slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Radhoš? a pustevny

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Radhoš? a pustevny - PowerPoint PPT Presentation


  • 43 Views
  • Uploaded on

Radhošť a pustevny. Pěkná cesta, ale ta dálka a proto zvítězí…. Lanovkou až na Pustevny nebo …. Pustevny Pustevny byly pojmenovány po poustevnicích, kteří zde žili. Poslední poustevník zemřel v roce 1874.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Radhoš? a pustevny' - rafael


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Radhošť

a

pustevny

slide3

Pustevny

Pustevny byly pojmenovány po poustevnicích, kteří zde žili. Poslední poustevník zemřel v roce 1874.

V roce 1891 Pohorská jednota Radhošť (PJR) zřídila noclehárnu zvanou Poustevně s 16ti lůžky, za 3 roky kamennou noclehárnu Šumná .

V r. 1897 započali se stavbou třetí nocležny „Maměnky“ a jídelny „Libušín“. Stavby navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, ovlivněný lidovou architekturou. Stavby se vyznačují bohatou dřevořezbou a ornamentikou, dokonce i okraje šindelové střešní krytiny vypadají jako krajka, Jurkovič použil prvky z lidových staveb valašských a kysuckých vesnic.

V interiéru jídelny jsou některé malby podle studií Mikoláše Alše (obrazy boha Radhoště a sv. Václava, Jánošíka, Ondráše, Juráše a portáše Stavinohy.

Jídelna Libušin postavená v roce 1899, byla pojmenovaná k poctě české kněžny Libuše.

Maměnka byla dokončena v roce 1898. Opravená Maměnka slouží od roku 2003 jako ubytovací zařízení hotelového typu.

Práce byla obtížná protože zde nevedla žádná cesta a dělníci museli stavební materiál dopravovat na zádech.

Kvůli omezeným pozemkovým možnostem Pohorské jednoty Radhošť musel architekt jídelnu umístit mezi Pustevňu a Maměnku.

slide5

Libušín Maměnka

slide6

Zvonice

Roubená lidová valašská zvonice

z konce 19. století patří ke komplexu dřevěných staveb, které projektoval architekt Dušan Jurkovič.

Barevná výzdoba, kterou navrhl architekt Jurkovič se nedochovala.

Podle původních plánů Jurkoviče, uložených ve Slovenském státním archívu v Bratislavě zvonice byla

v roce 1997 zrekonstruována a pokryta novým šindelem.

Vyhlídka Cyrilka r. 1873 postavena na Stupních = zajímavý přírodní útvar, příroda zde vytvořila mohutné pískovcové bloky, které připomínají schody. Z Cyrilky je výhled do Frenštátské kotliny s Trojanovicemi, na Pálkovické hůrky, Štramberskou Trúbu, na Čertův Mlýn (1207 m.n.m.), Kněhyni (1275 m.n.m.) a největší Beskydský vrchol Lysou horu (1323 m.n.m.).

slide11

Radegast

Pohanský bůh Radegast – Bůh slunce, hojnosti a úrody měl

od pradávna sídlo na posvátné hoře Radhošť. Naši předkové zdaleka za ním přicházeli, aby mu přinesli dary – dobytek, část úrody, nebo ulovenou zvěř.

Socha Radegasta nepůsobí zrovna mile, budí respekt a uznání, má mužské tělo, tvář má podobu lví, hlavu zdobí přilbice v podobě býčí hlavy s rohy, v pravé ruce drží roh hojnosti a v levé sekeru. Socha je vysoká 3,20 m, váží 1,4 t.

Původní socha byla odhalena 5. 7.1931. Za dlouhá desetiletí však přestal umělý kámen odolávat drsným povětrnostním vlivům, bylo nutno sochu demontovat a restaurovat. V roce

1980 trhliny vyspravili a vnitřek vylili betonem a vyztužili. Vlivem povětrnostních podmínek však provedená oprava nemohla sochu zachránit natrvalo. Proto bylo rozhodnuto vytvořit repliku sochy z přírodního materiálu – žuly. Originál sochy byl z Radhoště odvezen v květnu 1996. Nošovický pivovar, který má Radegasta v logu, se zavázal uhradit finanční náklady spojené s vytvořením kopie. Během několika měsíců vytesali kameníci ze 16,5 t. vážícího žulového kvádru kopii sochy, která od 4.7.1998 opět kraluje na původním místě, na hřebeni Radhoště. Zrestaurovaný originál sochy je umístěn

na frenštátské radnici a 6. 11. 1998 slavnostně odhalen.

slide13

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Na stavbu kaple byla pořádána sbírka, do r. 1895

se shromáždilo přes 8000 zlatých. Slavnostní posvěcení základního kamene bylo 5.7.1896.

Kaple byla postavena a vysvěcena 11.9.1898.

Původně měla podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu, aby symbolizovala byzantský původ obou světců. Nebyly brány v úvahu náročné klimatické podmínky a proto v r. 1924-6 musela být provedena rozsáhlá rekonstrukce – odstranění starých a nanesení nových omítek, opláštění vnějších stěn šindelem. Nad vstupem byla vybudována zvonice sloužící jako rozhledna (51 schodů) . Těmito úpravami získala dnešní podobu.

Větší část kaple je na katastru Trojanovic (moravskoslezský kraj) a menší část na území Dolní Bečvy (Zlínský kraj).

Sousoší Cyrila a Metoděje r. 1930 před radhošťskou kaplí - rozevřená kniha nese úvodní slova Evangelia sv. Jana psaná cyrilicí. Pohanský bůžek leží u jejich nohou jako symbol poraženého pohanství. Sousoší je vysoké 2,6m s podstavcem 4,2 m – bronzový odlitek váží 800 kg, je na místě původního kamenného kříže, který byl přesunut před kapli.

slide14

První kříž na Radhošti vztyčili misionáři (chtěli vymýtil pozůstatky pohanství) r. 1734. V r. 1753 udělila císařovna Marie Terezie Rožnovu novou pečeť, s podobou městečka ležícího mezi dvěma kopci Hradiskem a Radhoštěm s křížem. V r. 1805 postavili zde kamenný kříž, který byl po třech letech povalen silnými větry a rozlomen .Kříž opět nechal vztyčit majitel rožnovského panství, k další úhoně přišel r. 1838 za velké bouře. Původně byl ohrazen plůtkem, aby se zamezilo poškození kříže uvažovali o stavbě kaple. Ve 30 letech 20 stol. přemístili kříž před vstup do kaple.

slide18

První anténa byla na Radhošti r. 1966, dnes je tam blok betonu s vyrytým letopočtem.Nynejší podobu získal v r. 1985

Během zimy klesá teplota i pod -20 stupňů, nárazový vítr až 120 km v hodině.