slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 98

ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ - PowerPoint PPT Presentation


 • 315 Views
 • Uploaded on

ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ. Brifing Dosyası. 2011-2012. “En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur.” 1922. İLÇE KAYMAKAMIMIZ. Aslı AYNAOĞLU KUZULU

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ' - rayya


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
“En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur.”1922
l e kaymakamimiz
İLÇE KAYMAKAMIMIZ

Aslı AYNAOĞLU KUZULU

20/10/1977 Balıkesir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Bitlis -Tatvan ilçesinde, Orta öğrenimini İzmir İnönü Lisesinde tamamlamıştır.

     1998 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur.

     2003 yılında Kaymakamlık mesleğine başlayarak teftiş stajını Isparta ve Sinop İllerinde tamamlamıştır.

     Ankara Ayaş ilçesinde Kaymakam refikliği stajını yapmıştır. Yabancı dil öğrenmek ve mesleği ile ilgili stajda bulunmak üzere Almanya’ nın Schwabisch Hall şehrinde bulunmuştur.

     Kaymakamlık kursunu tamamladıktan sonra 17/04/2006 da Afyon İli İhsaniye İlçesine tayin olmuştur. 28/09/2007 tarihinde Malatya Arguvan Kaymakamlığına atandı. 30 Temmuz 2010 tarihinde ise Kastamonu Abana İlçemize atanarak 12 Ağustos 2010 tarihinde ilçemizdeki görevine başlamıştır.

slide4
ABANA İLÇESİ

HAKKINDA GENEL BİLGİLER

l emizin tarih esi
İlçemizin Tarihçesi

İlçemizin tarihçesi M.Ö. 20. yüzyıl öncesine uzanmaktadır. Abana adının M.Ö. 2000 yılının en yaygın dili olan Anadolu Luwi dilinden geldiği sanılmaktadır. İlçemizin en eski yerleşim yeri, ilçenin doğusunda bulunan Hacıveli mahallesidir. Eski bir yerleşim yeri olan Abana 1871 yılında nahiye olmuştur. Daha sonra 1945 yılında ilçe yapılmıştır. Sekiz yıl sonra, 21 Aralık 1953’te, Abana kaza merkezi 6203 Sayılı kanunla Bozkurt’a nakledilmiştir. Daha sonra 1955 yılında belediye teşkilatı kaldırılmıştır.Anayasa Mahkemesinin 27.06.1967 tarihinde bu kanunun tümünü iptal etmesi ile 1968 yılında Abana tekrar ilçe olmuştur.

l emizin co rafi durumu
İlçemizinCoğrafiDurumu

İlçemiz Karadeniz bölgesinin ender görülebilecek doğa güzelliklerine sahiptir. İlçenin batısında Ezine çayı ve İlişi, doğusunda Hacıveli, Kuğu çayları ve Çatalzeytin İlçesi, güney ve batısında Bozkurt İlçeleri bulunmaktadır.

İlçe merkezi düzlüktür ve kumsal alan üzerine kurulmuştur. İlçe Karadenizde 11 km. sahil şeridine sahiptir. Yüz ölçümü 33 km² dir. En yüksek yeri 300 metredir. 20 km²lik bölümü Orman, fundalık, çalılık ve meskûn sahadan ibarettir. Nemli ve ılıman iklim nedeni ile doğal yeşillik ve zengin bitki örtüsüne sahiptir. Her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişlidir.

Bölgede Karadeniz iklimi hakimdir. Bölgede yazlar sıcak, kışlar ılık geçmektedir ayrıca her mevsim yeterli derecede yağış almaktadır.

İlçemizde 5 mahalle, 10 köy mevcut olup, köylerimizde genelde yaşlı insanlarımız yaşamaktadır.

slide9
ABANA

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

kurumun tan t m
Kurumun Tanıtımı

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 179 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameye bağlı olarak kurulmuş olup, en son değişiklik 12.05.1992 tarih ve 21226 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3797 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun gereğince faaliyetini sürdürmekte olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kendine ait müstakil bir binası bulunmamakta olup, Abana Hükümet Konağı’nın 3. katında faaliyetlerini sürdürmektedir.

