prace bosma skie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Prace Bosmańskie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Prace Bosmańskie

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 25
ray

Prace Bosmańskie - PowerPoint PPT Presentation

154 Views
Download Presentation
Prace Bosmańskie
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Prace Bosmańskie

 2. Podstawowe wiadomości z budowy jednostek pływających

 3. Budowa Łodzi dziób A forpik B cęgi C skrzynka mieczowa D kokpit E rufa F pawęż G achterpik H burta I listwa odbojowa J dziobnica K

 4. Budowa Łodzi Żaglowej żagiel - fok A żagiel - grot B bom C maszt D ster E skrzynka mieczowa F kadłub G olinowanie H 

 5. Najważniejsze elementy statku 1 - dziób2 - gruszka dziobowa, przedłużenie kilu przed dziobnicę3 - kluza kotwiczna i kotwica4 - burta5 - śruba napędowa i płetwa steru6 - rufa7 - komin8 - nadbudówka9 - pokład

 6. Drobny osprzęt kipa A knaga B kausza C raksa D ściągacz E Szekla F

 7. WĘZŁY

 8. SUPEŁWęzeł zwykły Opis:Najprostszy z węzłów. Stosowany najczęściej do zablokowania linki w otworze. Jeśli mocno zaciśnięty jest trudny do rozwiązania.

 9. ÓsemkaWęzeł ósemkowy, ósemka pojedyncza Opis:Najczęściej używany jako zabezpieczenie przed wysunięciem się liny z bloku lub kipy. Często stosowany na końcach szotów, robiony na fale miecza lub fale płetwy sterowej, przy jednoczesnym stosowaniu "piesków".

 10. Płaski ProstyWęzeł płaski Opis:Jest przeważnie stosowany do refowania. Znajduje również zastosowanie przy łączeniu dwóch lin o zbliżonych średnicach. Stosowany przy silnych obciążeniach zaciska się ale jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy energiczne szarpnięcie końcówek jednej liny. Nie należy nim łączyć lin o różnych grubościach, ponieważ koniec cieńszej liny pod obciążeniem wysunie się z węzła.

 11. BabskiWęzeł babski Opis:Nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski nazwano "babskim" (nie będę pisał kto go najczęściej wiąże). Nie zaleca się do stosowania - jest niepewny w pracy i trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.

 12. RefowyWęzeł refowy Opis:Stosowany do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy zawiązywaniu np. worka żeglarskiego czy sznurowadeł. Nie służy natomiast do refowania!

 13. SzotowyWęzeł szotowy, holowniczy, oczkowy, żaglinowy, flagowy pojedynczy Opis:Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy go jednak stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na szarpanie i o gładnkich, śliskich powierzchniach.

 14. BramszotowyWęzeł bramszotowy, szotowy podwójny, oczkowy podwójny Opis:Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Pewniejszy w pracy niż węzeł szotowy, może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.

 15. FlagowyWęzeł flagowy Opis:Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu (wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał). Konstrukcja węzła flagowego oparta jest na węźle szotowym.

 16. RatowniczySub Opis:Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być także użyty do połączenia dwóch lin. Jednak typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.

 17. WyblinkaWęzeł wyblinkowy, wantowy, drabinkowy, drabkowy Opis:Węzeł używany do wiązania liny na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma, po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, przy szarpaniu może przetrzeć linę, dlatego nie należy go używać do cumowania.

 18. KnagowyWęzeł knagowy, mocowany na knadze, knagowy na martwo Opis:Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu : szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo zawiązany powinien zaczynać się od podwójnego owinięcia na knadze.

 19. Związ wantowyWęzeł łącznikowy, wantowy Opis:Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach wytrzymując duże obciążenia. Jak sama nazwa wskazuje można go zastosować do awaryjnej naprawy wanty. Węzeł nadaje się przede wszystkim do stosowania na linach włókiennych.

 20. PółsztykChwyt zabezpieczony, półsztych, półwęzeł Opis:Służy najczęściej do zabezpieczania innych węzłów używanych do cumowania. Uwaga - nie należy jednak cumować przy użyciu półsztyku!

 21. SztykWęzeł palowy, dwa półwęzły, dwa półsztyki Opis:Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje również zastosowanie przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania.

 22. Cumowniczy zwykłyWęzeł cumowy, narzutowy, palowy podwójny Opis:Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.

 23. Cumowniczy żeglarskiWęzeł cumowy, łańcuchowy, cumowy żeglarski Opis:Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt pala czy pierścienia chroni linę przed przecieraniem się.

 24. Cumowniczy rybackiWęzeł cumowy rybacki, sztyk rybacki, chwyt rybacki Opis:Jest dobrym węzłem do cumowania, może być także użyty do wiązania liny do: kotwicy, wiadra, sondy, ciężarka rzutkowego itp. Obciążony węzeł nie zaciska się.

 25. PYTANIA? KONIEC!