v co ti hroz na netu n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Víš, co ti hrozí na netu?? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Víš, co ti hrozí na netu??

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Víš, co ti hrozí na netu?? - PowerPoint PPT Presentation


 • 92 Views
 • Uploaded on

Víš, co ti hrozí na netu??. Název: Víš, co ti hrozí na netu?. Vypracovali: Zbyněk Nestrojil (14.let) Jan Jelínek (15.let) Třída: 9.A Adresa školy: ZŠ Týnská 8,Třebíč 674 01 Formát příspěvku: 4 Popis: kyberšikana, počítačová kriminalita.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Víš, co ti hrozí na netu??' - razi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
n zev v co ti hroz na netu
Název: Víš, co ti hrozí na netu?

Vypracovali: Zbyněk Nestrojil (14.let)

Jan Jelínek (15.let)

Třída: 9.A

Adresa školy: ZŠ Týnská 8,Třebíč 674 01

Formát příspěvku: 4

Popis: kyberšikana, počítačová kriminalita

slide3

Internet není jen o tom, že se hrají hry,stahuje hudba,filmy…….Ale také se používají různé komunikační a sociální sítě jako například: Skype, ICQ, Netlog……Pro nás jistě všem nejznámějším Facebook. 

pozor

!!POZOR!!

Na internetu hrozí i nebezpečí, a to je KYBERŠIKANA !!

mezi nejv razn j projevy po ta ov kriminality pat
Mezi nejvýraznější projevy počítačové kriminality patří:
 • útok na počítač, program, údaje, komunikační zařízení
 • neoprávněné užívání počítače nebo komunikačního zařízení
 • neoprávněný přístup k údajům, získání utajovaných informací
 • krádež počítače, programu, údajů, komunikačního zařízení
 • změna v programech a údajích
 • zneužívání počítačových prostředků k páchání jiné trestné činnost
 • podvody páchané v souvislosti s výpočetní technikou
 • šíření poplašných zpráv
co to je
Co to je??

Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně. Řada jejích projevů může spadat do oblasti kriminálních činů. Její nejobvyklejší projevy představuje zasílání obtěžujících, urážejících či útočných mailů a SMS, vytváření stránek a blogů dehonestujících ostatní, popřípadě může kyberšikana sloužit k posilování klasických forem šikany, nejčastěji prostřednictvím nahrání scény na mobilní telefon a jejího následného rozeslání známým dotyčného, popřípadě prostřednictvím vystavení na internetu. Zejména poslední varianta šikany může být extrémně nebezpečná – pokud se spojí s nějakou velmi ponižující situací, takovéto zveřejnění ponižujících materiálů obrovskému množství lidí (které nejde vzít zpět) mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti, což na ni může mít extrémně neblahý dopad.

p klad
Příklad:

Celí nadšení se zaregistrujete na nějaké sociální síti, přidáte si kámoše, známé….. Náhle si vás přidá někdo cizí. Žádost potvrdíte a pro začátek se tváří jako nejlepší přítel. Vy mu prozradíte všechny své trable a najednou se z přítele stane agresor a to už je zle. Začne vás vydírat, vysmívat se, zakládat zesměšňující stránky, apod. V lepším případě skončíte na psychiatrické léčebně a v tom horším vás úzkost zavede až k sebevraždě. Vše se dá změnit pokud se svěříte dospělému nebo učiteli.

skute n p b hy
Skutečné příběhy

1. Prvním udávaným závažným případem kyberšikany je případ Star Wars kid (2003), kdy internetové zveřejnění videonahrávky, na níž se Ghyslain Raza nepříliš úspěšně pokoušel ztvárnit postavu Darth Maula, přivedlo chlapce na pokraj psychického zhroucení a musel se ze své nabyté popularity (skutečně celosvětové) dlouhodobě léčit.

2. Jedním z prvních a zároveň nejtragičtějších případů tohoto typu ve slovanských zemích je případ z gdaňského gymnázia č. 2, jehož čtrnáctiletá žačka Anna spáchala sebevraždu poté, co ji pět spolužáků před celou třídou podrobilo sexuální šikaně, kterou nahráli na mobil a slíbili zveřejnit na internetu.

nejd v je n m hej
Nejdřív je nám hej……..

……potom se z toho zblázníme

v hody kyber ikany pro pachatele
Výhody kyberšikany pro pachatele
 • Kyberšikana má pro řadu jedinců oproti tradiční šikaně řadu výhod. Šikovný a inteligentní pachatel je jen těžko polapitelný, postižení (podobně jako u tradiční šikany) nemají příliš tendenci si stěžovat a zveřejňovat tak své ponížení a internetové prostředí navíc smazává rozdíly ve fyzické síle a sociálního postavení ve skupině. Otevírá tedy pole i těm, kteří nemají žádné přátele a tudíž si nemohou utvořit tlupu, s níž by terorizovali okolí, kteří nemají dost fyzické síly a prestiže, aby oběť terorizovali v reálném světě. Může se navíc týkat všech věkových skupin a může je zasáhnout doslova přes celý svět. Jednotlivé systémy komunitních a sociálních sítí umožňují sdílení obsahu všem a proto není problém pro kohokoliv s nekalými úmysly, aby umisťoval jakýkoliv obsah, který oběť poníží, či znemožní.
cyber grooming
Cyber grooming

Jako cyber grooming (child grooming, kybergrooming) se označuje chování uživatelů internetových komunikačních prostředků (chat, ICQ, Skype atd.), kteří se vydávají za jinou osobu s cílem vylákat nezletilého komunikujícího, sexuálně ho obtěžovat či zneužít. Cílem nemusí být pouze sexuální zneužití, ale také manipulace dítěte vedoucí například k projevům terorismu (dítě se ve jménu víry stává teroristou).

Nejznámější případ z posledních let v ČR představuje zneužití 21 chlapců deviantem Pavlem Hovorkou - groomerem z Prahy.

warez
Warez
 • Nejvíc rozšířenou trestnou činností je používání, šíření a vytváření prostředků na odstranění ochranných prvků sloužících pro chránění autorských děl nebo používání a šíření takto upravených autorských děl, se kterými je nakládáno v rozporu s autorským právem. Takovéto prostředky se v počítačovém slangu nazývají warez. Lidi, zacházející s warezem, bývají označování jako softwaroví piráti.
podle druhu b v warez rozd lovan na
Podle druhu bývá warez rozdělovaný na:
 • aplikace - všeobecně maloobchodní verze softwarových balíků
 • cracky - záplaty určené na pozměnění zkušební verze programů na plné nebo obejití protipirátské ochrany
 • keys/key generators (zkráceně keygens) - klíče k instalačním a registračním programům nebo jejich generátory, které umožňují nelegálně nainstalovat program nebo odstranit omezení zkušební verze programu.
 • počítačové hry a hry pro herní konzole
 • filmy
 • hudba/mp3 - pirátská alba, singly nebo jiné hudební formáty distribuované ve formě hudebního formátu MP3
 • elektronické knihy/tutoriály - naskenované knihy a návody k programům
slide16
Vyvarovat se rozhovoru s cizími lidmi
 • Na vzniklé problémy upozornit dospělého
 • Komunikovat pouze se známými lidmi