slide11
ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İDARİ YAPISI

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Mustafa KARATAŞ

Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü

Süleyman ERTÜRK

İnönü Lisesi Müdürü

Selahattin SÜREL

Halk Eğitim Merkezi Müdürü

Hüseyin EROL

Öğretmenevi ASO Müdürü

Orhan YAKAR

Ar-Ge Birimi Sorumlusu

Serkan AYKAÇ

Şef

Selami EROĞLU

VHKİ

Cemil ÇELİK

Yardımcı Personel

Serkan ABANA

l e milli e itim m d r
İlçe Milli Eğitim Müdürü

01/06/1954 Çavundur’da doğdu ilköğrenimini Çavundur, orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı. Daha sonra Ankara Eğitim Enstitüsü’nü bitirerek 1980 yılında Sınıf Öğretmeni olarak Çorum Sungurlu Balköy İlkokulunda göreve başladı. Çankırı Merkez Karatekin İlkokulu ve Bayındır İlkokulu’nda görev yaptı. 1981 yılında Karabük Ovacık Ekincik İlkokulu, 1983’te Şamlar İlkokulunda görev yaptı. 1984’te Hatay Kırıkhan 100. Yıl İlkokuluna atandı.1990 yılında Kırıkhan Kutlusoğuksu Değirmen İlkokulu’nda görev yaptıktan sonra 1991 yılında Çankırı Kurşunlu Çetkese Şehit Murat Yücel ilkokuluna atandı. Aynı yıl Çankırı Bayramören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandı. 1993’te Çankırı Ilgaz, 1994-2001 yılları arasında Karabük Eskipazar İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinde bulundu. 2002 yılında Abana İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Mustafa KARATAŞ halen bu görevini sürdürmekte olup, evli ve üç çocuğu bulunmaktadır.

Mustafa KARATAŞ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

slide13
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Personeli

Selami EROĞLU

ŞEF

Cemil ÇELİK

VHKİ

l emiz milli e itim m d rl
İlçemizMilli Eğitim Müdürlüğü

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde;

1 LİSE,

1 İLKÖĞRETİM,

1 HALK EĞİTİM MERKEZİ

1 ÖZEL ÖĞRETİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

olmak üzere 4 Eğitim kurumu ile eğitim öğretim hizmetleri sürdürülmektedir.

1ÖĞRETMENEVİ VE ASO MÜDÜRLÜĞÜhizmet vermektedir.

personel durumu
Personel Durumu

Yukarıda sayılan personellerimiz ile; Dairemizin Personel, Kültür, Eğitim Öğretim, Gençlik, Beden Eğitimi ve Okul Spor Hizmetleri, Araştırma, Planlama, İstatistik, Yaygın Eğitim ve Özel Öğretim Hizmetleri yürütülmektedir.

yerle im yeri durumu
Yerleşim Yeri Durumu
 • Hükümet Konağı içinde bulunan Müdürlüğümüzün;
   • 1 Müdür Odası,
   • 1 Şube Müdürü Odası,
   • 1 İdari işler odası,
   • 1 Ar-Ge birimi odası bulunmaktadır.
okul ve kurumlar m z1
Okul ve Kurumlarımız
 • Abana İnönü Lisesi ilçe merkezinde bulunmakta olup, ilçenin tek lisesidir.
 • İlçemizde tek ilköğretim okulu olan Atatürk İlköğretim Okulu ilçe merkezinde bulunmakta olup, taşımalı ilköğretim uygulaması yapılmaktadır. Bu okulumuzda 1 – 8 sınıfları vardır ve normal öğretim yapılmaktadır. Ayrıca okul bünyesinde anasınıfı bulunmakta olup, 2 şubede eğitim-öğretim yapılmaktadır.
 • İlçemizde 2010 yılında açılan Özel Öğretim ve Rehabilitasyon Merkezi çeşitli sebeplerle (Bedensel, Zihinsel vs.) örgün ve yaygın eğitim alamayan çocuklarımıza eğitim-öğretim hizmeti sunmaktadır.
derslik durumu
Derslik Durumu
 • İlçemiz Atatürk İlköğretim Okulunda 17, İnönü Lisesinde 5 olmak üzere toplam 22 derslik vardır.
 • İlçemiz Atatürk İlköğretim Okulunda derslik başına ortalama 18 öğrenci düşmektedir.
 • Lisemizde derslik başına ortalama 10 öğrenci düşmektedir.
 • İlçemiz sürekli göç veren bir ilçe olduğu için derslik ihtiyacı bulunmamaktadır. Normal öğretim hedefine ulaşılmıştır.
okul ve kurumlar m zdaki personel htiyac
Okul ve Kurumlarımızdaki Personel İhtiyacı
 • Halk Eğitim Merkezinde (1) Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni bulunmakta olup, Lisemizde ve İlköğretim okulumuzda memur bulunmamaktadır. Okullarımıza memur ataması yapılması gerekmektedir.
e tsel ba ari durumumuz
EĞİTSEL BAŞARI DURUMUMUZ
 • 8. sınıflarda sınavlara giren öğrencilerimizden 15 öğrenci tercih yapmış olup 1 Öğrenci 2. Tercihinde girmiş, geriye kalan 14 öğrenci ise bu sınavları kazanarak başarılı olmuşlardır. Bunlardan
   • 1 Öğrenci Anadolu Öğretmen Lisesine
   • 7 öğrenci Anadolu Liselerini,
   • 1 Sosyal Bilimler Lisesini,
   • 5 Öğrenci Anadolu Meslek Liselerini,
   • 1 öğrenci de Sağlık meslek lisesini kazanmışlardır.
 • Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavlarına giren öğrencilerimizden
   • 1 öğrenci bursluluğu kazanmıştır.
abana n n l ses tar h es
ABANA İNÖNÜ LİSESİ TARİHÇESİ

