بسم الله الرحمن الرحیم
Download
1 / 32

بسم الله الرحمن الرحیم - PowerPoint PPT Presentation


  • 131 Views
  • Uploaded on

بسم الله الرحمن الرحیم. انواع سیب. سیب وارقام آن. ارقام سيب : براي اينكه بتوان بهترين رقم را متناسب با شرايط هر منطقه انتخاب كرد، لازم است به عواملی نظير اقليم يا آب و هوا، نوع خاک، موقعيت باغ، مقاومت در مقابل آفات و امراض و بازار فروش توجه كرد.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' بسم الله الرحمن الرحیم' - ponce


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


ارقام سيب :براي اينكه بتوان بهترين رقم را متناسب با شرايط هر منطقه انتخاب كرد، لازم است به عواملی نظير اقليم يا آب و هوا، نوع خاک، موقعيت باغ، مقاومت در مقابل آفات و امراض و بازار فروش توجه كرد.


ارقام ایراني سیب :آزایش اصفهان :یکی از ارقام سیب بومی استان اصفهان می باشد. بررسی ها نشان داده که ارتفاع درختان مسن این رقم از 120 تا 170 سانتی متر متفاوت بوده و به ندرت به 2 متر می رسد. میزان رشد رویشی سالیانه شاخه های آن از 20-15 سانتی متر متغیر است. پوست تنه قهوه ای، رنگ شاخه ها قرمز روشن، تاج درخت حالت آویزان، و در ارتفاع کم شکل می گیرند.


گل ها قرمز تا صورتی روشن و خود ناسازگارند، میوه به رنگ سبز روشن مایل به زرد، مخروطی کوچک و با وزن متوسط 50-40 گرم می رسند. قلمه های خشبی این رقم با استفاده از هورمون ها قابلیت ریشه دهی داشته ( سخت ریشه زا ) و با استفاده از روش خوابانیدن نیز ریشه دار می شود. درختا ن سیب ارقام گلاب، رد و گلدن دلیشز روی این پایه در سال دوم شروع به گل دهی نمودند. بنابراین باعث القای زود باردهی در پیوندک می شود. هیچ گونه علائم ناسازگاری بین پایه و پیوندک نیز مشاهده نشده است (شکل 4 ).


گمی آلماسی : ناسازگارند، میوه به رنگ سبز روشن مایل به زرد، مخروطی کوچک و با وزن متوسط 50-40 گرم می رسند. قلمه های خشبی این رقم با استفاده از هورمون ها قابلیت ریشه دهی داشته ( سخت ریشه زا ) و با استفاده از روش خوابانیدن نیز ریشه دار می شود. درختا ن سیب ارقام گلاب، رد و گلدن دلیشز روی این پایه در سال دوم شروع به گل دهی نمودند. بنابراین باعث القای زود باردهی در پیوندک می شود. هیچ گونه علائم ناسازگاری بین پایه و پیوندک نیز مشاهده نشده است (شکل 4 ). یکی از ارقام بومی آذربایجان است و از زمان های قدیم به عنوان درختچه سیب زینتی در باغ ها و منازل کشت و کار شد است. این رقم به دلیل تاج گسترده و کوتاه، داشتن منظره جالب در زمان گل دهی و میوه دهی از گذشته مورد توجه باغداران بوده است. بررسی ها نشان داده است که ارتفاع درختان مسن این رقم از 150 تا 180 سانتی متر متفاوت بوده و به ندرت به 2 متر می رسد. رشد رویشی سالیانه شاخه های آن 25-20 سانتی متر متغیر است. پوست تنه قهوه ای روشن،‌رنگ شاخه ها قرمز، تاج درخت به صورت کم ارتفاع و گسترده شکل می گیرند. گل ها قرمز رنگ و خود نا سازگارند، میوه به شکل گرد‌،پهن و به رنگ زرد با وزن متوسط 60-50 گرم و به تعداد زیاد روی درختان تشکیل می شوند.


قلمه های خشبی در این نوع سخت ریشه زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکABA  به غلظتppm 2500 ریشه زایی تسهیل شده است. درختان سیب ارقام گلاب، رد و گلدن دلیشز روی این پایه در سال دو شروع به گل دهی نمودند. بنابراین باعث القای زود بار دهی در پیوندک می شود. هیچ گونه علایم ناسازگاری بین پایه و پیوندک مشاهده نشده است. علاوه بر این استقرار مناسبی در خاک داشته و نیاز کمتری به استفاده از قیم دارند.


