Edgar Allan Poe - PowerPoint PPT Presentation

edgar allan poe n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Edgar Allan Poe PowerPoint Presentation
Download Presentation
Edgar Allan Poe

play fullscreen
1 / 12
Edgar Allan Poe
240 Views
Download Presentation
price-noble
Download Presentation

Edgar Allan Poe

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Edgar Allan Poe

 2. 19 Ocak 1809’da Boston’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda annesini kaybetmesi üzerine John Allan tarafından evlat edinilen Edgar, 1815 yılında Allan’lar ile birlikte İngiltere’ye taşındı. 1820 yılında tekrar Amerika’ya taşındı. 1826 yılında Virginia Üniversitesi’ne giren Poe, burada ancak 10 ay okuyabildi. 827 yılında da Edgar A Perry adıyla Amerikan ordusuna yazıldı ve öncük birliklere katıldı. Bu sırada “Tamerline ve Öteki Şiirler” i yayınlandı.

 3. 1829’da ordudan ayrılarak Washington’a taşında ve yine o yıl “Al Araf”ı yayımladı. 1833 yılında "The Baltimore Saturday Visitor"ın açmış olduğu yarışmada ilk ödülünü "Şişedeki Mesaj"la kazandı. 

 4. "Southern Literary Massenger"da editör yardımcılığına başlayan Poe, 1836 yılında Bayan Clemm’in 13 yaşındaki kızı Virginia ile evlendi. Bu evlilikten bir yıl sonra tekrar yollara düşen Poe Newyork’a taşında ve burada Arthur Gordon Pym’in Öyküsü”nün yayımladı.

 5. 1840’ta Gülünç ve Arabesk Öyküler’i yayımlayan Poe, 1841 yılında da Graham’s dergisinin editörü oldu. 1847’de karısı ölen Poe, özellikle onun hayatında önemli bir yere sahip olacak olan Sarah Helen Whitman ile tanıştı. Bayan Withman’ın çok etkisinde kalan Poe, Kasım 1848’de intihara kalkıştı.

 6.  Artık hayatındaki düzen bozulmaya başlamıştı. Temmuz 1848’de delilik nöbetleri geçirdi.  Bu aralar Şiir Sanatı Kuralı yapıtının yayımladı. Ve bu kitabın yayımlanmasından iki ay sonra da bilinmeyen nedenlerden kendinden geçmiş bir biçimde bulundu ve Washington Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. 

 7. Bilincini kazansa da nöbetleri geçmedi ve gitgide daha büyük acılar içinde kaldı. 7 Ekim 1848’de de öldü, Baltimore'de gömüldü.

 8. Morella

 9. İsmi belirsiz bir anlatıcı, bazı gizemli mistik  konularda çalışmalar yapan Morella adında bir kadınla evlenir. Kadının yaptığı çeşitli deneyler sonucunda ruhu ölümsüzlüğe ulaşır ama bedeni günden güne çürümeye başlar.  Kadın artık yatağa düşmüştür ancak bilgilerini eşine öğretmeyi sürdürür.  Anlatıcı, kadının üzerindeki bu laneti fark edince, sonsuza dek huzura ermesi için onun ölmesini dilemeye başlar.

 10.  Kadın sonunda doğum yaparken ölür ancak ruhu bebeğe geçer.  Çocuk büyüdükçe annesine daha da benzemeye başlar.  Anlatıcı çocuğa isim vermeyi uzun süre reddeder.   On yaşına geldiğinde çocuk artık annesine korkutucu biçimde benzemektedir. Anlatıcı çocuğun üzerindeki kötücül güçleri kovmak için onu vaftiz ettirir

 11. Ancak bu işlem annesinin ruhunun yeniden ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.   Tören sırasında çocuğun ismini soran rahibe anlatıcı "Morella" cevabını verir. Küçük kız ise o anda "Buradayım!" diye haykırır ve ölür.  Anlatıcı çocuğun cesedini annesinin mezarına gömmeye karar verir ancak mezarın boş olduğunu görür.

 12. Nur S. AKKURT