Okulumuz 1975 öğretim yılında Lise binası olarak yapılan şuanda Atatürk İlköğretim Okuluna dönüştürülen binada öğretime başlamıştır.1992 yılı eylül ayında bünyesindeki ortaokulun ilköğretim okulu bünyesine alınmasıyla birlikte öğrenci sayısı azaldığından bina değişimi yapılarak eski ilkokul binasına taşınıp eğitim ve öğretime devam etmiştir.Zaman dilimlerinde yapılan onarım ve düzenlemelerle düzenli bir mekan oluşturulmuştur.

Bugüne kadar eğitim ve öğretimde il çapında başarılı bir grafik çizen okulumuz mezunlarının %70 ‘ine üniversite kazandırarak benimsediği misyonu başarıyla hayata geçirmiştir.

Ortaokul futbolda İl birinciliği, Çorum bölge üçüncülüğüm, satrançta Kastamonu İl birinciliği ve ikinciliği, Masa Tenisinde İl üçüncülüğü, bilgi yarışmasında il üçüncülüğü, ÖSS il Birinciliği ve il üçüncülüğü gibi değişik alanlarda önemli başarılar kazanmıştır.

Okulumuzun en büyük başarısı 1995 yılı Vergi Haftası Skeç yarışmasında Haydan Gelen Huya Gider adlı Skeçle Türkiye Birincisi olup, öğrenci ve edebiyat öğretmeninin o günkü Maliye Bakanımız tarafından TRT1 ve Star TV ekranlarında canlı olarak ödüllendirilmesidir.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında 8 mezun veren lisemizde 6 öğrenci bir üst öğrenime devam etme hakkı kazanmıştır.

Hedefimiz başarılarla dolu okul kültürümüzü günün şartları içinde daha da yukarılara taşımaktır.

okulun b nasi ve f z k durumu
OKULUN BİNASI VE FİZİKİ DURUMU

İlçemizin tek ortaöğretim kurumu olan Abana İnönü Lisesi Genel Lise olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

okulun b nasi ve f z k durumu1
OKULUN BİNASI VE FİZİKİ DURUMU
 • İlköğretim uygulamasıyla lisemize tahsis edilen bina 1992 yılında teslim alındığından son derece bakımsız, her birimiyle sağlıksız bir yapıdaydı. Yapılan iyileştirme çalışmalarıyla değişik zaman dilimlerinde onarımlar geçiren okul binamız son derece çağdaş bir görünüm kazanmıştır.

Yapılan Onarımlar :

