmen yunuslar balık değildir. Yunuslar, insanların da dahil olduğu Memeliler sınıfının bir üyesidir. Hayat süreleri 24-25 yıldır.

 • Yunuslar insanlarınkine göre %40 daha büyük bir beyne sahiptir.
 • Karadeniz’in en büyük yunusu Afalina’dır. Bu en çok bilinen yunus türüdür – bir çok yunus gösteri merkezinin de yıldızıdır.
slide11

Deniz ekosisteminin ayrılmaz parçaları yunuslar ülkemizde de son yıllarda moda olan “Yunus Gösteri Merkezleri”nin kurbanı olmaya başladı.

Türkiye’de 12 yunus gösteri merkezi var. Bu havuzlarda 50 civarında yunus çalışıyor. Üstelik yunus ticaretinin ülkemizde bir standardı yok. Bu ticaret tepkiler nedeni ile Avrupa ülkelerinde yasaklanmaya başladı.

Ayrıca sayıları 10'a ulaşan “yunus terapi merkezleri”, Sağlık Bakanlığı, bilim insanları ve doktorlar tarafından onaylanmıyor. Otistik, hasta çocuklara uygulanan terapinin bilimsel bir dayanağı bulunmuyor.

slide12

İnsanlar gülümsediğini sandığımız yunusları izlemeye gittiğinde aldığı her biletle onları öldürdüğünün farkında bile değil.

 • Hapishane ortamında, stres altında ve doğal ortamına göre çok kötü koşullarda zorla çalıştırılan yunuslar hastalanıyor, ölüyor, ardından yerlerine yenileri konuluyor.
 • Yapılan çalışma ve gözlemler; gösteri ya da sözde terapi yunusu olarak havuzlarda tutsak edilen yunusların yaşamlarının doğadaki hemcinslerine göre daha kısa olduğunu gösterir.
 • Hareket yeteneği kısıtlanmış, hemcinsleri ve diğer deniz canlılarıyla iletişimi kesilmiş ve beslenme dengesi bozulmuş yunuslar için beton havuzlar son derece zararlıdır.
yunus g steri merkezleri de il yunus i kence merkezleri de diyebiliriz
Yunus gösteri merkezleri değil, yunus işkence merkezleri de diyebiliriz..

Yakalanıp havuzlara hapsedildikleri günden itibaren aşırı stresli bir hayata başlayan yunusların gözleri ve hassas derileri klorlu suyla kavruluyor, sığ ve açık havuzlarda güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalıyorlar

slide14

Beton zeminli bu ortamda yankı yardımıyla yön bulma ve haberleşmelerine yarayan sonarlarını kullanamıyorlar. Aynaya bakınca kendisini tanıyabilen bu zeki hayvanların her geçen gün akılları karışıyor ve duyuları köreliyor.

 • Zayıf düşen bünyeleri de bu sağlıksız ve stresli ortamlarda hastalıklara ve ani ölümlere davetiye çıkarıyor. Canlı balık yemeye alışık olan yunuslar açlıkla terbiye edilerek ölü balıkla beslenmek zorunda bırakılıyor.
yunuslar intihar edebilirler mi
Yunuslar intihar edebilirler mi ?
 • Pek çoğunuz Flipper adlı diziyi bilir ama hikayenin gerçek sonunu bilmez. Flipper, bu sevimli yunus, film çekimlerinde intihar etti.
 • Yunuslar intihar edebilirler mi diye düşünebilirsiniz. İnsan yapısının aksine yunuslar nefes alıp verebilmelerini kontrol edebiliyorlar yani istemli nefes alıp veriyorlar. Yunuslar yakalandıklarında ve doğal ortamlarından koparıldıklarında istemli olarak nefes almaya son vererek intihar edebiliyor.
slide17

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verebilirsiniz..

http://www.yunuslaraozgurluk.com/

bal k iftli i nas l kurulur

Balık Çiftliği Nasıl Kurulur?

Balık yetiştirmek için çiftlik kurmak yeni bir buluş olmasa da, son yıllarda küresel dünyada balığa ve sağlıklı, güvenilir ve sürdürülebilir gıda kaynaklarına olan talebin artması nedeniyle popülaritesi artmıştır.

Piyasadaki arz ve talep

Sermaye/Finansman maliyeti (kredi vb.)

İşletme maliyeti

Yasal mevzuat ve uygulamalar

Üretim kapasitesi ve imkanları

slide19

Araştırmalar yapıldığında piyasada yeni balık çiftliğini kaldıracak kadar talep olup olmaması.