مربایی مشهد : زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکاز سیب های ریز ( crab ) است که مبدا و منشا آن معلوم نیست. به اسم مربایی مشهد معروف شده است زیرا بیشتر به مصرف مربا می رسد تا خوراکی. رنگ آن قرمز خوش رنگ با دم خیلی بلند و کمی معطر. حد اکثر وزن آن به 11 گرم می رسد. در شرایط کرج 12 تا 27 فروردین ماه به گل رفته و اوایل شهریور ماه می رسد. در 3 تا 4 سالگی به بار نشسته و هر سال بار فراوان می دهد. درخت پاکوتاه و کم رشد و بیشتر جنبه زینتی دارد و به عنوان پاکوتاه کننده نیز می تواند کاربرد داشته باشد.بررسی ها نشان داده است در بین تمام ارقام داخلی سیب، رقم مربایی مشهد مقاوم ترین رقم به بیماری آتشک بوده است ( شکل 5 ).


سیب مشهدی نوری مراغه : زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکاین سیب دو گونه است (سفید و قرمز) هر دو به اسم نوری مراغه یا مشهدی نوری معروفند. احتمالا از باغ مردی به اسم نوری منتشر شده است. سیبی است با حجم متوسط نسبتاً بزرگ.شیرین با اندکی ترشی نسج ، محکم و آبدار – معطر – سال آور، درخت قوی و پر رشد و پا بلند.فقط در منطقه ی مراغه و اطراف آن به مقدار محدود کشت می شود.سیب زنوز مرند: سیبی است قرمز رنگ ، کمی کشیده، طعم شیرین، معطر، آبدار، سال آور، پوست دارای تاتن نسبتا زیاد، با نسج محکم و قابلیت انبارداری بالا، با شاخه های نرم و آویزان.وزن متوسط میوه: 142- 210 گرم، قطرمیوه: 5/6 – 8/6 سانتی متر، تاریخ گل کردن: 25 الی 29 فروردین (در کرج)، طول دوران گل: 15 روز ،فاصله گل تا رسیدن: 135 الی 155 روز ،تاریخ رسیدن و چیدن میوه: دهه سوم شهریور.


سیب شیخ احمد تبریز:  زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکسیبی است استوانه ای، شیرین، خوش خوراک، اوایل تا اواسط تابستان می رسند ، رنگ غالب آن سرخ با زیر رنگ زرد، وزن متوسط آن 210 گرم، قطر متوسط 7/6 تا 8/6 سانتیمتر می باشد.سیب حیدرزاده (قره یاپراق):درختان با شاخ و برگ قوی ،سیب های آن با حجم متوسط 3/6-7 سانتیمتر. رنگ قرمز یکدست با خالهای سفید،کمی معطر – آب دار – لطیف – کم شیرین– با بازار پسندی خوب. قطر میوه 6-7 سانتیمتر – وزن متوسط آن 83-113 گرم، طول دوران گل: 14 روز .تاریخ رسیدن: دهه اول مرداد .میزان متوسط محصول: 10 ساله،12-21 کیلو (در آذربایجان بیشتر است). هر سال بار متوسطی دارد.سیب تابستانه اهر: سیبی است خوشرنگ، قرمز تند، با اندکی تانن بالا، پر بار، بازار پسند. در بعضی مناطق آن را شکی مینامند


سیب اخلمند مشهد:  زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکاز ارقام خوب محلی خراسان،مخصوص دره معروف اخلمند است که در آنجا به اخلمند بیرجندی معروف است.سیبی است سفید مایل به سبز با حجم متوسط مایل به درشت – فرم گرد نامنظم – لطیف – آبدار – با قابلیت نگهداری محدود.سیب خورسیجان: سرخ و سفید، گرد کمی کشیده، حد اکثر وزن آن200 گرم، ابعاد آن 8/6× 3/7 سانتیمتر، مهر ماه چیده می شود معطر است ، سال آوری کم، و درخت قوی و پر رشد می باشد.سيب شفيع آبادي:رنگ سرخ و سفید گلی، گرد کمی کشیده و منظم، پوست صاف، کم عطر، شیرین ولی کم آب، متوسط قطر میوه 6/4 تا 7/6 سانتی متر ، وزن متوسط 63 تا 122گرم، طول مدت گل 16 روز، سال آور، فاصله بین گل و رسیدن 158 الی 168 روز، زمان رسیدن اواخر تیر و اوایل مرداد،


