S o ce naszym yciem
Download
1 / 37

Słońce naszym życiem - PowerPoint PPT Presentation


 • 110 Views
 • Uploaded on

Słońce naszym życiem. Zespół projektowy. Jan Antczak-opiekun grupy Jacek Drygas Michał Rybka Sebastian Kęsy Kamil Bukowski Szymon Włodarczyk Szymon Bartkowiak Wojciech Stęclik Damian Genderka Magdalena Staniewska Klaudia Parysek Dawid Maryniak. Cel projektu :.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Słońce naszym życiem' - rich


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Zesp projektowy
Zespół projektowy

Jan Antczak-opiekun grupy

Jacek Drygas

Michał Rybka

Sebastian Kęsy

Kamil Bukowski

Szymon Włodarczyk

Szymon Bartkowiak

Wojciech Stęclik

Damian Genderka

Magdalena Staniewska

Klaudia Parysek

Dawid Maryniak


Cel projektu
Cel projektu:

Głównym celem projektu jest rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania się podstawami wiedzy astronomicznej oraz poznanie odpowiedzi na pytanie - czym tak naprawdę jest dla nas Słońce?


S o ce
Słońce

... jest gwiazdą Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Dookoła niego powstał system planetarny.

Słońce jest najjaśniejszym obiektem na niebie i głównym źródłem energii docierającej do Ziemi. Mimo, że jest 109 razy większe od Ziemi (ma średnicę 1392500 km), zalicza się do gwiazd mniejszych. Oddalone jest od Ziemi o około 150 mln km (8 minut i 19 sekund świetlnych). Średnia odległość Ziemi od Słońca została przyjęta jako jednostka astronomiczna.


 • Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu i niczym nie wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w Galaktyce Drogi Mlecznej (26 tys. lat świetlnych od jej środka). Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok. 220-260 km/s w czasie ok. 226 mln lat.

 • Na pierwszy rzut oka wydaje się ciałem stałym, ale jest tylko kulą gazową złożoną w dużej mierze z wodoru (92%) i helu (7,8%). Pozostałe 0,2% to takie pierwiastki jak węgiel, azot, tlen i żelazo.


Na powierzchni Słońca panuje temperatura wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w około 5800K. Gwiazda wypromieniowuje z siebie energię sięgającą 400 milionów gigawatów. Energia ta wysyłana jest przez Słońce w postaci dwóch rodzajów promieniowania. Pierwszym z nich jest promieniowanie widzialne - światło białe, natomiast drugi typ promieniowania to promieniowanie niewidzialne - podczerwone i ultrafioletowe.


Budowa s o ca
Budowa Słońca wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Słońce, centralne ciało naszego Układu Słonecznego zawierające 99,8% jego masy, to wielka kula rozżarzonej i ruchliwej plazmy (czyli mieszaniny elektronów i dodatnio naładowanych jonów) złożonej głównie z wodoru i helu.

Można je podzielić na trzy części:

• jądro (serce gwiazdy)

• otoczka

• atmosfera (składa się z fotosfery, chromosfery i korony słonecznej)


Przysz o s o ca
Przyszłość Słońca wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Obecnie Słońce jest żółtym karłem. Gdy zapasy wodoru wyczerpią się, co nastąpi za mniej więcej 5 mld lat, Słońce zmieni się w czerwonego olbrzyma. Prawdopodobnie pochłonie wtedy trzy najbliższe mu planety. Po kolejnym miliardzie lat odrzuci zewnętrzne warstwy i będzie zapadało się pod własnym ciężarem, przeistaczając się w białego karła. Według hipotez przez wiele miliardów lat będzie stygło, aż stanie się czarnym karłem.


Energia s oneczna
Energia słoneczna wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Słońce jest źródłem energii dla wszystkich istot żyjących na Ziemi. Energia słoneczna jest najbezpieczniejszym źródłem energii. Dlatego ludzie coraz częściej starają się ją wykorzystywać. Wykorzystywanie energii słonecznej, to także ochrona środowiska. Zmniejszamy zużycie ropy naftowej i innych niekorzystnych dla środowiska źródeł energii. Tak więc Słońce jest niekonwencjonalnym źródłem energii.

Energię promieniowania słonecznego można wykorzystywać na dwa podstawowe sposoby:

• zamieniać ją bezpośrednio w energie elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych,

• zamieniać ją w ciepło, które z kolei może być wykorzystane np. do ogrzewania wody użytkowej lub w elektrowniach słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej.


