Europa- Nasz wspólny dom
Download
1 / 14

Europa- Nasz wspólny dom - PowerPoint PPT Presentation


  • 185 Views
  • Uploaded on

Europa- Nasz wspólny dom. Chciałbym zaprezentować wam pracę wykonaną podczas konkursu „Europa- Nasz wspólny dom” . Mieliśmy na nią tylko 90 minut więc proszę o wyrozumiałość. Dalej. Spis Treści. Wielka Brytania. Hiszpania. Czechy. Francja. Europa. Austria. Belgia. Ciekawostki.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Europa- Nasz wspólny dom' - plato


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Europa- Nasz wspólny dom

Chciałbym zaprezentować wam pracę wykonaną podczas konkursu

„Europa- Nasz wspólny dom”.

Mieliśmy na nią tylko 90 minut więc proszę o wyrozumiałość.

Dalej


Spis Treści

Wielka Brytania

Hiszpania

Czechy

Francja

Europa

Austria

Belgia

Ciekawostki

Niemcy

Słowacja

Galeria


Europa

Europa, położona na półkuli północnej część świata o dużym rozczłonkowaniu, znacznym udziale w powierzchni półwyspów oraz wysp. Trzon kontynentu zajmuje obszar ok. 6,7 mln km2, półwyspy 2,7 mln km2, wyspy 0,7 mln km2. Łącznie obszar Europy zajmuje ok. 10 mln km2.

Kontynent europejski wyróżnia się wśród innych lądów bardzo dogodnymi warunkami naturalnymi. Od wieków sprzyjaja one osiedlaniu się ludzi. Basen Morza Śródziemnego był kolebką starożytnych cywilizacji Grecji i Rzymu. Odegrały one ogromną rolę w ukształtowaniu nie tylko europejskiej kultury. w epoce wielkich odkryć geograficznych z tego kontynentu wyruszały wyprawy poszukujące nieznanych dotąd lądów. Ich śladem podążyły rzesze osadników, którzy przenieśli elementy europejskich tradycji na nowe tereny.

Nazwa kontynentu pochodzi od greckiego słowa Euros, użytego przez Herodota na określenie obszarów leżących na północ od Morza Egejskiego i  Peloponezu

Powrót


Hiszpania

Hiszpania jest zlokalizowana w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, Wyspach Balearach (na Morzu Śródziemnym) i Wyspach Kanaryjskich (na Oceanie Atlantyckim). Graniczy z takimi państwami jak: Andora, Francja, Gibraltar i Portugalia. Znaczną część Hiszpanii stanowi Meseta Iberyjska, płaskowyż osiągający wysokość 700 m, otoczony łańcuchami górskimi - na północy Górami Sierra Morena a na południowym wschodzie pasmem Sierra Navada. Galicia na północnym wschodzie to zarówno wzgórza, jak i doliny, z których część została zalana przez morze. tworząc rias. Dorzecze rzeki Ebro znajduje się na północnym wschodzie kraju, zaś rzeki Gwadalkiwir - na południowym zachodzie. Większość wybrzeża jest skalista, lecz można też znaleźć liczne zatoki i piaszczyste plaże. Nieopodal wschodniego wybrzeża leżą wyspy Baleary (5014 km²).

Powrót


Francja

Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche. Grupy etniczne: Francuzi 94%, Portugalczycy 2%, Algierczycy 1%, Marokańczycy 1%.Grupy wyznaniowe: katolicy 90%, protestanci 2%, muzułmanie 1%, żydzi 1%.

