slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Warm Up: November 4 th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Warm Up: November 4 th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Warm Up: November 4 th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7 - PowerPoint PPT Presentation


  • 210 Views
  • Uploaded on

Warm Up: November 4 th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7. 8. 200. 3.5. 3. Learn to find and compare unit rates, such as average speed and unit price. Vocabulary. ratio rate unit rate. A ratio is a comparison of two quantities by division.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Warm Up: November 4 th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Presentation Transcript
    1. Warm Up: November 4th Divide. 1. 14 ÷ 1.75 2. 34 ÷ 0.17 3. 5.25 ÷ 1.5 4. 8.1 ÷ 2.7 8 200 3.5 3

    2. Learn to find and compare unit rates, such as average speed and unit price.

    3. Vocabulary ratio rate unit rate

    4. A ratio is a comparison of two quantities by division. A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units. A unit rate is a rate whose denominator is 1 when it is written as a fraction.

    5. Example #1 Find the rate. A Ferris wheel revolves 35 times in 105 minutes. How many minutes does 1 revolution take? Write a rate that compares minutes and revolutions. 105 minutes 35 revolutions Divide the numerator and denominator by 35. 105 minutes ÷ 35 35 revolutions ÷ 35 3 minutes 1 revolution Simplify. The Ferris wheel revolves 1 time in 3 minutes.

    6. Example #2 Find the rate. Sue walks 6 yards and passes 24 security lights set along the sidewalk. How many security lights does she pass in 1 yard? Write a rate that compares security lights and yards. 24 lights 6 yards Divide the numerator and denominator by 6. 24 lights ÷ 6 6 yards ÷ 6 4 lights 1 yard Simplify. Sue passes 4 security lights in 1 yard.

    7. Example #3 Find the rate. A dog walks 696 steps in 12 minutes. How many steps does the dog take in 1 minute? Write a rate that compares steps and minutes. 696 steps 12 minutes Divide the numerator and denominator by 12. 696 steps ÷ 12 12 minutes ÷ 12 58 steps 1 minute Simplify. The dog walks 58 steps per minute.

    8. Size Price 12 ounces $0.99 16 ounces $1.19 Example #4 A 12-ounce sports drink costs $0.99, and a 16-ounce sports drink costs $1.19. Which size is the best buy? Divide the price by the number of ounces (oz) to find the unit price of each size. $0.99 12 oz $1.19 16 oz $0.08 oz $0.07 oz ≈ ≈ Since $0.07 < $0.08, the 16 oz sports drink is the best buy.

    9. Size Price 1.5 gal $4.02 3.5 gal $8.75 Example #5 A 1.5 gallon container of milk costs $4.02, and a 3.5 gallon container of milk costs $8.75. Which size is the best buy? Divide the price by the number of gallons (g) to find the unit price of each size. $4.02 1.5 gal $8.75 3.5 gal $2.68 gal $2.50 gal = = Since $2.50 < $2.68, the 3.5 gallon container is the best buy.

    10. Lesson Quiz 1. Ian earned $96 babysitting for 12 hours. How much did he earn each hour? 2. It takes Mia 49 minutes to complete 14 homework problems. On average, how long did it take to solve each problem? 3. Seth’s family plans to drive 220 miles to their vacation spot. They would like to complete the drive in 4 hours. What should their average speed be in miles per hour? $8 3.5 minutes 55