vi mi dzynarodowa wymiana s zkolna n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
VI Międzynarodowa Wymiana S zkolna PowerPoint Presentation
Download Presentation
VI Międzynarodowa Wymiana S zkolna

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

VI Międzynarodowa Wymiana S zkolna - PowerPoint PPT Presentation


 • 109 Views
 • Uploaded on

VI Międzynarodowa Wymiana S zkolna. Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla, Kraków Peter – Vischer - Schule , Norymberga. NORYMBERGA 11.06 – 17.06.2013. WTOREK 11 czerwca Nareszcie w Norymberdze!.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

VI Międzynarodowa Wymiana S zkolna


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. VIMiędzynarodowaWymianaSzkolna Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla, Kraków Peter – Vischer - Schule, Norymberga

  2. NORYMBERGA11.06–17.06.2013

  3. WTOREK 11 czerwcaNareszcie w Norymberdze! Wbrew obawom związanym z sytuacja powodziową w Niemczech, dotarliśmy do Norymbergi komfortowo i bezpiecznie. Pomimo tego, że przyjechaliśmy o godzinę wcześniej, nasi gospodarze nie kazali nam długo na siebie czekać. Po kilku godzinach odpoczynku, spotkaliśmy się przed Zamkiem Cesarskim, w najstarszej części Norymbergi. Stąd rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Pan przewodnik opowiadał nam o życiu tutejszych mieszkańców w Średniowieczu.

  4. Środa 12 czerwcaWizyta w Peter – Vischer – Schulei Doku - Zentrum Choć niemal połowa naszych uczestników miała już okazję oglądać ogromny gmach szkoły naszych gospodarzy, to wszyscy po raz pierwszy zostaliśmy powitani przez nową Panią Dyrektor Sandrą Bergmann oraz Panią Wicedyrektor Karin Neumueler. Po obejrzeniu budynku szkoły, poszliśmy ze swoimi partnerami na dwie lekcje, a następnie odbyliśmy ćwiczenia ze Szkolną Służba Sanitarną. Popołudnie spędziliśmy na ogromnym terenie Reichsparteitagsgaelandeoraz Centrum Dokumentacyjnego. Tu dowiedzieliśmy się wielu nie znanych nam dotąd szczegółów na temat początków i rozkwitu nazizmu. Widok gigantycznej hali kongresowej wprawia w zadumę…

  5. Czwartek 13 czerwcaWycieczka do Monachium Podczas wszystkich edycji wymiany wycieczki są ich największą atrakcją. Z Norymbergi do Monachium jest 168 km, co dla kolei niemieckich oznacza tylko 1godz i 35 min jazdy. Jeszcze parę stacji metrem i już mogliśmy oglądać słynny Ratusz na Marienplatz oraz podziwiać koncert dzwonów. Choć z zadań, jakie mieliśmy wykonać w ramach rajdu miejskiego wywiązaliśmy się tylko częściowo, pani Kapfhammer nie bardzo się na nas gniewała. Zabrała nas na spacer i obiad do Parku Angielskiego, a potem na zwiedzanie imponujących, wciąż funkcjonujących obiektów olimpijskich. Krajobraz z górującej nad miastem wieży telewizyjnej był przepiekny. Widać było nawet ośnieżone szczyty Alp. Kliknij !

  6. Piątek 14 czerwcaMuzeum Radia w Fuerth Wycieczka do Fuerth – to nowość w programie naszych spotkań. Podróż trwa krótko – tylko kilka stacji metrem. W budynku muzeum przywitano nas bardzo serdecznie. Zauważyliśmy nawet, na tablicy przy wejściu miłe słowa napisane po polsku. Muzeum Radia mieści się w dawnej siedzibie firmy Grundig. Znajduje się w nim bardzo dużo ciekawych urządzeń odtwarzających dźwięk i obraz. Od pana przewodnika dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę odegrały one w historii. Widzieliśmy pierwszy „telewizor” sprzed …140 lat. Najbardziej pasjonujące było oczywiście nagranie prawdziwego słuchowiska radiowego o pierwszym połączeniu kolejowym z Norymbergi do Fuerth. Niektórzy z nas zaprezentowali przy tej okazji prawdziwy talent aktorski. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wypadliśmy. Na płytę z nagraniem, będziemy musieli jednak poczekać kilka tygodni.

