slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Hiina tarbe- ja maalikunst Alari

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Hiina tarbe- ja maalikunst Alari - PowerPoint PPT Presentation


  • 247 Views
  • Uploaded on

Hiina tarbe- ja maalikunst Alari.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Hiina tarbe- ja maalikunst Alari' - powa


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
hiina kunst

Hiina kunsti arengust on olemas täpsem ajalooline ülevaade kui näiteks seda on India või Aafrika kunstist, sest hiinlased on juba ammu ja teadlikult jälginud kunsti arengut. Peaaegu katkematult on jätkunud Hiina kunstikultuur pronksiajast tänapäevani. Hiina kunsti on mõjutanud kõige rohkem usundid nagu taoism, konfutsianism ja budism.

Hiina kunst
maalikunst

Hiina maalikunsti peamisteks vormideks on tuši- ja akvarellmaal paberi või siidil. Temaatikas domineerivad inimene, loomad, maastik. Hiina maalis pole sageli tähelepanu pööratud sellele, et vaataja saaks terviku pildi, vaid pilti tuleb vaadata järk-järgult, sellest tulened ka rullformaat.

Maalikunst
maalikunst1

Kuna Hiina kunsti peamisteks vormideks on tuši- ja akvarellmaal paberil või siidil, siis see nõuab äärmist kindlust ja osavust, iga joon ja plekk peab olema läbi kaalutud, sest tehnika ei võimalda mingite paranduste tegemist- pehme paber või siid imab värvi silmapilkselt endasse.

Maalikunst
songi d nastia 960 1279 maastikumaal

Sel ajal tõusis maastik isegi üheks peaalaks ja tekkis põhiline murrang ka vormilises küljes: seniste pidevate kontuuride ja selgelt eraldunud üksikvormide asemele astub vormide ja joonte hajumine. Kasutusele võetakse õhu- ja värviperspektiiv. Hiina maastikumaalid jätavad mulje, nagu oleksid nad tehtud varahommikul, kui jõgedest, järvedest ja orgudest tõuseb udu, millest ulatuvad välja puuladvad, mäed ja künkad.

Songi dünastia (960-1279) maastikumaal
chani koolkond

Chani usulahu munkadest maalijad 13. sajandil panid pearõhu lihtsusele. Nende arvates ei saa budismi tõdesid väljendada sõnades, küll aga visuaalsetes kujundites. Kasutati ühevärvilisi tušši ja võimalikult lihtsaid motiive: terve puu asemel kujutati ainult oksa jne. Kujutis tehti ühte nurka, ülejäänud pind jäi tühjaks. See kompositsioonivõte avaldas eriti suurt mõju jaapani kunsti arengule ja sealt ka Euroopa kunstile.

Chani koolkond
hiina tarbekunst

Väga kõrgetasemeline on Hiina tarbekunst. Peamised alad on metallehistöö, nikerdused, tikandid, email-ja lakktööd ning eriti portselan. Hiinast toodud portselanesemed said tõukeks portselani leiutamisele ka Euroopas. Spetsiifiliselt hiinapärane materjal on jadeiit- veidi läbipaistev, kollaka, rohekas või pruunika värvusega kivim, millest tehakse ehteid ja pisiplastikat. Hiina tarbekunsti iseloomustab puhas töötlus ja fantaasiaküllane vormirikkus.

Hiina tarbekunst
k smused
Küsmused
  • Miks on Hiina kunsti arengust olemas täpsem ajalooline ülevaade, kui näiteks seda on India või Aafrika kunstist?
  • Nimeta Hiina maalikunsti peamised vormid.
  • Milles seisnes põhiline murrang maalikunsti vormilises küljes Songi dünastia ajal?
  • Miks on Hiina maalikunstis olulised Chani usulahu munkadest maalijad?
  • Nimeta Hiina tarbekunsti peamised alad.