Kolektory s oneczne
Kolektory słoneczne wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Kolektory słoneczne to urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło lub na ciepłą wodę. Energia słoneczna docierająca do kolektorów zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze). Najpowszechniej wykorzystuję się je do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania czy podgrzewania wody basenowej.


Promieniowanie s oneczne
Promieniowanie słoneczne wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Promieniowanie słoneczne, to strumień fal elektromagnetycznych, który obejmuje promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV).


Solarium
SOLARIUM wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

Dążenie wielu ludzi, a w szczególności kobiet do posiadania pięknej opalenizny (nie zważając na zdrowie) spowodowało rozkwit korzystania ze "sztucznego Słońca" jakim jest solarium. Każdy wie, że skóra opala się pod wpływem światła słonecznego naturalnego i sztucznego emitującego promieniowanie UV.


 • Solarium pomaga przy: wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w chorobach górnych dróg oddechowych, długo gojących się ranach, trądziku pospolitym, owrzodzeniach skóry, łuszczycy, stanach rekonwalescencji.

 • Solarium nie jest wskazane przy:chorobach serca, popękanych i rozszerzonych naczyniach krwionośnych, zaburzeniach hormonalnych (zaburzenia tarczycy), leczeniu się środkami hormonalnymi, ciąży, trądziku różowatym, skłonności do przebarwień skóry, w czasie zażywania antybiotyków, przy nowotworach złośliwych, cukrzycy, padaczce, gruźlicy.


Kontakt wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w ze Słońcem, czy to tym naturalnym, czy też w solarium nie tylko jest zdrowy ale i niezbędny do życia na Ziemi. Oczywiście świat mógłby istnieć bez salonów solaryjnych.Warunkiem zdrowego życia byłoby jednak regularne korzystanie z naturalnego Słońca, którego niestety w naszym klimacie nie mamy za wiele, poza wyjątkowymi miesiącami letnimi.


Obserwacje s o ca
Obserwacje Słońca wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w

 • Bezpośrednia obserwacja Słońca może spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku. Nigdy nie należy patrzeć na Słońce ani gołym okiem, ani przez okulary przeciwsłoneczne. Zaleca się używanie filtrów, np. maski do spawania. Obserwacja Słońca przez przyrządy do tego niedostosowane (jak np. lornetki) prowadzić może do oparzenia i uszkodzenia siatkówki oka bez początkowych objawów bólowych.

 • Polecaną początkującym metodą obserwacji Słońca jest rzutowanie jego obrazu na ekran. Idealnie nadaje się do tego mały teleskop refrakcyjny.


 • Obserwując Słońce można zauważyć między innymi wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w plamy słoneczne.

 • Plamy słoneczne, to ciemne obszary widoczne na powierzchni Słońca (fotosfera), których cechami są temperatura niższa niż temperatura otoczenia i silne pole magnetyczne. Kontrast plam z otoczeniem powoduje, że wydają się mieć kolor czarny.

 • 14 maja 2014r. na placu szkolnym ZSP w Rozdrażewie zorganizowaliśmy obserwacje plam słonecznych, przez rzutowanie obrazu Słońca widzianego za pomocą teleskopu na ekran. Choć pogoda nas nie rozpieszczała (zachmurzenie i zimno, brrrr…), to udało się zrealizować założone cele z bardzo dobrymi efektami.


Porównując wyróżnia się od innych gwiazd. Jest takie samo, jak miliony gwiazd występujących we Wszechświecie. Leży w zdjęcia obserwacji plam słonecznych prowadzonych przez Instytut Astronomiczny we Wrocławiu (fot. z lewej) z naszym rzutowaniem plam na ekran (fot. z prawej) można stwierdzić, że wyniki naszych obserwacji były bardzo zgodne z badaniami fachowców.Nawi zanie wsp pracy z rozdra ewskim oddzia em polskiego towarzystwa mi o nik w astronomii
Nawiązanie współpracy z Rozdrażewskim Oddziałem innymi:Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii ...


