Р
Download
1 / 32

? ?????. ???????, ?? ????????? ?? ?????????? ???????. - PowerPoint PPT Presentation


  • 150 Views
  • Uploaded on

Р ельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '? ?????. ???????, ?? ????????? ?? ?????????? ???????.' - roderick-jake


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
6514064

Рельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу.


6514064

Кожна людина має неповторні риси обличчя. Так само кожний куточок нашої планети неповторний та унікальний, бо також має своє «обличчя», яке називають рельєфом. Що ж таке рельєф? Які основні види рельєфу має поверхня Землі? Що впливає на формування рельєфу? Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.


6514064

1. Будова Землі. обличчя. Так само кожний куточок нашої планети неповторний та унікальний, бо також має своє «обличчя», яке називають рельєфом. Що ж таке рельєф? Які основні види рельєфу має поверхня Землі? Що впливає на формування рельєфу? Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.

  • Земля складається з декілька шарів, а саме: • зовнішній шар, представлений твердими гірськими породами та мінералами, який має назву земна кора;• середній шар, представлений розпеченими в’язкими породами, який має назву мантія;• внутрішній шар, який має назву ядро. Ядро у свою чергу складається з двох шарів: зовнішнє ядро представлене гарячими важкими породами, які знаходяться у рідкому стані. Внутрішня частина ядра знаходиться у твердому стані.


6514064
Будова Землі обличчя. Так само кожний куточок нашої планети неповторний та унікальний, бо також має своє «обличчя», яке називають рельєфом. Що ж таке рельєф? Які основні види рельєфу має поверхня Землі? Що впливає на формування рельєфу? Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.

Земля

земна кора

мантія

ядро

зовнішнє

внутрішнє

представлене гарячими важкими породами, які знаходяться у рідкому стані

Внутрішня частина ядра знаходиться у твердому стані.


6514064
Будова Землі обличчя. Так само кожний куточок нашої планети неповторний та унікальний, бо також має своє «обличчя», яке називають рельєфом. Що ж таке рельєф? Які основні види рельєфу має поверхня Землі? Що впливає на формування рельєфу? Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.

Чи відомо вам, що товщина земної кори складає приблизно 64 км. Якщо уявити Землю розміром з футбольний м’яч, то земна кора мала би товщину поштової марки.

Тверда оболонка Землі називається літосфера. Товщина літосфери сягає 150-200 км, вона охоплює земну кору та верхню частину мантії.


6514064
Рельєф. Форми рельєфу обличчя. Так само кожний куточок нашої планети неповторний та унікальний, бо також має своє «обличчя», яке називають рельєфом. Що ж таке рельєф? Які основні види рельєфу має поверхня Землі? Що впливає на формування рельєфу? Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці.

Поверхня Землі не є однорідною. На ній багато нерівностей різної форми. Ці нерівності мають величезне значення для життя людини. Якщо розрівняти їх, то поверхня планети покриється океаном глибиною 2450 м.Сукупність нерівностей поверхні земної кори називають рельєфом. Наука, яка вивчає різні форми рельєфу називається геоморфологія (гео – земля, морфо – частина, логос - наука).Найбільшими нерівностями, що складають рельєф Землі, є материки та океани. Кожна з них, в свою чергу, поділяється на менші нерівності.


6514064

Які форми поверхні суші вам відомі?

Які форми поверхні є в океанах?

Пригадайте…

(Гори, рівнини).

(Глибоководні западини, підводні хребти).


6514064

На материках виділяють дві основні форми рельєфу: рівнини і гори.

Рівнини — це великі ділянки суші з рівною або горбистою поверхнею. Залежно від поверхні рівнини діляться на три групи, а саме: низовини, височини, плоскогір’я.

Гори — це підвищення на Земній поверхні з чітко вираженими схилами, підошвою і вершиною, що має висоту понад 200 м над рівнем океану. Гори можуть мати різну висоту. Залежно від висоти гір, їх ділять на високі, середні та низькі.


6514064

На дні океанів теж виділяють рівнини (плоскі, горбкуваті, хвилясті) і гори, які подекуди, підносячись над водою, утворюють цілі острови. Крім цього, на океанічному дні є довгі, порівняно вузькі глибоководні западини.