Powrót


Belgia

Belgia leży w północnej części Europy Zachodniej, nad Morzem Północnym. Graniczy z takimi państwami jak: Francja, Holandia, Luksemburg i Niemcy. Wzdłuż krótkiego (66 km) wybrzeża rozciąga się strefa piaszczystych wydm. Sąsiaduje z nimi pas polderów (ziem odebranych morzu)oraz równinna, piaszczysta Nizina Flandryjska, odwadniana przez rzekę Skaldę i sięgajaca aż po Brukselę. Między stolicą a rozległą doliną Sambry i Mozy znajduje się lekko falista równina, a dalej na południe - górzysty obszar Ardeonów. Grzbiety niższych (do 300 m n.p.m.) Ardeonów Niskich zbudowane są z piaskowca, a doliny powstały w obrębie wapieni. W południowej części góry są wyższe - centralny masyw, zbudowany ze starych, odpornych skał, przekracza 600 m n.p.m., pokryty jest lasem i wrzosowiskami. Najdłuższymi rzekami Belgii są: Moza i Skalda. Sieć rzek i łączących je kanałów jest niezwykle gęsta. Obszary leśne zachowały się jedynie w rejonie Ardenów i Campine. Pozostałe lasy zostały wykarczowane i przeznaczone pod uprawę.

Powrót


Niemcy

Niemcy leżą w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Graniczą z takimi państwami jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Luksemburg, Polska i Szwajcaria. Północną część Niemiec zajmuje Nizina Nieniecka - stanowiąca fragment Niziny Środkowoeuropejskiej. W skład najbardziej wysuniętej na południe części Niemiec wchodzą Alpy Bawarskie. W nich to wyróżnia się pasma: Alpy Algawskie, Bawarskie i Salzburskie. Tu znajduje sie najwyższy szczyt Niemiec - Zugspitze o wysokości 2963 m. Na północ od linii Alp rozciąga się aż do Dunaju obszar wyżynny. Między tą strefą a Niziną Niemiecką występują stare masywy górskie i rozległe obniżenia zwane Średniogórzem Niemieckim (m.in. Rudawy, Reńskie Góry Łupkowe, Vogelsberg, Rhon, Las Turyński). Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest piaszczyste, zaś Morza Północnego - bagniste.

Powrót


Słowacja

Słowacja jest górskim krajem położonym w Środkowej Europie pomiędzy Austrią, Czechami, Polską, Ukrainą i Węgrami. Z południowego zachodu na północny wschód kraju ciągnie się łąńcuch Karpat Zachodnich, który obejmuje między innymi: Białe Karpaty o wysokości do 970 m, Jaworniki sięgające do 1071 m, Beskidy Zachodnie z najwyższym szczytem Babią Góra o wysokości 1725 m na granicy z Polską oraz wiele mniejszych wapiennych skalic (Magura Spiska, Magura Orawska, Pieniny głównie na terenie Polski), wewnętrzny masyw Tatry z najwyższym szczytem kraju - Gerlach, 2655 m, Małe Karpaty osiągające wysokość do 768 m, Mała Fatra do 1710 m, Wielka Fatra 1590 m, Niżne Tatry. Pomiędzy górami występują licznie śródgórskie kotliny, m.in. Spiska, Turczańska i Liptowska, połączone odcinkami dolin rzecznych. Na południe od Karpat Zachodnich rozciągaja się Góry Szczawnickie (o wysokości do 1009 m) oraz Rudawy Słowackie (m.in. Kras Słowacki). Wschód Słowacji częściwo pokrywaja Karpaty Wschodnie z fliszowymi Bieszczadami i Pogórzem Ondawskim oraz masywem Wyhorlat.

Powrót


Wielka Brytania

Wielka Brytania położona jest na północny - zachód od kontynentu europejskiego, pomiędzy Kanałem La Manche (English Channel) a Morzem Północnym. Obszar Szkocji zdominowany jest przez góry i wyżyny (Góry Kaledońskie, Grampian i Góry Pennińskie). Górzysta jest również Walia z Górami Kambryjskimi. Anglii natomiast charakteryzuje się przewagą terenów równinnych (Nizina Angielska i Basen Londyński). Na południowym - zachodzie w Kornwalii oraz w północnej części hrabstwa York również występują większe wzniesienia. Najwyższym szczytem jest Ben Nevis o wysokości 1343 m. n.p..m., leżący w górach Grampian. Do najdłuższych rzek zalicza się: Severn o długości 338 km i Tamizę długości 336 km.