Wsp lna wycieczka do planetarium w potarzycy
… wspólna wycieczka innymi:do Planetarium w Potarzycy


Udzia w wyk adach eszko y
Udział innymi:w wykładach eSzkoły :

Wideokonferencja w Pleszewie

Wykład na UAM w Poznaniu


Konkurs plastyczny motyw s o ca w sztuce
Konkurs innymi:plastyczny „Motyw Słońca w sztuce”

Ogłoszenie konkursu …

… Słońcem malowane …


… rozstrzygnięcie … innymi:

… wystawa prac …


Budowa modelu s on ca d ubanie w styropianie fajna zabawa dali my rad
Budowa modelu innymi:Słońcadłubanie w styropianie… , fajna zabawa… , daliśmy radę!


Wizyta w solarium sunset poznanie ca ej prawdy
Wizyta w innymi:solarium „SunSet”… poznanie całej prawdy …


Odwiedzamy aptek prima
Odwiedzamy aptekę „Prima”… innymi:

…w celu poszukiwania środków farmakologicznych i kosmetycznych zabezpieczających naszą skórę przed niepożądanym działaniem promieniowania słonecznego oraz ewentualnego przeciwdziałania powstałym już poparzeniom słonecznym.


Wycieczka innymi:do gospodarstwa rolnego… zapoznanie się z działaniem i wykorzystaniem kolektorów słonecznych


Spotkanie z przedstawicielk s u by zdrowia
Spotkanie z przedstawicielką służby zdrowia… innymi:

…pielęgniarką szkolną, która przeprowadziła pogadankę na temat dobrych i złych stron działania promieni słonecznych na nasz organizm, a przede wszystkim na skórę i oczy. Dowiedzieliśmy się także jak dbać o skórę oraz chronić ciało i wzrok przed nadmiernym promieniowaniem. Gość udzielił nam bardzo szczegółowych odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania.


Obserwacje plam s onecznych z pomoc zaproszonego astronoma efekt wy mienity
Obserwacje plam innymi:słonecznychz pomocą zaproszonego astronoma……efekt wyśmienity!Grillowanie u micha a
Grillowanie innymi:u Michała…

… podsumowanie pracy nad projektem…

…smaczna wyżerka


Prezentacja i promocja projektu podczas szkolnego festynu
Prezentacja i promocja projektu podczas szkolnego festynu innymi:

25 maja 2014r. zaprezentowaliśmy nasz projekt i jego efekty podczas XXI Festynu na Rzecz Szkoły. Była to najlepsza okazja, aby cała społeczność szkolna

i mieszkańcy Rozdrażewa zobaczyli, czym zajmowaliśmy się przez kilka ostatnich miesięcy.


W ykonali my dobr robot
innymi:wykonaliśmy dobrą robotę!


Efekty naszej pracy
Efekty naszej pracy innymi:

1. Rozbudziliśmy w sobie zainteresowania astronomią.

2. Zdobyliśmy wiedzę na temat najbliższej nam gwiazdy:

- poznaliśmy genezę, budowę i przyszłość Słońca,

- odkryliśmy znaczenie Słońca w biosferze i korzyści płynące z jego istnienia.

3. Dowiedzieliśmy się jak można wykorzystywać energię słoneczną jako odnawialne

źródło energii.

4. Nauczyliśmy się dokonywać prostych obserwacji astronomicznych.

5. Poznaliśmy całą prawdę o solarium oraz nauczyliśmy się chronić przed złym

działaniem promieniowania UV na skórę i organizm człowieka.

6. Wykonaliśmy model budowy Słońca.

7. Rozwinęliśmy umiejętności pracy w grupie i dzielenia się wiedzą.

8. Wykonując opisy teoretyczne nauczyliśmy się gromadzić, weryfikować i przetwarzać

informacje z różnych źródeł.

9. Nauczyliśmy się organizować konkursy tematyczne, przeprowadzać wywiady,

organizować spotkania z ciekawymi ludźmi oraz prezentować efekty swojej pracy.

10. Rozwijaliśmy umiejętność wykorzystywania do swojej pracy komputera, aparatu

fotograficznego, tabletu, telefonu komórkowego.


Klaudia magdalena damian dawid jacek kamil micha sebastian szymon b szymon w wojciech
Klaudia, Magdalena, Damian, Dawid, Jacek, Kamil, Michał, Sebastian, Szymon B., Szymon W., Wojciech


Dzi kujemy e szko o
Dziękujemy… e-Szkoło !!! Sebastian, Szymon B., Szymon W., Wojciech


ad