London
Download
1 / 19

LONDON - PowerPoint PPT Presentation


 • 148 Views
 • Uploaded on

LONDON. LONDON. Londyn  (ang.  London ) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'LONDON' - pia


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

London1
LONDON

 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

 • Położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy po Moskwie i Stambule, a większym od Paryża; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 8,2 mln (2011 r.) na obszarze 1 607 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów .


Big ben
BIG BEN

 • Big Ben – wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii.

 • Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również TheClock Tower (ang. "Wieża Zegarowa"), należącej do Pałacu westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower w celu uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II


The palace of westminster
THE PALACE OF WESTMINSTER

The Palace of Westminster jest siedzibą parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin)i wyzszej – House of Lords ( Izba Lordów )


Harrods
HARRODS

 • Harrods to to jeden z najsłynniejszych ekskluzywnych sklepów w Londynie. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Charlesa HenregoHarrodsa, który w 1849 otworzył mały sklep spożywczy. Z czasem sklep stał się wielkim domem towarowym. W 1983 roku przeszedł w ręce Egipcjanina Mohameda al Fayeda, sprawił on że sklep stał się jeszcze bardziej ekskluzywny. Obecnie Harrods mieści się w 7 piętrowym budynku i zatrudnia prawie 4000 osób. W Harrodsie zakupy robiła m.in królowa Elżbieta.


National gallery
NATIONAL GALLERY

 •  National Gallery – galeria sztuki w Lodynie, w północnej części Trafalgar Square .

 • Prezentuje zbiory malarstwa z lat 1250–1900. Posiada szczególnie dużą kolekcję brytyjskich impersjonistów i kilkanaście dzieł Vincenta van Gogha. Jest to galeria państwowa, udostępniona bezpłatnie (oprócz wystaw tymczasowych), licząca ok. 2300 dzieł.

 • Mieści w sobie kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego. Główna kolekcja udostępniona jest do zwiedzania za darmo, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp. Mile widziane są także dobrowolne datki "na utrzymanie galerii".


Piccadilly circus
PICCADILLY CIRCUS

 • PiccadillyCircus to najbardziej znany londyński plac i skrzyżowanie. Na jego środku mieści się fontanna z figurką Erosa, a na ścianie jednego z budynków otaczających plac - gigantyczne reklamy świetlne. W pobliżu znajduje się także Trocadero - centrum rozrywki, w którego skład wchodzą kina, restauracje, sklepy oraz salony gier i kasyna. Będąc w okolicy warto zobaczyć także dzielnicę Soho i China Town


Buckingham palace
BUCKINGHAM PALACE

 • Palace Buckingham położony przy Saint James Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Green Parkiem i prywatnym Ogrodem królowej. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Wybudowany został w 1703 roku dla Johna Shieffielda - księcia Buckingham. W 1761 został zakupiony dla Jerzego III. Nazwa pałacu pochodzi od dworu, jaki w roku 1703 wzniósł tu książę Buckingham. Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria


Tower bridge
TOWER BRIDGE

Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Podobnie jak inne mosty, Tower Bridge służy temu, by pojazdy i piesi mogli przedostać się przez niego na drugą stronę rzeki. Wyjątkowe jest to, że podnosi się, by pozwolić wysokim statkom wpłynąć do centrum Londynu. Styl, w jakim zbudowano wieże jest chyba wspanialszy od stylu jakiegokolwiek innego mostu na świecie. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwą rzekę - Tamizę.


Kew gardens
KEW GARDENS

 • Królewskie ogrody botaniczne są uważane za najwspanialsze na świecie. Na 120 hektarach parku znajduje się ponad 50 000 okazów roślin pochodzących z różnych zakątków świata - począwszy od Wielkiej Brytanii, poprzez Europę, Afrykę i obie Ameryki kończąc na orientalnych roślinach z Japonii i Chin. W KewGardens można spotkać także wiele zwierząt np. egzotyczne ryby i ptaki mieszkające w cieplarniach i palmiarniach, których jest na terenie ogrodów sporo. Warto także zwrócić uwagę na XVII wieczny ceglany pałac, domek Chiński oraz oryginalną Japońską Pagodę. Ogrody są tak duże, że na ich zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.


British museum
BRITISH MUSEUM

 • The British Museum jest największym muzum historii starożytnej w Europie, posiada 6 milionów eksponatów, są to przede wszystkim mumie, wazy, dzieła literatury oraz rzeźby. Muzeum zostało otwarte dla odwiedzających 15 Stycznia 1759 roku, jego założycielem jest Sir Hans Sloan.


Trafalgar square
TRAFALGAR SQUARE

 • Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscudawnych stajni królewskich.

 • . Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki

 • W czasie przebywania na tym placu widocznie daje się zauważyć dużą ilość gołębi na placu oraz dużą ilość czerwonych autobusów i czarnych taksówek


London eye
LONDON EYE

 • British Airways London Eye usytuowane jest naprzeciwko TheHouses of Parliament, pomiędzy Waterloo, a Westminster Bridge. London Eye jest jednym z wielu londyńskich przedsięwzięć mających na celu uczczenie koniec XX wieku - Millenium.


Roker park
ROKER PARK

 • Roker Park - dawny stadion znajdujący się w mieście Sunderland w Anglii. Na tym obiekcie rozegrano cztery spotkania M.Ś w Piłce Nożnej1996. Swoje mecze rozgrywał na nim zespół SunderlandA.F.C (w latach 1898-1997). Jego pojemność wynosiła 30 000. Został zburzony w 1997 roku.


Elektrownia battersea
ELEKTROWNIA BATTERSEA

 • EktrowniaBattersea – pierwsza tego typu opalana węglem elektrownia znaj-dująca się na południowym brzegu Tamizy w Londy-nie.

 • Elektrownia Battersea jest największą budowlą z cegły w Europie.


10 downing street
10 Downing Street

 • 10 Downing Street – rezydencja i biuro premiera Wielkiej Brytanii  oraz siedziba Rządu Jej Królewskiej Mości (ang. Her Majesty'sGovernment). Budynek znajduje się na DowningStreet w City ofWestminster w Londynie, w pobliżu Pałacu Westminsterskiego.


Autobusy
AUTOBUSY

 • Autobus piętrowy – autobus z dwoma poziomami (piętrami), mieszczący od 60 do 80 pasażerów. Na drugi poziom prowadzą schodki, najczęściej umiejscowione tuż za kabiną kierowcy.


Ciekawostki
CIEKAWOSTKI

 • - W 1949 r. zegar opóźnił się o 41 minut, po tym jak stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty

 • W 1962 r. zegar wybił Nowy Rok dziesięć minut za późno, z powodu dużego nagromadzenia się śniegu na jego wskazówkach.

- W 1952 gdy autobus przejeżdżał przez Tower Bridge, most zaczął się podnosić, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Najstarszym systemem metra na świecie jest londyńskie "Underground".

Co dziesiąte dziecko mieszkające w Londynie nie wie, jak nazywa się stolica Wlk.Brytanii