 • 1- Fosseptik çukuru iptal edilerek tüm tuvaletler kanalizasyona bağlanmıştır.
 • 2- Okulumuzun tüm tabanı kalebodur döşemeyle kaplanmıştır.
 • 3- Okul tuvalet taşları, tesisatı ve kapıları değiştirilerek sağlıklı ve hijyenik bir onarıma kavuşturulmuştur. Tuvaletler öğrenci ve öğretmen tuvaleti diye ayrılmıştır.
 • 4- Elektrik donanımı yenilenmiştir.
 • 5- Hayırsever vatandaşlar yardımıyla, elektronik zil sistemine geçilmiştir.
 • 6- Okul bahçesine Atatürk büstü yapılmış ve çevresi kalebodur döşemeyle dizayn edilmiştir.
 • 7- Okulun dış duvar üzerine demir koruma yapılmıştır.
 • 8- Okulun arka kısmında bulunan ve depo olarak kullanılan oda temizlenip Resim Öğretmeni tarafından boyanarak spor malzemelerini muhafaza odası olarak düzenlenmiştir.
 • 9- Sınıf isim tabelaları değiştirilmiştir.
 • 10- 2010 yılı Kasım ayı Onarım Planında; sınıf etek boyalarının yenilenmiş sosyal bilgiler ve fen dersleri için projeksiyon destekli sınıf oluşturulmuş, okul çatısın tamir edilmiş, sınıf kapılarının boyanması gibi küçük onarım ve düzenlemeler yapılmıştır.
 • 11- Bu onarımlara ek olarak okul tuvaletlerinde engelli öğrenciler için klozetlerin değiştirilmesi ve aparatlarının takılması, okulun arka camlarına korkulukların takılması, elektrik sisteminin yenilmesi, okul bahçesine voleybol ve basketbol sahasının çizilmesi gibi etkinliklerde yapılmıştır.
slide35
Okul tuvalet taşları, tesisatı ve kapıları değiştirilerek sağlıklı ve hijyenik bir onarıma kavuşturulmuştur. Tuvaletler, öğrenci ve öğretmen diye ayrılmıştır.
slide38
Okulun arka kısmında bulunan ve depo olarak kullanılan oda temizlenip Resim Öğretmeni tarafından boyanarak spor malzemelerini muhafaza odası olarak düzenlenmiştir.
okulun b nasi ve f z k durumu2
Müdür Odası

Müdür Yardımcısı Odası

Öğretmenler Odası

Bilişim Teknolojileri Sınıfı

Kütüphane

Arşiv

Hizmetli Odası

Kız ve erkek tuvaleti

5 adet sınıf

Depo

Kömürlük

Spor Malzeme Odası

Kalorifer Dairesi

OKULUN BİNASI VE FİZİKİ DURUMU

Okul Binasında Bulunan Birimler

retmen say s ve bran lar
Öğretmen Sayısı ve Branşları

Okulumuza tahsis edilmiş normu olan fakat açık olan branşlar: Matematik , Türk Dili ve Edebiyatı

n n lisesi yard mc hizmetli say s
İnönü Lisesi Yardımcı Hizmetli Sayısı

Yardımcı Hizmetli Sayısı: 2 erkek 1 bayan

fiziki durum
Fiziki Durum
 • Abana Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 1984 yılında belediye binası üst katında faaliyete başlamış olup, 1998 Temmuz ayında yeni hizmet binasına taşınmıştır.
 • Binamızın orta katı Öğretmenevi ASO Müdürlüğüne tahsis edilmiştir.
slide46
Hizmet binamız 3 katlı olup, 4 derslik, 5 adet idari oda, 1 adet çok amaçlı salon olarak kullanılmaktadır. Lojmanı yoktur.
kurumun ara ve gere durumu
KURUMUN ARAÇ VE GEREÇ DURUMU :

Abana Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde 1 adet Yağlı Boya Resim Kursu sınıfı, 1 adet El Nakışları sınıfı, çeşitli kurslara göre kullanılabilen 2 adet sınıf ve toplantı salonu bulunmaktadır.

Çok amaçlı salonumuz ilçemiz halk kütüphanesine tahsis edilmiştir.

Kurumumuza bakanlığımız tarafından gönderilen 5+1 bilgisayar gelmiştir.

Ayrıca T.C Ulaştırma Bakanlığı tarafından Kamu İnternet Erişim Merkezi (KİEM) adı altında sınıf kurulmuş, 10+1 bilgisayar gelmiş olup, 15 bilgisayarlı bir sınıf oluşturulmuştur.

Diğer donanımlar olarak, açılan "Giyim" ve "El Nakışları" kursu için sanayi tipi dikiş makinesi ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan overlok makinesi ve piko makinesi birer adet kurum imkanları ile alınmıştır. 1998 yılında kurulan Halk Eğitim Merkezi Yaşatma ve Geliştirme Derneği kapatılmıştır. Dernek yerine Okul-Aile Birliği oluşturulmuştur. Kurumumuzun gelir-gider durumu birlik tarafından yürütülmektedir.

slide56
ABANA ÖĞRETMENEVİ

VE

ASO MÜDÜRLÜĞÜ

genel bilgi
Genel Bilgi

Öğretmenevimiz 15.04.1993 Tarihinde Öğretmenler Lokali olarak kurulmuştur.Lokal olarak bir süre hizmete devam etmiştir. 08.07.1997 tarihinde Sayın Kaymakamımız Mustafa ADIGÜZEL önderliğinde Halk Eğitim Merkezi Binasının İkinci katına yapılan otel ve idari kısım hizmete sunulmuştur. 28.03.2006 tarihinde Sayın Kaymakamımız Abdulmuttalip AKSOY önderliğinde Köylere Hizmet Götürme Birliği derneğinden devralınan Motel kısmı Öğretmenevine Katılmıştır.Birbirinden ayrı mevkilerde bulunan bu bölümler hizmetlerini sürdürmektedirler.

