slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
İSKENDERUN PowerPoint Presentation
Download Presentation
İSKENDERUN

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 41

İSKENDERUN - PowerPoint PPT Presentation


  • 240 Views
  • Uploaded on

İSKENDERUN. TARİHÇE 1917 Yılında inşaatına başlanan 2 katlı ana bina 1923 yılında bitirilerek GÖGÜS HASTALIKLARI ve CERRAHHANE olarak hizmete girmiştir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'İSKENDERUN' - randy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide5

TARİHÇE

1917 Yılında inşaatına başlanan 2 katlı ana bina 1923 yılında bitirilerek GÖGÜS HASTALIKLARI ve CERRAHHANE olarak hizmete girmiştir.

1970 yılına kadar mevcut ana binada hizmet veren hastane,zamanla ihtiyaç hasıl olduğundan 3 katlı ek bina ve lojman olarak ilave yapılmıştır.

1984 yılında şu an mevcut Diş Polikliniklerinin olduğu zemin kat,1998 yılında da 2.katı yapılarak hizmete girmiştir.

Devlet Hastanesi olarak 1923 den 2008 yılına kadar yaklaşık 85 yıl İskenderun ve bölge halkına hizmet eden hastane binası;tekrar tadilattan geçirilerek Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Son derece modern ve teknolojik cihazlarla donatılan Hastane, İskenderun ve çevresinin Diş konusundaki tek ve en önemli sağlık kuruluşu durumundadır.

slide22

HİZMETLERİMİZ

ORAL DİYAGNOZ VE RADYOLOJİ

Ağız içindeki diş, dişeti yanak mukozası gibi dokuların hastalıklarının teşhis, tedavi, planlanması ve takibini yapar. Teşhis için radyoloji olmak üzere çeşitli yardımcı yöntemler kullanılır. Radyoloji teşhisi için en önemli yöntemdir.

PEDODONTİ Pedodonti kelime anlamı olarak çocuk diş hekimliği demektir. Pedodontinin amacı doğrudan ergenlik çağının sonuna kadar çocukların ağız ve diş sağlıklarını korumak, mevcut ağız ve diş hastalıklarını tedavi etmek ve çocukların ilerde yetişkin olacakları yaşlar için gereke ideal ağız ortamı sağlamaktır.

slide23

PROTEZ Diş eksikliği olanların,ağızda kalan diş sayısı,bu dişlerin ağız içince bulunduğu yerler ve dişlerin dayanıklılıkların protez uzmanı tarafından değerlendirilerek en son yenilikler doğrultusunda sabit veya hareketli protez hazırlanır.

HAREKETLİ PROTEZLER

Tüm doğal dişlerin kaybetmiş olan hastalarımıza akrilik materyalinden yapılan tüm protezler yapılmaktadır.(halk arasında daman protez olarak da adlandırılır.) Kısmi dişsizliği olan hastalarda ise iskelet protez adı verilen (metal destekli bölümlü protez )yapılmaktadır.

SABİT PROTEZLER

Aşırı diş harabiyeti veya birkaç diş kaybı olan hastalarımıza metal destekli porselen kron ve köprüler yapılmaktadır.

slide24

Dentalİmplant Hizmeti

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir.Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantın,21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplant (Yapay Diş Kökü) nedir?