Powrót


Czechy

Czechy są państwem bez dostępu do morza, położonym w Europie Środkowej i graniczącym z: Austrią, Niemcami, Polską i Słowacją. Przeważająca część Czech leży na wyżynno-górskim obszarze Masywu Czeskiego, na którego peryferiach z 3 stron wznoszą się stare góry zrębowe Szumawa (wys. do 1378 m), Las Bawarski, Las Czeski, Rudawy oraz najwyższe w Czechach - Sudety (graniczna z Polską - Śnieżka, 1602 m). W środkowej części Masywu Czeskiego znajduje się zapadlisko tektoniczne - Nizina Połabska z doliną górnej Łaby. Na południu występują kotliny: Trzebońska i Budziejowicka. Wschód Czech to morawsko-śląski pas obniżeń, oddzielający Masyw Czeski od Karpat. Główne rzeki Czech to: Łaba z dopływami Wełtawą, Ohrzą i Izerą, Morawa oraz Odra z Opawą i Olzą. Czechy słyną z licznych źródeł mineralnych, głównie cieplic (Karlowe Wary (73°C), Jańskie Łaźnie (29,6°C)). W celu ochrony pierwotnej szaty roślinnej i rzadkich gatunków zwierząt utworzono Krkonoský Národni Park (385 km2) oraz liczne rezerwaty leśne, geologiczne, torfowiskowe i faunistyczne.

Powrót


Austria

Austria leży w środkowej Europie i nie posiada dostępu do morza. Graniczy z: Czechami, Liechtensteinem, Niemcami, Słowacją, Słowenią, Szwajcarią, Węgrami oraz Włochami. Jest krajem alpejskim, jednym z najbardziej górzystych w Europie. Jego południowe i zachodnie prowincje pokrywają Alpy i ich przedgórza. Pasma Alp Wschodnich zajmują 70% powierzchni kraju. Równoleżnikowo usytuowane pasma górskie są od siebie oddzielone przez rzeki Inn, Salzach i Enns - dopływy Dunaju. Wzdłuż jego doliny rozciągają się obszary nizinne. Na północy leży wyżynny obszar - Masyw Czeski. W jego zachodniej części znajdują się góry Szumawa. Wschodnie prowincje oraz Wiedeń usytuowane są w basenie Dunaju. Góry w zasadniczy sposób wpływają na kontynentalny klimat Austrii. Zimy są mroźne, a lata słoneczne i ciepłe. Częste ulewy i burze sprawiają, że lato to najwilgotniejsza pora roku. W zimie występują obfite opady śniegu. Najcieplejszą a zarazem najbardziej suchą częścią kraju sąo kolice Wiednia - niziny Burgenlandu.

Powrót


Ciekawostki

Morze Barentsa słynie z tego, że... nie zamarza. Choć jest częścią Oceanu Arktycznego i leży za kołem podbiegunowym, to jego południowa i zachodnia część przez cały rok są wolne od lodu. Dzieje się tak dzięki wpływowi ciepłego Prądu Norweskiego, który stanowi przedłużenie Prądu Zatokowego. Ładoga jest największym jeziorem Europy. Jest na nim 660 wysp i uchodzi do niego 35 rzek. W czasie 3-letniej blokady Leningradu w czasie II wojny światowej jezioro było jedyną drogą ewakuacyjną w szczelnym, hitlerowskim kordonie. Zimą przebiegała przez nie "droga życia" - ewakuowano nią rannych, zaopatrywano tędy w żywność. Dominującym krajobrazem górzystej Szkocji są wrzosowiska i torfowiska. Większość powierzchni kraju to pustkowia, a dwa największe miasta - Glasgow i Edynburg - skupiają 75% ludności.

Powrót


Galeria

Brama Brandenburska

Katedra Notre-Dame

Hofburg

StoneHenge

Slajd końcowy


Koniec

Dziękuję wszystkim za uwagę

Bardzo chciałbym podziękować wam wszystkim za obejrzenie mojej prezentacji.

Wszystkie zawarte w niej zdjęcia i obrazy pobrałem z Internetu.

2007/2008

Wykonał: Sebastian Wiącek VI A SP 2


ad