genel bilgi1
Genel Bilgi

28.03.2006 tarihinde Sayın Kaymakamımız Abdulmuttalip AKSOY önderliğinde Köylere Hizmet Götürme Birliği derneğinden devralınan Motel kısmı

slide59
Otel Bölümü iki kısımdan oluşmaktadır;
 • Halk Eğitim Merkezi binası
 • Tahsin Çoşkun Caddesi Talat Mümtaz Yaman Parkının karşısında bulunan bölüm
slide60
HALK EĞİTİM MERKEZİ BİNASI:

Merkez Mahallesi Sahil Caddesi No :54 adresinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasının ikinci katında hizmet vermektedir. 360 m² kullanım alanı üzerinde bulunmaktadır. 1süit, 2 banyolu, 2 banyosuz odalar ve misafir odaları olmak üzere toplam 5 oda 13 yataktan oluşmaktadır.Ayrıca mutfak,yemek salonu ve dinlenme salonu ile üyelerimize yakışacak şekilde hizmetimizi sürdürmekteyiz.

slide61
TAHSİN ÇOŞKUN CADDESİ TALAT MÜMTAZ YAMAN PARKININ KARŞISINDA BULUNAN BÖLÜM

Sayın Kaymakamımız Abdulmüttalip AKSOY tarafından hazırlattırılan 28/03/2006 Tarihli protokolle işletilmesi için Öğretmenevine devredilmiştir. Eski ve kullanılmaz durumda olan bina yeniden yapılandırılarak 2008 Haziran ayında hizmet vermeye başlamıştır.

Bina iki katlı sekiz suit odadan ibarettir.Süit odalara bağımsız kapılardan girilmektedir.Toplam dört kişinin kalabilmesi için düzenlenmiştir.

İçerisinde iki oda ve banyo bulunmaktadır.Toplam yatak kapasitesi 32 dir. Balkonlar denizi görmekte olup misafirlerimizi memnun etmektedir.

Arkasında ve ön kısmında bahçe alanı bulunmaktadır.Yazın misafirlerimize bahçe hizmeti verilmektedir.

dari i ler
İdari işler

Orhan YAKAR(Müdür)

Kenan ÖZDEMİR(Müdür Yardımcısı)

 • Kurumumuzda 1 Müdür ve 1 Müdür yardımcısı olmak üzere 2 personel bulunmaktadır. Kurumumuzun kadrosunda genel idare ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinden eleman bulunmamaktadır. Temizlik işleri hizmet satın alma yöntemiyle karşılanmakta olup yaz sezonunda 2 tane temizlik işçisi çalıştırılmaktadır. Yaz sezonunda İnebolu Turizm otelcilik lisesi Müdürlüğünden alınan 2 stajyer öğrenciye servis hizmetleri alanında staj yaptırılmaktadır.
 • Bu Kuruluştan hizmet alan üyelerimizin sayısı her yıl değişmekle birlikte İlçemiz Öğretmenleri ve yakınları,emekli öğretmenlerimiz, kamuda çalışan misafir memurlarımız kuruluşumuzun hizmetinden yararlanmaktadırlar.Öğretmenevi üyelik bedeli yıllık 25 TL dir.
 • Muhasebe kayıtlarında tam mutabakat sağlanıp,denetleme kurulunca üç aylık ve yıl sonu muhasebe kayıtları incelenip üyelerimiz tarafından tasdik edilerek ,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bakanlığımıza raporlar halinde sunulmaktadır. Öğretmenevinin giderlerinin büyük kısmı Otel hizmetlerinden karşılanmaktadır.
 • Çalışmalarımız planlı şekilde devam etmektedir. Amacımız üyelerimize, öğretmenlerimize ve ailelerine hizmetlerimizin kalitesini artırmak ve onları en güzel şekilde ağırlamaktır.
son bir y l inde yap lan ba l ca al malar
Son Bir Yıl İçinde Yapılan Başlıca Çalışmalar

Abana Öğretmenevinin bakım ve onarım için yaptığı çalışmalar ve harcamaları aşağıda belirtilmiştir