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

slide26

MERKEZİ  STERİLİZASYON ÜNİTESİ

  •      MSÜ kurumumuzda kullanılan basınçlı buhar ısısına dayanıklı tüm el aletlerinin paket, barkod ve sterilizasyon işlemlerinin yapıldığı yerdir.İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi nolarak temel değerlere ve hizmet kalite standartlarına bağlı kalarak, kalite yönetim sistemi doğrultusunda sterilizasyon , dezenfeksiyon ve enfeksiyonun önlenmesi konularında bilimsel gelişmeleri takip ederek çalışmaktadır.Günümüzde hızla artan hepatit B, hepatit C ve aids gibi kan ve vücut sıvılar ile bulaşan hastalıkların en önemli bulaşma yollarından birinin de diştedavileri olduğunun ve konunun öneminin farkındayız. Isı ve basıncın aynı anda ve  belirli bir süre etki etmesi halinde bakterilerin spor formları ölebiliyor.Bu nedenle Dijital Buharlı Basınç Otoklavı kullanıyoruz. Diş tedavi esnasında kullanılan ünit başlıkları (aeratör- mikromotor- angldruva) hızlı yüzeydezenfektanı ile silinir, kurulanır ve DAC BAŞLIK BAKIM OTOKLAVI 'nda sterilizasyon işlemleri yapılır. Sterilizasyonu yapılan el aletleri dağıtılmak üzere barkodları bilgisayarda okutulur ve imza karşılığı ilgili görevlilere teslimi yapılır.
slide31

DİŞ PROTEZ LABARATUVARI

        Güzel ve sağlıklı bir gülüş için ağızda diş kaybının olmaması gerekir. Bu nedenle eksik dişlerin yerlerini doldurmak gerekir.Çekim vb. sebeplerden dolayı eksilen dişlerin yerlerine kalan dişler kayma,aşağı/yukarı uzama yapabilir.Ağız içi dokulara,diğer dişlere zarar verir, ağız hijyeni ve florası bozulur.

      Birden fazla dişlerin kaybı durumunda çözüm olarak implant yada sabit köprü protezleri yapılamıyorsa takılıp çıkarılabilen (damak) protez yapılır.Protez ağızda kalan dişlere kroşelerle tutunabileceği gibi dişlere yapılan kronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucularla da yapılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulabilir.Ağızda hiç diş kalmamışsa,alt ve üst çene kemik dokusu üzerinden destek alarak vakum kuvveti ile ağızdakalabilen, akrilikten üretilen halk arasında damak denilen protez yapılır.

     İskenderun ADSM Diş Protez Laboratuarı olarak; total protezlerin yapımında uygulanan ana model elde edilmesi, diş dizimi, modelaj, mufla işlemleri, tesviye, polisaj safhaları ilebirlikte tam protez ve bölümlü protez işlemleri yapılır.Total Protez dışındaki hareketli parsiyel protezlerin diş dizim işlemleri hariç, metal iskelet dökümleri vesabit protezler hizmet alımı ile özel laboratuara yaptırılmaktadır.Laboratuvara poliklinikten gönderilen hasta ölçüsüne alçı dökülerek model elde edilir.Elde edilen model üzerindebelirlenen sınırlar dahilinde kaide plağı hazırlanır ve hasta kapanışı alınmak üzere poliklinik diş hekimine gönderilir.

Kapanışı hazırlanmış kaideli modellere diş protez teknisyeni tarafından diş dizimi yapılır.Hekime hasta ağzında prova için gönderilir. Prova sorunsuz ise protezin modelaj safhasına geçilir ve hasta estetiğine göre modelajı yapılır.Modelajı tamamlanmış modeller muflaya alınarak birkaç işlemden geçirilir ve mufla fırınına konularak fırınlanır.Mufla işlemi biten protezler muflalarından çıkarılarak kenar sınırları için tefsiye işlemi yapılır.

Protezimizin son aşaması olan polisaj (cila) işlemi yapılarak ağza takılabilir hale getirilir ve hastalarımızın çekinmeden gülümsemelerine katkı sağlamanın mutluluğunu hastalarımızla beraber yaşıyoruz.