 • Balık çiftliği işletmek özel bilgi ve deneyim gerekir.
 • Su kalitesi, hastalık kontrolü, balıkların doğru beslenmesinin sağlanması gerekir.
bal k iftli ine sahip ller
Balık Çiftliğine Sahip İller
 • Aydın
 • Mersin
 • İzmir
 • Antalya
 • Muğla
 • Hatay
 • Balıkesir
 • Trabzon
 • Ordu
 • Samsun
 • İstanbul
 • Rize
bal k iftlikleri zararl
Balık Çiftlikleri Zararlı ?

Özel çiftliklerde yetiştirilen balıklara verilen yüksek dozda antibiyotiğin insanda antibiyotiğe karşı bağışıklığa neden olduğu iddia ediliyor.

 • Ali Çetin (Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı)
 • Nilgün Erbil (Patolog Doktor)
 • Ümit Bora (Yarımada Çevre Platformu Sözcüsü)
sirkler
Sirkler
 • İnsanların kendi çıkarları için hayvanlar üzerinde egemenliğe sahip olduğunu düşünmeleri. 
 • Vahşi hayvanlar, doğasından koparılarak esaret altına alınır.
 • Doğada filler, çamur banyosu yaparken ve günde 40 km yürürken sirklerde filler, sadece birkaç adım atabileceği alanlarda tutulur.
 • Sürekli seyahat halinde olan hayvanlar kendi doğalarına uygun olmayan ortamlardan, iklimlerden bir diğerine sürüklenir. Sirk hayvanları nakil sırasında ortalama 26 saat kafeste tutulurlar.
slide23

Aşırı stres ve sıkıntıdan sirk hayvanlarında sallanma, emme, yalama gibi davranışlar sıkça görülür.

 • Eğitmenler; kamçı, ağızlık, elektrikli sopa ve daha pek çok acı veren araçla hayvanları eğitime zorlar.
 • Sirklerdeki tutsak hayvanlar, doğal yaşam ortamlarına kıyasla binlerce kat dar alanlarda, asla istedikleri gibi hareket edemeyecekleri kafeslerde tutuluyor. Doğalarına hiçbir şekilde uymayan bir ortamda, çok kısıtlı temel gereksinimleri sağlanarak sadece yaşamalarına izin veriliyor. Bu mahrumiyet nedeniyle de hapsedildikleri dar kafeslerde, kendi etraflarında, sürekli dairesel dönme hareketleri, kafa sallama gibi anormal davranışlar sergiliyorlar.
slide24

Kaplanlar doğal olarak ateşten korkmasına rağmen ateş çemberlerinden geçmeye zorlanır.

 • Fiziksel şiddete davranışlarla sürekli aşağılama ve bağırma ile psikolojik şiddet de eklenir.
sirk vah etine kar yap lmas gerekenler nelerdir
Sirk Vahşetine Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir?
 • Hayvanlı sirkleri ziyaret etmemek.
 • Çevrenizdekileri sirklerdeki hayvan istismarı konusunda bilgilendirmek.
 • Yerel yönetim başta olmak üzere idarecileri ve karar alıcıları hayvanlı sirk vahşetine karşı çıkmaya çağırmak.
 • Sirk karşıtı protestolara katılmak ve imza kampanyalarını yaymak.
yasaklanan lkelerden baz lar
Yasaklanan Ülkelerden Bazıları
 • 2005 yılında Hırvatistan öncelikle beş şehirde (bugün ülke çapında) hayvanlı sirkleri yasaklanmasıyla göstermeye başladı.
 • 2009 yılında ilk kez Bolivya'da ülke çapında etkisini gösterdi ve hayvanlı sirkler tamamen yasaklandı.
 • 2012'de ilk kez bir Avrupa ülkesi, Yunanistan, ülkede hayvanların sirklerde kullanılmasını yasakladı.
 • Bosna Hersek ve Kıbrıs'ta hayvanlı sirkler tamamen, Avusturya ve Belçika'da yaban hayvanlarının sirklerde kullanımı yasak.
slide28

Çek Cumhuriyeti, İsveç, Danimarka veFinlandiya'da belirli birkaç türün sirklerde kullanımı yasakken; Polonya ve Estonya'da yaban hayatında doğan hayvanların sirklerde kullanılması yasak. Macaristan'da ise vahşi doğada yakalanan hayvanlar ile primatların ve fillerin sirk hayatı için satın alınması ve eğitilmesi yasak.

 • İngiltere'de sonuç vererek 2015 yılına kadar hayvanlı sirklerin tamamen yasaklanmasına karar verildi. İskoçya Hükümeti ise, hayvanlı sirklerin yasaklanması konusunda Nisan 2014'e kadar devam edecek 12 haftalık bir istişare sürecine girdi.