6514064

Форми рельєфу рівнини (плоскі, горбкуваті, хвилясті) і гори, які подекуди, підносячись над водою, утворюють цілі острови. Крім цього, на океанічному дні є довгі, порівняно вузькі глибоководні западини.

материки

океани

рівнини

гори

рівнини

гори

западини


6514064

Український степ улітку. Центральні, південні і східні частини країни.

Кримські гори.

Балабанівська балка. Харківська область.

Українські Карпати. Ясіня.


70 25 5
Рельєф України досить різноманітний. 70 % сучасної поверхні України займають низовини, 25 % – це височини і тільки 5 % – гори.

Більша частина території України відноситься до південно-західної окраїни Східно-Європейської рівнини та має рівнинний і горбкуватий рельєф; тільки на півдні піднімаються Кримські гори, а на заході - Українські Карпати. Східно-Європейська рівнина в межах України складається з піднесених і низинних ділянок, що збігаються відповідно з підняттями й опусканнями кристалічного фундаменту платформи. Серед перших найбільш значні Волинська височина, Подільська височина, що простягнулися із північного заходу на півдненному сході від верхньої течії ріки Буг і верхні ліві припливи Дністра до долини Південного Бугу (висота до 471 м - гора Камула)


6514064

На схід, між Південним Бугом і Дніпром, перебуває Придніпровська височина (висота до 323 м), а на лівобережжі Дніпра, у південно-східній частині республіки, вузькою смугою тягнеться Приазовська височина (висота до 324 м - гора Бельмак-Могила). З північного сходу до неї примикає Донецький кряж (висота до 367 м - гора Могила-Мечетна), на території якого часто зустрічаються терикони, кар'єри й інші форми рельєфу, що утворилися в результаті господарської діяльності людини. На північному сході у межі України заходять відроги Середньоруської височини.


6514064

• Знайдіть на карті і перелічіть, які відтінки кольорів має суша.

• Поясніть, з чим це пов'язано.

• Назвіть об'єкти, які мають найтемніший колір.

• Знайдіть на карті і перелічіть, які відтінки кольорів має водна частина.

Знайдіть на карті: • низовини та височини, назвіть їх;• гори, які є на території України, назвіть їх. Які гори вищі Карпати чи Кримські? Чому?


6514064

Ми з’ясували, що суша та водні об’єкти зображені різними кольорами, які символізують збільшення або зменшення висоти. Таким чином, ділянки, що мають висоту від 0 до 200 м, зафарбовують зеленим кольором різних відтінків від світлого до темного, від 200 до 2000 — коричневим, від світлого тону до темного. Глибину водних об’єктів позначають кольорами від блідо голубого до темно-синього.


6514064

Різниця між нерівностями поверхні земної кори складає біля 20000 м. На суші переважають висоти до 1000 м, а в Світовому океані — глибини від 3000 до 6000 м. Найвища точка Земної поверхні — це гора Еверест, висота якої сягає 8848 м. Найнижча — Маріанська западина, що знаходиться в Тихому океані, її глибина сягає 11022 км.


6514064

Гора Еверест поверхні земної кори складає біля 20000 м. На суші переважають висоти до 1000 м, а в Світовому океані — глибини від 3000 до 6000 м. Найвища точка Земної поверхні — це гора Еверест, висота якої сягає

Маріанська западина


6514064
Як ви вважаєте, чи існує життя на такій висоті і на такій глибині?

На висоті 41100 м було виявлено один із видів бактерій — представників Царства Дроб'янки. В Атлантичному океані на глибині 8300 м спіймали рибу під назвою бротулід завдовжки 16 см 5 мм. Це була максимальна глибина, на якій будь-коли ловили рибу.


6514064

Для визначення висоти нерівностей земної поверхні користуються приладом, який має назву нівелір. Назва походить від фр. «нівеле» - вимірювати.


6514064
Чинники, що впливають на формування рельєфу.

На кам'яному обличчі Землі немає нічого випадкового: ні гірських хребтів, ні безкрайніх рівнин. Кожна нерівність земної поверхні — від материка до подряпини на камені — колись з'явилася, росла й змінювалася. Історія розвитку рельєфу буде продовжуватися і надалі, адже його творці не закінчили свою роботу.


6514064
Що ж так змінює обличчя Землі? формування рельєфу.