سیب علی موری خراسان:   زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکسیبی است پاییزه، سرخ و سفید،طعم شیرین،کم عطر،آبدار، حداکثروزن آن184گرم، ابعاد میوه 4/6 ×5/7 سانتیمتر ، درخت پر رشد و قوی.سیب گلاب (گلاب اصفهان، گلاب تربت حیدریه، گلاب شهریار، گلاب شیراز، گلاب کهنز، گلاب صحنه ):این سیب ها عموماً دارای حجم متوسط تا کوچک، رنگ پوست سفید کرمی با رگه های طولی قرمز در بعضی ارقام گونه مشخص قرمز، گرد، دم میوه بلند و نازک، عموماً زود رس، میوه لطیف ، شیرین و آبدار ، ترد و معطر ، خیلی حساس به کنه، سال آور، طول دوران گل 14 روز می باشد. زمان لازم برای رسیدن: 85 الی 95 روز، سال  ببار نشستن3 الی 4 سالگی.سیب گلشاهی: سیبی است با حجم متوسط  کوچک، سفید با لکه ای قرمز در طرف مقابل به نور، پوست نازک، نسج لطیف و ترد و آبدار، معطر، پر آب، خیلی مطلوب، با خاصیت نگهداری خوب.


سیب فندک کاشان:  زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکسیبی است کوچک،سفید، پنبه ای، خیلی زودرس که به همین علت بازار خوبی در اوایل تابستان دارد و قبل از گللاب عرضه می شود.شیشه ای تبریز - سیب سلطانی شبستر -  قرمز رضائیه - سیب عباسی مشهد - کولی محلات - سیب بشقابی باخی - نارسیس مشهد - سیب حاجی کرج - پاییزه زرد  مشهد  - نایون ارنگه - دیررس مشهد -  انگلیسی شیراز –  اردبیل1- اردبیل2 - بشقابی باخی –پاییزه زرد مشهدارقام خارجي سیب :سيب زرد لبنان(گلدن دليشز):


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکویژگی درخت: درختی نسبتا بلند قامت است و گسترده رشد می کند. کیفیت میوه بالا است و تقاضای بازار پسند برای آن متوسط است.ساختار میوه :  رنگ میوه بر روی سطح زرد متمایل به صورتی می باشد. بسیار آبدار و شیرین است.زمان محصول:  اواخر شهریور ماه.مهم ترين رقم فعلي كشور است. در مناطق گرم و خشك برگ ها قبل از خزان مي ريزند. ريزش قبل از برداشت نسبتاً بالاست. براي افزايش مرغوبيت ميوه و جلوگيري از كم بار شدن در سال بعد به تنك كردن خوب جواب مي دهد. به زنگار به خصوص در مناطق مرطوب و سرد و مرض لكه سياه حساس و به سفيدك تا حدي مقاوم است.


سيب قرمز لبنان يا رد دليشز: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکویژگی درخت: درخت، بصورت گسترده رشد می کند و بسیار پربازده می باشد. این گونه به ویروس لکه سیاه و بسیاری از آفت های دیگر سیب مقاوم می باشد.ساختار میوه: رنگ پوسته میوه قرمز است.زمان محصول: اواخر شهریورماه.مهم ترين رقم تجارتي دنياست و در ايران بعد از گلدن قرار دارد و دليل آن نبود امكانات كافي براي انبار كردن آن است. تمايل به سال آوري دارد. پس تنك كردن ضروريست. مناسب مناطق ييلاقي با تابستان طولاني، هواي خنك شب ها، آسمان صاف بدون غبار و ابر و مه در دوران رسيدن است


گران اسميت استرالیا: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

ویژگی درخت:  نیمه عمود و وسیع رشد می کند. با ساقه های کوتاه و نیمه کوتاه.

ساختار میوه : میوه نیمه درشت بوده و بعضاً درشت می باشد. رنگ میوه سبز تیره براق می باشد.گوشت میوه سفید و آبدار بوده و طعم ترشی دارد. برای انبارداری بسیار مناسب می باشد.

زمان محصول:  اواسط مهرماه.        گرده افشانی:  خیلی خوب

حساسيت آن به سفيدك بيشتر از سيب زرد است. در مناطق مرطوب به شانكر سيب مبتلا مي شود اما حساسيت كمتري به لكه سياه و كنه دارد.

سيبي است سبز رنگ، ترش مزه و ديررس كه به خوبي خواص خود را در سرد خانه حفظ مي كند. به سفيدك و كنه حساس است اما در مقابل بيماري سياه سيب مقاومت متوسطي دارد.


رد استار کینگ: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

ویژگی درخت:  بصورت نیمه عمود رشد می کند. این گونه به نسبت، بازدهی بالایی دارد و میوه در تمامی آن یکسان و فاقد سال آوری می باشد.

