Trudna sztuka marcela duchampa
Download
1 / 12

- PowerPoint PPT Presentation


  • 92 Views
  • Uploaded on

„Trudna sztuka Marcela Duchampa”. Adam Kościuk kl. I IM. MARCEL DUCHAMP . Francuski malarz i szachista Urodzony 28 lipca 1887 Zmarł 2 października 1968  Po raz pierwszy wystawiał swoje dzieła w 1909 na Salonie Niezależnych i Salonie Jesiennym w  Paryżu

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - sammy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Trudna sztuka marcela duchampa

„Trudna sztuka Marcela Duchampa”

Adam Kościuk kl. I IM


Marcel duchamp
MARCEL DUCHAMP

  • Francuski malarz i szachista

  • Urodzony 28 lipca 1887

  • Zmarł 2 października 1968

  •  Po raz pierwszy wystawiał swoje dzieła w 1909 na Salonie Niezależnych i Salonie Jesiennym w Paryżu

  • Wczesne prace Duchampa były głównie Post-Impresjonistyczne

  • Eksperymentował z klasycznymi technikami oraz tematami takimi jak Kubizm oraz FowizmTrudna sztuka marcela duchampa

W 1917 roku Marcel ‘Fontanna’Duchamp, artysta osiadły w Stanach Zjednoczonych, wysłał na Wystawę Niezależnych w Nowym Jorku porcelanową muszlę pisuarową, której nadał tytuł „Fontanna”. Dzieło, mające symbolizować pogardę dla tradycyjnego rozumienia sztuki, okazało się tak bulwersujące, że zostało odrzucone przez komitet organizacyjny wystawy. Rychło jednak stało się sławne, wchodząc do podręczników historii sztuki jako przykład dadaistycznej antysztuki.


Trudna sztuka marcela duchampa

Rrose Sélavy ‘Fontanna’


Trudna sztuka marcela duchampa

Był ‘Fontanna’też autorem dwuznacznej postaci Rrose Sélavy, istoty, która po raz pierwszy pojawiła się w Fre(n)sh Wi(n)dow, czyli oknie na sposób francuski, przy czym bawił się tu angielskim znaczeniem fresh widow (świeża wdowa). Sélavy jest homonimem c'est la vie (takie jest życie). Pod tym pseudonimem Duchamp wydał zbiór aforyzmów i przebrany za kobietę pozował do zdjęć Mana Raya. Duchamp stworzył też całą serię nowych powiedzonek typu "gra półsłówek", ciesząc się z ich nieprzyzwoitego wydźwięku i bawiąc aliteracją.Trudna sztuka marcela duchampa

Repertuar kubistycznych środków wzbogacał o zagadnienia prezentacji ruchu na obrazie, jak w ”Ivonne” i „Madelaine” rozerwane na strzępy, 1911 i ”Akt schodzący po schodach nr 2” ( Nu descendantunescalier No. 2, 1912). Ten ostatni, prezentowany na wystawie ArmoryShow w Nowym Jorku w1913, wzbudził wielkie zainteresowanie, czyniąc z Duchampa uznanego malarza.


Trudna sztuka marcela duchampa

Mona Lisa prezentacji ruchu na obrazie, jak w L.H.O.O.Q.


Trudna sztuka marcela duchampa

N prezentacji ruchu na obrazie, jak w ajbardziej znanym dziełem opatrzonym z pozoru enigmatycznym tytułem L.H.O.O.Q. Jest to reprodukcja leonardowskiej Mony Lisy (1503-1506) z domalowanymi ołówkiem hiszpańską bródką i wąsikami. Dzieło Duchampa odbierane było jako aluzję do domniemanego homoseksualizmu Leonarda. Litery tytułu czytane po francusku znaczą dokładnie tyle co zdanie „Elle a chaud au cul” czyli „Ona ma gorący tyłek”. Tytuł ośmiesza kultowe i niemal uświęcone dzieło sztuki.


Trudna sztuka marcela duchampa

Koniec ! prezentacji ruchu na obrazie, jak w