 • a)Yazlık binamızda bulunan depo ahşap lambri ile kaplanarak çamaşırhane olarak düzenlenmiş ,çamaşır ve kurutma makinesi alınmıştır(5000,00TL)
 • b)1 adet mini buzdolabı alınmıştır.(350,00 TL)
 • c)Yazlık binamızın arka bahçesinin etrafına çit bitkisi dikilmiştir.
 • d)Öğretmenevinin yazlık binasının 2007 yılından kalma Abana Belediyesine su borcunun faiziyle birlikte 9291,38 TL olduğu, 2011 yılı itibariyle yapılan ödemeler sonucunda 300 ,00 TL borç kaldığı tespit edilmiştir.
 • e)Halk Eğitim Binasındaki bölümümüzün tuvaletleri engelliler için düzenlenmiştir.(450,00 TL)
gelece e d n k yap lmas gereken al malar
Geleceğe Dönük Yapılması Gereken Çalışmalar
 • Yazlık binanın odalarına mini buzdolapları temin etmek.
 • Halk Eğitimi binasındaki bölümümüzün boyasını yaptırmak ve oda kapılarını değiştirmek.
 • Yazlık binanın çay bahçesindeki masa ve sandalyeleri yenilemek.
 • Yazlık binamıza açık mutfak yaptırmak.
abana atat rk lk ret m okulu tar h es
ABANAATATÜRKİLKÖĞRETİMOKULUTARİHÇESİ

Abana’nın 1839 yılında nahiye olmasıyla aynı tarihte bir ilkokul, bir de ortaokul açılmıştır. İlkokul 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile birlikte resmilik kazanmış ve bir müddet “Yatılı Bölge Okulu” olarak faaliyetini sürdürmüştür. Çevrede ilkokullar çoğalınca da yatılılık durumu kalkmıştır.

İlkokul binası 1953 yılında çıkan büyük yangınla ortadan kalkmıştır. 1953 yılından 1963 yılına kadar bugünkü PTT binasının yerinde bulunan eski Hükümet Binasında eğitim-öğretime devam edilmiştir.

1962 yılında arsası Belediye tarafından temin edilen bugünkü lise binası, Abana İlkokulu (1963-1964 ve 1964-1965 öğretim yıllarında Altınyaka İlkokulu, 1971-1972 Öğretim Yılından itibaren de Atatürk İlkokulu) olarak devlet tarafından yaptırılarak eğitim-öğretime 30 yıl (1962-1992 arası) bu binada hizmet vermiştir.

Ortaokul, 1839’da açıldıktan bir süre sonra kapatılmıştır. Bunun üzerine Abana halkı ikinci defa ortaokul açılması için “Ortaokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği” adında bir dernek kurmuş ve bu dernek aracılığıyla gerekli girişimleri yapmıştır.

1969-1970 Öğretim yılında Abana eşrafından Mehmet GÜNGÖR’e ait binanın alt katı kiralanarak ortaokul tekrar açılmış ve 1. sınıflarla eğitim-öğretime başlanmıştır. Daha sonra Özel İdare tarafından yaptırılan “Beşevler”e taşınılmış ve bir süre burada devam edilmiştir.

1972-1973 Öğretim yılında Atatürk İlkokulu binasına geçilmiş ve ikili öğretim (sabahçı-öğlenci) şeklinde devam edilmiştir.

1974 yılında, şu anda Atatürk İlköğretim Okulu olarak devam eden binaya taşınmış ve “İnönü Ortaokulu “ adıyla eğitim-öğretime devam etmiştir.

Aynı yıl (01.11.1974)’te Abana’da bir de Lise açılması için teklifte bulunulmuş ve İnönü Lisesi, ortaokulu da (İnönü Ortaokulu) bünyesine alarak 1975-1976 öğretim yılında hizmete açılmıştır.

1992 yılında Atatürk İlkokulu, “İlköğretim Okulu” kapsamına alınmış, Atatürk İlköğretim Okulu olarak İnönü Lisesi binası ile yer değiştirmiş ve şimdiki binasına taşınmıştır.