  7. Sobota 15 czerwcaDom Duerera Wspólny obiad w szkolnym ogrodzie W Norymberdze jedną z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych jest Dom Dürera. Albrecht Duerer urodzony w 1471 roku, malarz i teoretyk sztuki , a przede wszystkim grafik, urodził się w Norymberdze i tu w roku 1528 zmarł. Po jego domu, przekształconym w muzeum oprowadzała nas w sposób bardzo atrakcyjny „małżonka” artysty -pani przewodniczka w stroju historycznym grająca rolę pani Agnes Duerer. Na zakończenie zwiedzania mieliśmy możliwość własnoręcznego wydrukowania miedziorytów przy użyciu repliki szesnastowiecznej prasy. A w naszej partnerskiej szkole czekał już smakowity obiad przygotowany wspólnie przez rodziców goszczących nas uczniów. Z naszej strony swój wkład wniosła pani Sakowicz przygotowując chłodnik litewski. Wszystko było pyyyszne!

  8. Niedziela 16 czerwca Wypoczynek z rodziną gospodarzy Rejs statkiem po Brombachsee Zabawa w parku rozrywki Ten piękny, słoneczny dzień nauczyciele spędzili na położonych w pobliżu Norymbergi pięknych terenach rekreacyjnych, w skład których wchodzi jezioro Brombach. Rejs wycieczkowym trimaranem pozwolił wreszcie wypocząć, rozkoszować się ciszą i cudownym krajobrazem. Większość naszych uczniów została zaproszona na wycieczkę do oddalonego o 60 km od Norymbergi parku rozrywki. Atrakcji było mnóstwo. Najbardziej utkwiły nam w pamięci emocje wywołane przez kolejkę górską i gabinet strachu.

  9. Poniedziałek 17 czerwcaWizyta w ZOOPożegnanie Na wymianie czas szybko płynie. Trudno uwierzyć, to już ostatni dzień naszego pobytu w Norymberdze. W trakcie oficjalnego spotkania w Peter – Vischer – Schule obie panie dyrektor serdecznie się z nami pożegnały. Na osłodę tych ostatnich chwil w naszym ulubionym mieście, dostaliśmy olbrzymie, czekoladowe „dukaty” i pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w wymianie. Ostatnim punktem programu były odwiedziny w ZOO. Jak zwykle najciekawszy był pokaz tresury delfinów.

  10. Poniedziałek 17 czerwcaPożegnanie na dworcu Nawet ci uczestnicy wymiany, którzy byli już w Norymberdze drugi, a nawet trzeci raz stwierdzili, że siedem dni – to stanowczo zbyt krótko. Zwłaszcza dziewczynki z trzeciej klasy z żalem opuszczały gościnne miasto i miłych gospodarzy. Młodsi uczestnicy już z cieszyli się na następne spotkanie, które odbędzie się niebawem – w październiku 2013 roku, w Krakowie. Jeszcze tylko kilka serdecznych uścisków i niestety trzeba ruszać w drogę. Na szczęście po upalnym dniu, jazda komfortowym, klimatyzowanym autokarem minęła szybko. W Krakowie czekali na nas stęsknieni rodzice.

  11. W szóstej edycji wymiany Peter – Vischer – Schulez Gimnazjum 39 im. Józefa Dietlaudział wzięli:nauczyciele PVS Pani KarolineKapfhammer Pan Udo Hentschel

  12. Nasze nauczycielki Pani Dorota Sakowicz Pani Magdalena Kubicka

  13. Pary partnerskie: Matylda Olszewska i Sandor Hosszu Ola Rodzinka i Adrian Abold Gabriela Tupta i Moritz von Heckel Ola Nguyen i Kai Stange

  14. Pary partnerskie: Kasia Mleko i Lukas von Seydewitz Julia Kafara i Jost Hye Marta Mączka i CorinnaPlatzer Natalia Niedzielska i Bastian Koehler

  15. Pary partnerskie: Ola Kubik i KasraGhaffari Jakub Turko i Kevin Tribus Lena Zdanowska i DogüsYildirim Klaudia Żontołw i Viktoria Stojanov

  16. DZIĘKUJEMY ! Program międzynarodowej wymiany pomiędzy naszymi szkołami jest wspierany finansowo już od sześciu lat przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Dzięki temu możemy poznawać nowych przyjaciół, przeżywać wspaniałe przygody i doskonalić język niemiecki. Serdecznie dziękujemy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z tej edycji wymiany na naszej szkolnej stronie internetowej: www. gimnazjum39.krakow.pl, w linku WYMIANA/ galeria zdjęć/Norymberga 2013 Uczestnicy wymiany z Gimnazjum nr 39 im J. Dietla w Krakowie opiekunowie: Dorota Sakowicz, Magdalena Kubicka rodzice.