slune n kolektory
Download
Skip this Video
Download Presentation
Sluneční kolektory

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Sluneční kolektory - PowerPoint PPT Presentation


 • 64 Views
 • Uploaded on

Sluneční kolektory.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Sluneční kolektory' - sana


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Nejjednodušším způsobem, jak využít slunečního záření pro výrobu energie, je postavit do cesty slunečních paprsků plochý sluneční kolektor. Na absorpční ploše kolektoru se přemění sluneční záření v teplo, které je odvedeno pomocí čerpadla k dalšímu využití (ohřev TUV, přitápění i ohřev vody v bazénu).
slide3
Využití sluneční energie nemá žádné negativní dopady na životní prostředí. Avšak množství využitelné energie závisí na klimatických podmínkách jednotlivých částí zemského povrchu. Snižování spotřeby energií v budovách, jejichž provoz platíme všichni, by se mělo stát samozřejmostí. Volbou vhodné technologie lze dosáhnout výrazných úspor energií ve všech budovách.
slide4
Je to zařízení sloužící k zachycení tepelné sluneční energie, který jí převádí do formy, snadněji použitelné pro lidí. Na rozdíl od fotovoltaických článků, solární kolektory jsou relativně technicky nenáročné, a mohou být vytvářeny a instalovány za velmi nízkou cenu.
slide5
Ty nejzákladnější typy solárních kolektorů zahrnují druh kapalného prostředí, které se ohřívá slunečními paprsky, pak šíří teplo jinde. Jednoduchou formu solárního kolektoru je možné vidět ponecháním velké černé nádoby naplněné vodou venku, pod horkým sluncem. Po pouhých několik hodin, bude voda v zásobníku vstřebávat velké množství energie slunečního záření, a bude velmi horká.
slide6
Tato teplá voda, může být použita pro jednoduché účely, jako ve sprše, nebo k nějaké jiné formě rozvodu tepla. Aktivní solární kolektor je systém, který shromažďuje sluneční paprsky z oblastí, ve které je sluneční zobrazení a soustředí paprsky v jednom bodě.
slide7
Solární systémy shromažďování patří, do dvou hlavních skupin, které zahrnují ploché kolektory a kolektory soustředění.
slide8
Solární systémy shromažďování patří, do dvou hlavních skupin, které zahrnují ploché kolektory a kolektory soustředění.
slune n kolektory1
Sluneční kolektory

Slunecnikolektory.cz

slide11
150 wattů z čtverečního metru

Jeden čtvereční centimetr slunečního článku dodává energii v hodnotě asi 12 miliwattů. Za slunečního letního odpoledne může jeden metr čtvereční fotovoltaických článků vyprodukovat až 150 wattů stejnosměrného proudu. Články, měřící přibližně jeden decimetr čtvereční, se spojují do panelů o celkovém výkonu od 10 do 300 wattů.

Panely se instalují buďto jednotlivě, například na střechách rodinných domků, nebo i ve velkém množství na rozlehlých plochách vymezených pro tyto účely. Právě v prostorové flexibilitě tkví jedna z výhod těchto elektráren. Aby byl však projekt úspěšný, záleží také na době slunečního záření a na jeho intenzitě. Podstatnou roli hraje i počasí.

 • 150 wattů z čtverečního metru
 • Jeden čtvereční centimetr slunečního článku dodává energii v hodnotě asi 12 miliwattů. Za slunečního letního odpoledne může jeden metr čtvereční fotovoltaických článků vyprodukovat až 150 wattů stejnosměrného proudu.
 • Panely se instalují buďto jednotlivě, například na střechách rodinných domků, nebo i ve velkém množství na rozlehlých plochách vymezených pro tyto účely. Právě v prostorové flexibilitě tkví jedna z výhod těchto elektráren. Aby byl však projekt úspěšný, záleží také na době slunečního záření a na jeho intenzitě. Podstatnou roli hraje i počasí.

Slunecnikolektory.cz

slide12
Instalace termosolárních systémů je vhodná pro:
 • novostavby i rekonstrukce
 • starší bytové i panelové domy
 • instalace do fasád a plášťů budov
 • na střechy ploché i šikmé
 • pro převážnou většinu typů střešních krytin a povrchů
slide13
Používáme a dodáváme nejmodernější termosolární kolektory špičkových výrobců:
 • Ploché i vakuové trubicové
 • S nejvyšší možnou účinností, spolehlivostí a životností
 • Různé varianty barevného provedení hliníkového rámu
 • Čiré nebo rastrované solární kalené bezpečnostní sklo
slide14
Provozem termosolárních kolektorů při ohřevu TUV a přitápění můžete ušetřit na spotřebě:
 • zemního plynu
 • elektrické energie
 • uhlí, koksu
 • tepla z centrálního zásobování
slide15
gookdkkfkk

Google.com

slide16
Solární záření v ČR:

Na obrázku jsou zobrazeny roční hodnoty dopadajícího slunečního záření na území ČR, které je vyšší než ve většině západoevropských a severoevropských zemích.

Díky konstrukci a kvalitním materiálům dokážou solární kolektory využít toto záření pro ohřev vody maximálně.

Google.com

slide17
Využití energie slunce
 • Téměř veškerá energie, kterou na Zemi máme, pochází ze slunečního záření. Slunce je tudíž nejpřirozenějším a nejekologičtějším energetickým zdrojem. Na území České republiky dopadne za rok asi tisíckrát více sluneční energie než je naše roční spotřeba elektřiny. Přesto se elektřina (vyrobená převážně spalováním uhlí) dosud hojně používá na to, co slunce při použití vhodných technologií hravě zvládne - ohřev vody a topení.
 • Možnosti využití sluneční energie
 • Solární kolektoryohřívají slunečním zářením pitnou případně i topnou vodu.
 • Fotovoltaická elektrárnaaktivně přeměňuje sluneční záření na elektřinu.
 • Solární architekturavyužívá ohřevu interiérů slunečním zářením (bez použití aktivních technologií), například návrhem budov s velkými okny orientovanými k jihu.
slide18
VYPRACOVALI: Denisa Sáblíková

Ina Klusáková

Nikola Klusáková

(Eliška Juračková)

slide19
Zjistili jsme že sluneční kolektory v naší škole byli na zkoušku jako vzorek. Dnes sluneční kolektory v naší škole nefungují.

Pokusíme se zjistit podmínky, za kterých by je bylo možné opravit.

Google.com