slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Lesson Menu PowerPoint Presentation
Download Presentation
Lesson Menu

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Lesson Menu - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on

Lesson Menu. Main Idea Example 1: Use Unit Rates Example 2: Use Unit Rates Example 3: Use Unit Rates Example 4: Use Equivalent Fractions Example 5: Use Equivalent Fractions. Determine if two ratios are equivalent. Main Idea/Vocabulary.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Lesson Menu' - sanjiv


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
lesson menu
Lesson Menu

Main Idea

Example 1: Use Unit Rates

Example 2: Use Unit Rates

Example 3: Use Unit Rates

Example 4: Use Equivalent Fractions

Example 5: Use Equivalent Fractions

example 1

Answer: Since the rates have the same unit rate, , they are equivalent.

4 rolls

_______

$1

÷12

÷5

48 rolls

20 rolls

4 rolls

4 rolls

__________

__________

_________

_________

=

=

$12

$5

$1

$1

÷12

÷5

Use Unit Rates

Determine if 20 rolls for $5 and 48 rolls for $12 are equivalent rates. Explain your reasoning.

Write each rate as a fraction. Then find its unit rate.

Example 1
example 1 cyp

A.Yes; they have the same unit rate, .

B.Yes; they have the same unit rate, .

C.Yes; they have the same unit rate, .

D.No; they do not have the same unit rate.

Determine if $24 for 4 hours and $30 for 6 hours are equivalent rates. Explain your reasoning.

Example 1 CYP
example 2

÷8

÷7

42 people

64 people

6 people

8 people

____________

____________

___________

___________

=

=

7 teams

8 teams

1 team

1 team

÷8

÷7

Use Unit Rates

Determine if 42 people on 7 teams and 64 people on 8 teams are equivalent rates. Explain your reasoning.

Write each rate as a fraction. Then find its unit rate.

Answer: Since the rates do not have the same unit rate, they are not equivalent.

Example 2
example 2 cyp

A.Yes; they have the same unit rate,

B.Yes; they have the same unit rate,

C.Yes; they have the same unit rate,

D.No; they do not have the same unit rate.

Determine if 90 miles in 2 hours and 135 miles in 3 hours are equivalent rates. Explain your reasoning.

Example 2 CYP
example 3

÷5

÷3

$30

$6

$18

$6

__________

_________

__________

_________

=

=

5 pizzas

1 pizza

3 pizzas

1 pizza

÷5

÷3

Use Unit Rates

FOODYou can buy 3 medium pizzas at The Pizza Place for $18 or 5 medium pizzas for $30. Are these selling rates equivalent? Explain your reasoning.

Write each rate as a fraction. Then find its unit rate.

Example 3
example 31

Answer: Since the unit rates are the same, , the rates are equivalent.

$6

_______

1 pizza

Use Unit Rates

Example 3
example 3 cyp

A.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent.

B.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent.

C.Yes; since the unit rates are the same, the rates are equivalent.

D.No; since the unit rates are not the same, the rates are not equivalent.

CARWASHING On Saturday, the tennis team washed 42 cars in 3 hours to raise money for the team. On Sunday, they washed 60 cars in 5 hours. Are these work rates equivalent? Explain your reasoning.

Example 3 CYP
example 4

×2.2

?

5 laps

11 laps

=

____________

___________

8 minutes

16 minutes

×2

Use Equivalent Fractions

Determine if 5 laps swum in 8 minutes and 11 laps swum in 16 minutes are equivalent rates. Explain your reasoning.

Write each rate as a fraction.

The numerator and the denominator are not multiplied by the same number. So, the fractions are not equivalent.

Example 4
example 41

Use Equivalent Fractions

Answer: Since the fractions are not equivalent, the rates are not equivalent.

Example 4
example 4 cyp

A.No; since is not a unit rate, the ratios are not equivalent.

B.Yes; since the ratios are equivalent.

C.Yes; since the fractions are equivalent.

D.No; since the fractions are not equivalent, the ratios are not equivalent.

Determine if 4 free throws made out of 6 attempts and 8 free throws made out of 12 attempts are equivalent ratios.

Example 4 CYP
example 5

÷2

?

8 corrals

4 corrals

=

____________

___________

56 horses

28 horses

÷2

Use Equivalent Fractions

Determine if 8 corrals with 56 horses and 4 corrals with 28 horses are equivalent ratios. Explain your reasoning.

Write each ratio as a fraction.

Example 5
example 51

Use Equivalent Fractions

The numerator and the denominator are divided by the same number. So, the fractions are equivalent.

Answer: Since the fractions are equivalent, the ratios are equivalent.

Example 5
example 5 cyp

A.Yes; since the ratios are equivalent.

B.Yes; since the fractions are equivalent.

C.No; since is not a unit rate, the ratios are not equivalent.

D.No; since the ratios are not equivalent.

Determine if 15 boys out of 36 students and 5 boys out of 9 students are equivalent ratios.

Example 5 CYP