Atatürk İlköğretim Okulu binasının yetersiz kalması nedeniyle ek bina yapımına başlanmış ve 1997 yılında tamamlanmıştır. Bu tarihten itibaren eğitim-öğretime devam edilmektedir.

okulun fiziki durumu
Okulun Fiziki Durumu

Okulumuz bahçesine anasınıfı ve 1-3. Sınıflara hitap eden oyun parkı yapılmış olup etrafı kafes telle çevrilidir.

slide69
Okulumuz 5.5 dönümlük bahçesi, okul binası, derslikleri ile fiziki yönden eğitim öğretime elverişlidir.
slide70
Şu anda okulumuzda 17 derslik, 1 fen laboratuarı, 1 bilişim teknolojileri laboratuarı 1 de teknoloji tasarım atölyesi bulunmaktadır. Kütüphanemiz mevcuttur. Çok amaçlı spor salonumuz vardır.
slide71
Okulumuzun bahçesinde voleybol-basket sahası, mini futbol sahası gibi spor alanları vardır. Basket sahasının zemininin asfaltlanması yapılmıştır. Mini futbol sahasının zemininin ve çevre duvarının yapılması gerekli olup bu konuda kaymakamlığımızın ve belediyemizin yardımlarına ihtiyaç bulunmaktadır.
slide73
Okulumuzda başarıyı artırıcı önlemler olarak her yıl olduğu gibi sınavlara hazırlama ve yetiştirme kursları açılmıştır ve devam etmektedir.
 • Bunun yanında okulumuzda derslerde teknolojik araçlardan yararlanılmakta olup bütün sınıflarımızda, fen laboratuarı ve bilişim teknolojileri sınıfı dahil bir laptop, bir projeksiyon makinesi ve bir de mimio cihazından oluşan akıllı tahta sistemi bulunmaktadır.
slide75
2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Başında Okulumuza Abana Kaymakamlığı, İlçe Belediyemiz ve Okul Aile Birliği İşbirliğinde DynEd Projesi kapsamında yeni bir Bilişim Laboratuarı kazandırıldı.
slide76
Okulumuz toplam öğrenci mevcudu 311’dir. Son yıllarda 310 ile 320 arasında değişmektedir.

Okulumuzda taşımalı öğrenci sayısı 53’tür. 3 servis aracı ile taşınmaktadır. Bu öğrenciler okulumuz yemekhanesinden öğlen yemeği yemektedirler.

Yine okulumuzda her sınıf seviyesinde 2’şer şube sadece 1. Sınıf tek şubedir ve 28 öğrenci mevcutludur. Şubelerdeki öğrenci mevcutları 30’un altındadır.

okul personel durumu
Okul Personel Durumu

Okulumuzda; 1 Sınıf öğretmenine İhtiyaç vardır. Okulumuz Fen Ve Teknoloji Öğretmeni ÖZGÜR HÜSEYİNBAŞ askerde olduğu için Fen ve Teknoloji Derslerine Sezen ÇABUK, Seda DÜZCE ve Mehtap TAŞKIRAN ilçemiz Abana İnönü Lisesinden görevlendirilmişlerdir. 3. Sınıf Öğretmeni Seher UÇARSU doğum izninde olduğu için 3. Sınıf Şubeleri Birleştirilmiştir. 5-A Sınıf Öğretmeni Derya Güncel ÇAKICI doğum izninde olduğu için HALK Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Erkan SAYDAM doğum izni bitimine kadar görevlendirilmiştir.

2011 sbs ve pybs sonu lar
2011 SBS ve PYBS Sonuçları
 • Okulumuzdaki başarı durumuna gelince 8. sınıflarda sınavlara giren öğrencilerimizden 15 öğrenci tercih yapmış olup 1 Öğrenci 2. Tercihinde girmiş, geriye kalan 14 öğrenci ise bu sınavları kazanarak başarılı olmuşlardır. Bunlardan
   • 1 Öğrenci Anadolu Öğretmen Lisesine
   • 7 öğrenci Anadolu Liselerini,
   • 1 Sosyal Bilimler Lisesini,
   • 5 Öğrenci Anadolu Meslek Liselerini,
   • 1 öğrenci de Sağlık meslek lisesini kazanmışlardır.
 • Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavlarına giren öğrencilerimizden
   • 1 öğrenci bursluluğu kazanmışlardır.
okul ncesi e itim1
Okul Öncesi Eğitim

İlçemizde mustakil anaokulu bulunmamaktadır. İlçemiz Atatürk İlköğretim Okulu bünyesinde 2 şube 2 öğretmen ve 41 öğrenci ile eğitim öğretim yapılmaktadır.

slide83
ÖZEL ÖĞRETİM

VE REHABİLİTASYON

MERKEZİ

kurumun tanitimi
KURUMUN TANITIMI

İlçemizde Abana Belediyesine Ait Hizmet binasının 4. katında 2010 yılında açılan Özel Öğretim ve Rehabilitasyon Merkezi çeşitli sebeplerle (bedensel zihinsel vs.) örgün ve yaygın eğitim alamayan çocuklarımıza eğitim öğretim hizmeti sunmaktadır.