Кам'яну оболонку планети ні на мить не залишають у спокої дві групи сил, що, мов армії, зійшлися в завзятому бою. І цей бій переважна більшість жителів планети не помічає. Одна група сил діє в земній корі, інша атакує ззовні (з атмосфери, океану й на суші). Сили, що діють зсередини, називаються внутрішніми. Сили, що їм протистоять,— зовнішніми.


6514064

Земна кора утворена велетенськими плитами. Мантія, яка розміщена під земною корою розігрівається рідкими гірськими породами, які оточують земне ядро. При цьому у мантії виникають гарячі потоки, які впливають на плити, здвигаючи одні та роздвигаючи інші. Коли плити рухаються назустріч одна одній, земна кора збирається у складки. Ці складки утворюють гори. Так, при зіткненні Індії з Азією утворився самий високий на землі гірський ланцюг, Гімалаї. По мірі того, як плити наповзають одна на одну, тиск у земній корі збільшується. Якщо він переходить критичну межу то гірські породи у цьому місці тріскаються і починають рухатися. Це явище має назву землетрус.


6514064

На краю плит розміщені вулкани, бо це найслабкіші місця земної кори. Розплавлені гірські породи досить легко вириваються на поверхню. Так відбувається виверження вулкану.Характер рельєфу залежить також від зовнішніх чинників, а саме від дії вітру, температури повітря, води, живих організмів та людини.


6514064

Під дією перепаду денних та нічних температур у міцних гірських породах утворюються тріщини. Вода у вигляді дощу та снігу потрапляє у ці тріщини і збільшує їх, замерзаючи чи вимиваючи. Вітер, діючи на ці ділянки ще більше заглиблює їх, це призводить до того, що відколюються великі шматки породи, а з поверхні відшаровуються дрібні частинки. Ці процеси називають вивітрюванням, відшаровуванням та вимиванням.


6514064

Під час танення льодовиків, після дощів фрагменти гірських порід переносяться водою. В області швидкої течії осідають крупні фрагменти, а де течія уповільнюється – дрібні камінці. На рівнинах водяний потік уповільнюється і там осідає пісок та глина. Цей процес називають переміщення і нагромадження гірських порід.


6514064

Впливають на формування рельєфу і живі організми, особливо людина. Саме людина розкопує, осушує, зрошує і тим самим змінює ділянки земної поверхні. Сьогодні важко знайти ділянки земної поверхні, куди б не втрутилася людина. Щороку їх стає дедалі менше.


6514064
Підсумки і живі організми, особливо людина. Саме людина розкопує, осушує, зрошує і тим самим змінює ділянки земної поверхні. Сьогодні важко знайти ділянки земної поверхні, куди б не втрутилася людина. Щороку їх стає дедалі менше.

1. Що ж таке рельєф? 2. Які основні види рельєфу має поверхня Землі? 3. Що впливає на формування рельєфу?


6514064
Підсумки і живі організми, особливо людина. Саме людина розкопує, осушує, зрошує і тим самим змінює ділянки земної поверхні. Сьогодні важко знайти ділянки земної поверхні, куди б не втрутилася людина. Щороку їх стає дедалі менше.

Тверда оболонка землі називається…

Всі нерівності земної поверхні називають …

Найбільшими нерівностями, що складають рельєф землі є …

Меншими нерівностями є …

Рельєф поверхні Землі постійно змінюється під дією…

Внутрішніми силами є…

До зовнішніх чинників належать…


6514064

Волынское Полесье - южная часть Волынской области.

Окрестности г. Одесса. Приднепровская низменность местами обрывается к Чёрному морю высоким уступом.

Гора Говерла (2061 м) - наивысшая точка Украины.

Гора Петрос (2022 м) - одна из наивысших в Украинских Карпатах.


6514064

Живописный уголок Ополья. Волынской области.

Шацкое поозерье - озеро Свитязь, крупнейшее в стране.

Гора Бельмак-Могила (324 м) - наивысшая точка Приазовской возвышенности.


6514064

Склоны долины Днестра - южные границы Подольской возвышенности.

Подольская возвышенность - долина р. Стрыпа.

Г. Кременец - сердце Гологоро-Кременецкого кряжа.

Приднепровская возвышенность, Черкасская область.

Овраги и балки - характерна особенность Приднепровской возвышенности.


ad