Musa dem r ticaret ba m aviri nisan 2013
Download
1 / 10

Musa DEM İR Ticaret Başmüşaviri NISAN 2013 - PowerPoint PPT Presentation


  • 180 Views
  • Uploaded on

T OKYO TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ. JAPONYA Dış Ticaret Yapısı Türkiye ile İkili Ticaret. Musa DEM İR Ticaret Başmüşaviri NISAN 2013. JAPONYA: Ülke Profili. dış ticaret potansiyeli.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Musa DEM İR Ticaret Başmüşaviri NISAN 2013' - rigg


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Musa dem r ticaret ba m aviri nisan 2013

TOKYOTİCARET MÜŞAVİRLİĞİ

JAPONYA

Dış Ticaret Yapısı

Türkiye ile İkili Ticaret

Musa DEMİR

Ticaret Başmüşaviri

NISAN 2013


JAPONYA: Ülke Profili


D ticaret potansiyeli
dış ticaret potansiyeli

Japonya’nın Dünya Ticaretindeki payı % 5’ler seviyesinde, Türkiye’nin dünya ticaretindeki payı %1’lere yakın iken, iki ülke arasındaki ticaret hacmi oranı sadece %0,14 gibi çok yetersiz bir seviyede bulunmaktadır.


Do rudan yat r m potansiyeli
doğrudan yatırım potansiyeli

Japonya’nın yurtdışı doğrudan yatırımları (Milyar USD)

2010 2011 2012(Tahmin)

57,2 108,8 120

Japonya’dan Türkiye’ye doğrudan yatırımlar(Milyon USD)

2010 2011 2012(Tahmin)

347 227 33

TR/TOPLAM ORANI: 2010(%0,6), 2011(%0,2), 2012(%0,03)

  • Türkiye, gerek ticarette, gerek yatırımlarda, gerekse hizmet sektöründe, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, dünyanın üçüncü büyük pazarında, potansiyelinin çok altında bir paya ve aktivite düzeyine sahiptir.

  • Durumun böyle olması için objektif bir neden bulunmamaktadır. Türkiye, bu pazara, ihracatçısı, yatırım çekme gücü ve hizmet sektörüyle bir hamle yapmalıdır.


Sebepler
sebepler

5

Japonya ile gerek potansiyelin altında ticaret hacmi, gerekse potansiyelin altında doğrudan yatırım oranı konusundaki sebepleri ikiye indirgemek mümkündür:

Türk ihracatçısının kafasındaki hurafeler: “Japonya’ya mal satılamayacağı”, “Japon pazarının imkansız derecede zor olduğu” şeklinde biraz geçmiş başarısız deneyimlerin biraz da Japonya’da bir şekilde bulunup iyi niyetle meseleyi abartanların yazı ve anlatımlarından kaynaklanıyor. Bu hurafeyi aşmak gerekiyor. Evet Japonya kolay değil, ama i. Değişiyor, ii. Türkiye gelişyor, iii. Biz AB’a, ABD’ye rahatlıkla mal satıyoruz, Japon pazarı da AB ve ABD mallarıyla dolu. Bizim satabildiklerimiz satıyorsa biz de satabiliriz. Bunun objektif neden ve koşulları da mevcut. Aynı durum yatırım için de geçerli, kaldı ki ticaret gelişmeden doğrudan yatırımın artmasını beklememek lazım. İki ülke iş dünyası birbirini daha iyi tanımalıdır.

Japonlar Türkiye’yi hele Türk malını bilmiyor: Japon şirketleri, Türkiye’yi, Türk pazarını Avrupa’daki ofisleri üzerinden anlamaya çalışıyor, bunun sebebi de i.Japonlara doğrudan, hızlı ve güvenilir bilgiyi Japonya’da sağlamamak. ii. Japonya’da Türk şirket varlığının çok sınırlı ve yetersiz olması. Türkiye olarak biz Japonya’ya gitmemişiz, kendimizi ve malımızı yeterince tanıtmamışız. Belki de Turquality desteğinin kullanılmadığı tek önemli Pazar Japonya.

TURQUALITY KAPSAMINDAKİ FİRMALARIMIZI JAPON PAZARINI YENİDEN DEĞERLENDİRMEYE VE YÖNELMEYE DAVET EDİYORUZ.STA MÜZAKERELERİ BAŞLAYACAKTIR.

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, ama Japonya’yı yeniden keşfetmeliyiz.Japonya t rkiye den ne ithal ediyor
japonya Türkiye’den ne ithal ediyor

Source: TURKSTAT, Undersecretariat of Treasury
değerlendirme

Türkiye’nin ihracatındaki ilk 10 fasılda, Japonya’nın dünyadan ithalatı 560,3 Milyar dolar, bizim aynı fasıllarda Japonya’ya ihracatımız sadece 193,5 Milyon Dolar, yani oran %0,03. Yetersiz bilgilere rağmen, Japonlar, Çin ile yaşanan gerginlik sonrası yeni hesaplar yaparken, TÜRKİYE’yi çok ciddi şekilde araştırıyor ve düşünüyor. Bu avantajlı durumda, Japonya’ya yönelik stratejimizin bazı ipuçları:

1. Sektörel Tanıtımlar: Japon tüketicisi, Japon ithalatıçısı ve Japon pazarı Türk malını tanımıyor. Bu durum, Türkiye’nin ihracatının önündeki en büyük engeli oluşturuyor. Japon ithalatıçısı ve tüketicisi, spesifik ve detaylı bilgileri önemsiyor, bu nedenle, sektörel tanıtımlar ön plana çıkarılırken, mikro düzeyde tek tek ürün düzeyinde yol gösterici ve işaret edici bilgi sağlanmalıdır. Örneğin “Türk hazır giyimi kalitedir, güçlüdür” önergesi bir anlam taşımıyor, Japon “Türk pamuklu bayan tişörtü şu ayrı özelliklere sahiptir” cümlesini duymak istiyor.

2. Büyük Firmalarımız ve Markalarımız Pazara Gelmelidir: Türkiye’nin ihracatını omuzlayan firma ve markalarımızın pazarda mücadeleye girişmeleri ihtiyacı bulunmaktadır. 886 Milyar dolarlık bir ithal pazarı mücadeleye değer.

3. Rekabet Şansı Yüksek Sektörler: Gıda(confectionary, makarna ve bakliyat, taze meyve sebze, kuru gıdalar vb.), Ev tekstili, Hazır giyim (özellikle genç bayan giyim), deri, kimyasallar, hediyelik eşya-değerli taşlar, plastik, mutfak gereçleri alanında önemli avantaj ve potansiyel bulunmaktadır.

4. Pazara Giriş: Firmalarımızın Ekonomi Bakanlığımız öncülüğünde, Ticaret Müşavirliği desteği ile dikkatli ve titiz pazara giriş stratejileri çalışmaları gerekir.

10


ad