ساختار میوه :  درشتی متوسط، رنگ پوسته میوه قرمز تیره و گوشت میوه سفید کرمی، سفت و شیرین بوده و آبدار ولذیذ می باشد.

زمان محصول: اواخر شهریورماه.


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

ویژگی درخت:  این گونه پر بازده بوده و ماندگاری 3 الی 4 ماهه در انبار را دارد.

ساختار میوه :  رنگ پوسته زرد براق است.

زمان محصول: اواخر شهریورماه.

گرده افشانی:  گرده زای رقم سیب رد می باشد.

زرد فرانسه


گالا: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

توضیحات:

ویژگی درخت: نیمه عمود رشد می کند. این گونه نسبتاً منظم و پربازده می باشد.

ساختار میوه: پوسته میوه 80% تا 90% قرمز رنگ می باشد. مدت زمان انبار کردن این گونه مناسب است.

گرده افشانی: گرده زای مناسب برای ارقام دورنگ،پی ال و فوجی است.

زمان محصول: اواخر مردادماه.


فوجی: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


توضیحات: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

ویژگی درخت: دارای رشد قوی بوده و پر محصول می باشد.

ساختار میوه: نیمه درشت بوده و کمی گرد می باشد پوسته میوه بر روی سطح سبز کم رنگ و قرمز است.

گوشت میوه سفید و آبدار می باشد.

زمان محصول: اواخر شهریورماه

جوناتان:

حجم متوسط تا کوچک، 65 الی 75  میلیمتر عرض و 57 الی 67 میلیمتر بلندی. شکل عمومی آن گرد اندکی کشیده و منظم، گودی گل تنگ، عمیق، با شیب وسیع، چشم کوچک، و عموماً بسته. دم متوسط اندکی بلند با کلفتی متوسط کمی خشبی، گودی دم عمیق قسنتی زنگاری. پوست آن: صاف با نقطه های مشخصکه به اسم نقطه های جوناتان معروف است ،، رنگ زیرین آن زرد مایل به سبز که یک پوشش قرمز همه جانبه آنرا فرا می گیرد. عدسی ها کمتر نمایانند، قلب از حد متوسط بزرگتر، گلابی شکل، کارپل ها تنگ و دراز، با تخم های کاملاً تشکیل یافته. داراي گوشت سفيد مايل به زرد، لطيف و تا حدي محكم، خيلي آبدار با كمي ترشي مطبوع و اندكي معطر است. زود بارده با محصول متوسط ولي منظم است. براي جوان كردن و توليد شاخه هاي بارده نياز به هرس ساليانه دارد. در شرايط مرطوب به سفيدك زياد مبتلا مي شود و با مناطق خشك تطابق بشيتري نشان مي دهد.


اسپارتان هلند: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

داراي گوشت سبز مايل به سفيد و بافت محكم است.

به سفيدك و بيماري سياه سيب تا حدي مقاوم ولي به شانكر سيب حساس است.


مك اينتاش: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک

خصوصیات:

داراي فرم گرد و قدري پهن و اكثراً با دو نيمه غير متوازن.عدسك ها با خال سفيدي كاملاً مشخص هستند. ميوه سبز مايل به سفيد، آبدار و ترش و شيرين است.ارقام مناسب مناطق مختلف كشور.

داراي فرم گرد و قدري پهن و اكثراً با دو نيمه غير متوازن.عدسك ها با خال سفيدي كاملاً مشخص هستند. ميوه سبز مايل به سفيد، آبدار و ترش و شيرين است


نورثرن اسپای: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


روزت  زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکRusset: 


ولتی آمریکا: زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


گراون اشتاین آلمان  زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمکgravenstein  :

سیبی است که در اخر تابستان میرسد، با درشتی متوسط، فرم نا منظم، پوست آن صاف وچرب با رنگ زیرین زرد که قسمتی از آن را رگه هایی  به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می پوشاند و گوشت آن سبز مایل به زرد، نسج نسبتاً محکم، ترد خیلی آبدار با اسیدیته (ترشي) مطبوع و معطر.

كاكس ارنژ:

فرمي گرد و پوست خشن پوشيده از نوعي زنگار پوسته اي و رنگ زرد مخلوط با سبز با پوششي از قرمز نارنجي دارد.


تهیه کننده: رضا رضایی زا است و بدون استفاده از هورمون، ریشه زایی ضعیفی دارند. در خوابانیدن کپه ای و شیاری و به کمک


ad