slide32

KALİTE BİRİMİ

ADSM KALİTE ÇALIŞMALARIMIZ Merkezimiz 2008 yılından itibaren kurulmuş olup, sağlık bakanlığı kalite ve performansyönetimi daire başkanlığının yayınladığı ADSM hizmet kalite standartlarıçerçevesinde çalışmalarına başlamıştır.Merkezimizde sunulan hizmetleri kaliteli, güvenli, verimli, ekip anlayışı içerisindeyürütmek, hizmet verenler ile hizmet alanların memnuniyetini arttırmak için iyileştirme faaliyetlerinde bulunmak gelişmeyi ve sürekliliği sağlamak amacıylaperformans ve kalite birimimiz kuruldu.Kurum vizyonu, misyonu, kalite politikası ve kalite hedefleri belirlendi.Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri hizmet kalite standartları çerçevesinde gerekli altyapı düzenlemeleri yapılarak talimatlar, prosedürler,  formlar, iş akış şemaları, görev tanımları, planlar vb. dokümanlar hazırlanmış ve uygulamaya konmuştur.Öncelikle üst yönetime daha sonra  tüm çalışanlara kalite temel eğitimi verildi. Hizmet içi eğitimler eğitim planına göre yapıldı.Kalite çalışmalarımız doğrultusunda hasta  memnuniyeti üzerinde hassasiyetle durulmaktadır.Bakanlığımız tarafından yayınlanan standart hasta memnuniyet anketleri her ay düzenli olarak uygulanmakta ve  veriler  değerlendirilerek bunun  sonucunda saptanan sorunlar  için iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Kalite çalışmalarımız doğrultusunda çalışan memnuniyeti üzerinde de hassasiyetle durulmaktadır. Bakanlığımız tarafından yayınlanan standart çalışan memnuniyet anketleri tüm personelimize uygulanmakta ve sonuçları değerlendirilmektedir.

  Hasta, hasta yakınları ve Çalışanların önerilerini almak için istek ve öneri kutularımız mevcut olup düzenli aralıklarla kurumumuzda oluşturduğumuz ekip tarafından tutanakla açılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan bu belgeler tek tek incelenip yazılan öneriler değerlendirilmekte ve gereken raporlar hazırlanmaktadır. Saptanan sorunlar için iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

slide33

Ayrıca tüm personelimizin, hasta ve hasta yakınlarının önerilerini iletebilmeleri için web sitemizde istek ve öneri sistemi kurulmuş olup,  yapılan tüm öneriler hastane idaresi tarafından dikkatle incelenmektedir. Son olarak yaptığımız iç tetkik’lerle hazırlanan tüm dokümanlar , yapılan çalışmalar ve sunulan hizmetler tetkik edildi. Tüm klinikler, protez laboratuarları, merkezi sterilizasyon ünitesi, radyoloji ünitesi, depolar olmak üzere hastanenin tüm birimleri en ince ayrıntısına kadar ayrı ayrı ekipler tarafından incelendi, aksaklıklar tespit edildi ve gerekli tedbirler alındı.

Bu süreç sonucunda “Kalite Yönetim Sistemi” uygulamasına başlamak bize ve hastalarımıza ne kazandırdı?

Öncelikle;

-Hasta ve çalışanın güvenliği ve memnuniyeti sağlandı.

- Hastalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştı.

- Hastalarımızın sağlık hizmeti ile buluşturulabilmesi için etkili değerlendirme sürecisağlandı.

- Doğru zamanda, doğru sürede, doğru hastaya, doğru tedavinin uygulanması sağlandı.

- Hastalarımızın bilgilendirilmesi ve eğitimi sürecinin devamı sağlandı.

- Merkezimizin etkinliği ve verimliliğinin sürekliliği sağlandı.

- Hastane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kontrol altına alınması gibi bir kalemde sayabileceğimiz pek çok iyileştirilmeler hayata geçirildi.Asıl olan belgelendirme sürecinin devamındaki “Kalite Yolculuğunun “ sürekli iyileştirilmelerle devamının sağlanmasıdır. Merkezimizin Kalite Politikası çerçevesinde sürekli iyileştirmeyi hedef alan çalışmalarımız azim ve gayretle devam edecektir.                                                                             

