datu b zu veido ana un lieto ana n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Datu bāzu veidošana un lietošana

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 6

Datu bāzu veidošana un lietošana - PowerPoint PPT Presentation


 • 150 Views
 • Uploaded on

Datu bāzu veidošana un lietošana. Andris Šteins, 2009. Datu bāze. Datu bāze (database) ir savstarpēji saistītu objektu kopums , kas ar speciālas pārvaldības sistēmas starpniecību organizēts tā, lai nodrošinātu ērtu informācijas ieguvi, atlasi un kārtošanu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Datu bāzu veidošana un lietošana' - renee-solomon


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
datu b ze
Datu bāze

Datu bāze (database) ir savstarpēji saistītu objektu kopums , kas ar speciālas pārvaldības sistēmas starpniecību organizēts tā, lai nodrošinātu ērtu informācijas ieguvi, atlasi un kārtošanu.

Datu bāzes plaši izmanto ražošanā, pārvaldē, tirdzniecībā, u.t.t. Piemēram, ir datu bāzes, kurās apkopota informācija par Latvijas iedzīvotājiem (Iedzīvotāju reģistrs), uzņēmumiem (Uzņēmumu reģistrs), komunālajiem pakalpojumiem (gāze, elektroenerģija, tālrunis, u.t.t.), pirkstu nospiedumiem (policija), u.t.t.

datu b u funkcijas
Datu bāžu funkcijas

Datu bāzei ir jānodrošina trīs galvenās funkcijas:

 • Datu ievadīšana, rediģēšana un papildināšana;
 • Uzkrātās informācijas kārtošanu, atlasi un apskati;
 • Pārskatu sastādīšanu par datu bāzē ietvert informāciju.
datu b zes p rvald bas sist mas
Datu bāzes pārvaldības sistēmas

Datu bāzes veido un lieto, izmantojot datu bāzes pārvaldības sistēmas jeb datu bāzes lietotnes, kas organizē datus datu bāzē, nodrošina to uzglabāšanu, atlasi un drošību.

Piemēram:

 • Microsoft Access;
 • dBase;
 • Paradox;
 • OpenOffice.org Base.
datu b zes pamatj dzieni
Datu bāzes pamatjēdzieni

Datu bāzē glabājamo informāciju uzglabā un attēlo datu tabulās(data table). Piemēram dota tabula ar informāciju par cilvēkiem.

datu b zes pamatj dzieni1
Datu bāzes pamatjēdzieni

Izmantojot tabulu iepazīsimies ar šādiem jēdzieniem:

 • Datu lauks(field) – tiek glabāta noteikta informācija un tie veido tabulas kolonnas.
 • Katram laukam ir lauka vārds(field name), kas palīdz lietotājam noteikt lauka saturu. Lauka vārds ir redzams kolonnas pirmajā rindā, piemēram, trešajai kolonai lauka vārds ir Uzvārds.
 • Ieraksts (record) tiek uzglabāts datu laukos, un tas veido datu tabulu rindu. Ieraksts ietver informāciju par vienu tabulas objektu, piemēram, par cilvēku. Apskatītajā tabulā ir trīs ieraksti;
 • Primārā atslēga(primary key) ir lauks, kas viennozīmīgi identificē datu bāzes tabulas rindiņu jeb ierakstu. Primārās atslēgas laukā dati ir unikāli, t.i., nav divu ierakstu ar vienādām primārās atslēgas lauka vērtībām;
 • Datu lauka tips(data type) norāda datu veidu, kuru var ievadīt datu laukā. Raksturīgākie datu tipi ir skaitlis, teksts, datums, valūta.