Gladiola - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Gladiola PowerPoint Presentation
play fullscreen
1 / 11
Gladiola
135 Views
Download Presentation
ryu
Download Presentation

Gladiola

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Gladiola

 2. Opis Z gréckeho slova Gladiolus, je mnohými považovaná za najkrajší kvet ktorý môže zdobiť záhrady a domácnosti. Pôvodné druhy, z ktorých sa záhradné gladioly vyšľachtili, pochádzajú z južnej Afriky. Preto rastliny vyžadujú slnečné stanovište a humusovú, piesočnato hlinitú, dobre priepustnú pôdu s dostatkom vlahy a živín.

 3. Veľkosť: Rozdelenie gladiol podľa veľkosti: miniatúry 100: do 6,5 cm drobnokveté 200: 6,5 – 9,0 cm strednokveté 300: 9,0 – 11,5 cm veľkokveté 400: 11,5 – 14,0 cm obrovské 500: nad 14,0 cm

 4. Rast: • Gladioly obľubujú svetlé slnečné stanovište, preto vyhľadáme na záhrade také miesto, kde svieti slnko čo najdlhšie. Dôležité je hlavne ranné a dopoludňajšie slnko, ktoré prehreje a osuší rastlinu po chladnej noci. Pod hustou výsadbou stromov síce vyrastú, ale sú menej kvalitné. Sú vytiahnuté, tenšie stonky, málo pukov a napádané častejšie hubovými chorobami. Pôdu vyžadujú ľahšiu, priepustnú, hlinito piesočnatú, prípadne piesočnatú podľa možnosti s neutrálnou reakciou. Pôda by mala byť dobre prepracovaná, s dostatkom humusu a živín.

 5. Hnojenie... Nie je dobré pôdu pred výsadbou hnojiť čerstvým maštaľným hnojom, ktorý pri vzniku s hľuzou podporuje vznik hubovej choroby. Preto sa môže 10 dní pred výsadbou rozhodiť dusíkaté vápno a zapracovať ho do pôdy. Zabezpečí tak čiastočnú výživu a zlepší Ph.

 6. Rozmnožovanie • Hľuzy gladiol biologicky starnú a pri prešľachtených hybridoch k tomu dochádza k už po 3 až 4 rokoch. Hľuza sa musí vegetatívne obnovovať dopestovaním z rozmnožovacích hľuzičiek. Pri hľuzach, ktoré majú nízky koeficient rozmnožovania je to ťažké a preto aj ich rozšírenie medi verejnosť obmedzené.

 7. Polievanie... V mesiaci máj po výsadbe gladiola aj nastáva obdobie kedy sa starostlivosť o naše kvety obmedzuje len na pravidelné zalievanie v prípade dlhodobejšieho sucha. Zvlášť dôležité u gladiol je udržiavanie vlhkej pôdy pre klíčiaci brut.

 8. Pri reze klasov sa riadime zásadou ponechania aspoň 4 listov rastliny na ukončenie vegetácie. Klasy možno vypichovať z listov s pomerne dlhou stopkou, bez toho aby sme listy výraznejšie poškodili. Špičkou noža kolmo napichneme stonku medzi listami, potom ho ľahko zlomíme smerom od vpichu a pri súčasnom pridržaní spodku rastliny druhou rukou vytiahneme zlomenú stonku. Najlepšie sa režú klasy cez deň - skoro ráno sú rastliny moc krehké a tak môže dôjsť k ulomeniu rozkvitnutých kvetov z klasu. Zrezávanie

 9. Teplota pri skladovaní Skladovacie priestory majú byť dobre vetrateľné, s vlhkosťou vzduchu nepresahujúcou 70% a teplotou vzduchu v rozmedzí od 2 do 10°C. Pod bodom mrazu môže hľuzy namrznúť, nad 10°C sa zase veľmi vysušia. Očisťovanie hľúz i nízka skladovacia teplota sú veľmi dôležité aj v boji proti strapkám, ktoré sa môžu dostať aj s hľuzami do skladovacích priestorov a pri vyšších teplotách pokračovať vo vývoji a cicaním ich znehodnocovať.

 10. Čistenie... Gladioly je potrebné vybrať zo zeme najneskôr do konca septembra, pretože v daždivom a chladnom jesennom období môže ľahko dôjsť k infekcii hľúz z pôdy. Čistenie hľúz by sme určite nemali odkladať až na jarnú výsadbu ale vykonať ju hneď po vybratí z pôdy. Po očistení hľúz nasleduje sušenie pri teplote 25 – 30°C

 11. Autor: Mário Marhevka 6 roč.