slide34

İLK KAYIT - DANIŞMA – YÖNLENDİRME

İlk kayıt – Danışma - Yönlendirme birimimiz  08:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.Hasta memnuniyeti,hasta hakları ve iletişim becerileri iyi olan görevli personelin kıyafetleri diğer otomasyon personellerinden farklıdır.Kayıtlar öncelik sırasına önem verilerek yapılır ve yönlendirilir.Yaşlı ve özürlü hastalarımız yardım için mutlaka danışma birimine müracaat etmelidirler.Danışmada, hastalarımızı aydınlatıcı  bilgilendirme broşürlerimiz, nöb. ve polk.hekim çalışma listemiz bulunmaktadır. Merkezimize ilk defa müracaat eden hastalarımız hasta kayıt biriminden hekimini seçerek kayıt yaptırabilirler.Randevulu hastalarımız ise, randevu saatinden önce kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekir. Hastalarımızın kabul ve diğer işlemleri için vatandaşlık numaralarının olduğu kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları şarttır. Kişisel bilgileri alınıp bilgisayar kaydı yapılan hasta ilgili bölüme yönlendirilir.

slide35

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı Türkiye’de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni yürürlüğe koymuş ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. Bu programın en önemli çalışmalarından biride Merkezi Hastane    Randevu Sistemidir (MHRS).MHRS nedir? MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.Randevu nasıl alınır?• Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular ve en yakın hastane ya da istenilen hekimin hekim çalışma cetvelindeki randevu listesini vatandaşa iletir.• Hekim çalışma listesinden alınan randevu not edilerek randevu saatinden 30 dakika önce mutlaka hastanede bulunan HRS hasta kabulüne müracaat edilir.Randevu nasıl iptal edilir? • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.. • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.• Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.NOT: VATANDAŞ  KENDİSİNE VERİLEN RANDEVU ZAMANINDAN 30 DAKİKA ÖNCE İLGİLİ HASTANENİN MHRS HASTA KABUL BÖLÜMÜNE BAŞVURUR.

slide36

HASTA HAKLARI BİRİMİ

Hasta hakları olarak hedefimiz Bakanlığımız politikası doğrultusunda hasta odaklı-katılımcı sağlık hizmeti sunarak hastalarımızın haklarının ihlaledilmediği.her aşamada bilgilendirildiği ve onayının alındığı,mahremiyete uyulduğu hiçbir ayrım yapılmadan her türlü tıbbi tedaviyi aldığıgüler yüzlü,nazik,şefkatli  hizmet alabildiğibir sağlık hizmeti sunmaktır.

     Amacımız Hasta HaklarıUygulamalarının insan haysiyetine yakışır şekilde herkesin hasta haklarından faydalanabilmesinde,hak ihlallerinden korunabilmesinde ve gerektiğinde hukuki korunmayollarını fiilen kullanabilmesinde hasta hakları uygulamalarının planlanması,değerlendirilmesi,uygulanması ve denetlenmesi ile ilgili esas ve usulleri belirleyerek sağlık hizmetlerinin eşit,kaliteli ve etkin olarak sunumunu sağlamaktır.Hasta Hakları Birimleri hekim veya diğer sağlıkçalışanlarına karşı kurulmuş birimler değillerdir.Hastanın hizmet alımsürecinde karsılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olan,hak ihlaline uğradığını düşünen hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetlerinin giderilmesineçalışan ünitelerdir.Hasta ve hasta yakınları tüm müracaat ve şikayetlerinin Hasta Hakları Birimimizden,Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Web Sitesi üzerinde ya da Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 numaralı telefon hattından yapabilirler.

HAKLARINIZ

1.Hizmetten genel olarak faydalanma

2.Bilgilendirme vebilgi isteme

3.Sağlık kuruluşunu ve personelini,seçme ve değiştirme

4.Mahremiyet

5.Reddetme,durdurma ve rıza

6.Güvenlik

7.Dini vecibelerini yerine getirebilme

8.İnsani değerleresaygı gösterebilmesi,saygınlık görme ve rahatlık

9.Ziyaret ve refakatçi bulundurma

10.Müracaat şikayet ve dava hakkı

SORUMLULUKLARINIZ

1.Genel sorumluluklarn

2.Sosyal güvenlik

3.Sağlık çalışanlarını bilgilendirme

4.Hastanenkurallarına uyma

5.Tedavisi ile ilgili önerilere uyma