kurumda bulunan b r mler
KURUMDA BULUNAN BİRİMLER

* ZİHİNSEL ENGELLİLER BİREYSEL SINIFI

٭ ZİHİNSEL ENGELLİLER GRUP SINIFI

٭ İŞİTME ENGELLİLER BİREYSEL SINIFI

٭ İŞİTME ENGELLİLER GRUP SINIFI

٭ YAYGIN GELİŞİMSEL BOZUKLUK (OTİZM) BİREYSEL SINIFI

٭ YAYGIN GELİŞİMSEL BOZUKLUK (OTİZM) GRUP SINIFI

٭ VELİ BEKLEME SALONU

٭ PSİKOLOG GÖRÜŞME ODASI

٭ UYGULAMA EVİ

٭ BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMLARI GELİŞTİRME KURUL ODASI

* ÖĞRETMENLER ODASI

٭ HİZMETLİ ODASI

٭ MALZEME ODASI

٭ YEMEKHANE

٭ MUTFAK

٭ ARŞİV

٭ AMBAR

٭ BÜRO HİZMETLERİ VE ARŞİV DOSYA ODASI

٭ KURUCU MÜDÜR ODASI

٭ MÜDÜR ODASI

٭ ASANSÖR VE YANGIN MERDİVENİ

slide88
- Grup sınıflarında;öğrencilere yedişer kişilik gruplar halinde el işleri ve faaliyetler yaptırılır. -
slide89
- Veli Bekleme Salonunda; Öğrenciler eğitimlerini alırken, veliler eğitimin bitmesini bekleyebilir ve kamera sistemi ile çocuklarını ders işlenirken televizyondan takip edebilirler. -
slide90
- Psikolog Görüşme Odasında; Öğrenciler ve aileleri düzenli olarak psikolog görüşmesi yapabilmektedir. -
kurumun leyi i
Kurumun İşleyişi

Kurumda eğitim görebilecek engelli bireyler öncelikle araştırma yapılarak tespit edilir. Daha sonra engelli bireye özürlü sağlık kurulu raporu alınır. Bireyde en az %20 engel oranı mevcut ise engelli bireyin ailesi Milli Eğitime bağlı bulunan bir kurum olan Rehberlik Araştırma Merkezine (RAM) başvurur. RAM’dan verilen karar doğrultusunda engelli birey bir yıl süre ile kuruma kayıt yaptırır.

Bir yıldan sonra tekrar RAM tarafından değerlendirilmeye alınarak bireyin okula devam edip etmeyeceği belirlenir.

abana l e m ll e t m m d rl ht ya larimiz ve z m ner ler
ABANA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İHTİYAÇLARIMIZ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 • İlçemizde müstakil bir anaokulu bulunmadığından dolayı 3 yaş öğrenciler eğitime alınamamaktadır. 4-5 yaş gurubu öğrenciler ise ilköğretim okulu bünyesinde bulunan anasınıflarında eğitim görmektedirler. Anaokulu yapıldığı taktirde 3-4-5 yaş gurubu öğrencilerin müstakil bir anaokulunda daha iyi bir eğitim- öğretim verileceği düşünülmektedir. İlçemizde anaokulu yapılabilecek imarlı belediye arsası temin edilmiş olup 2013 İl Stratejik Planında yapılması planlanmıştır. Daha erken yapılması için hayırsever işadamları ile görüşmelerimiz devam etmektedir.
 • Ortaöğretiim binamız 1963 yılında ilköğretim olarak yapılmış olup daha sonra ortaöğretim genel müdürlüğüne devredimiş ve halen genel lise olarak hizmet vermektedir. Bina tek katlı ve 5 derslikli ve ekonomik ömrünü tamamladığı için ilçemizin yeni bir lise binasına ihtiyacı vardır. 2013 yılında meslek lisesine dönüştürülmesi planlanan lisemiz meslek lisesi kriterlerini taşımamaktadır. Ayrıca ortaöğretim öğrenci sayısının artırılabilmesi için ortaöğretim pansiyonu yapılması ihtiyacı bulunmaktadır.
 • İlköğretim okulu binamız yeterli durumda olup, teknolojik altyapısı tamamlanmış yıllar itibarı ile küçük onarım ihtiyaçları bulunmaktadır.
 • Öğretmenevinin masrafları kendi bütçesinden karşılanmak üzere yemekhane, lokal ve ısıtma sistemi yapılması planlanmıştır.
slide98
-SON-

Teşekkür ederiz...

ad