SİMYA ve SİMYACILIK
Download
1 / 1

gizliilimler.tr.gg/Simya-ve-Kimya.htm gizliilimler.tr.gg/Simya-Nedir-f-. htm - PowerPoint PPT Presentation


  • 594 Views
  • Uploaded on

SİMYA ve SİMYACILIK Celal Türkmen Atatürk Üniversitesi KKEF Kimya Bölümü. Simya Nedir?. Simyanın Hedefleri. Dünyaca Ünlü Bazı Simyacılar. Sizde Bir Simyacı Olabilirsiniz !. Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi Ölümsüzlük iksiri yaratılması İnsan hayatının dönüştürülmesi.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'gizliilimler.tr.gg/Simya-ve-Kimya.htm gizliilimler.tr.gg/Simya-Nedir-f-. htm' - phoebe


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Gizliilimler tr gg simya ve kimya htm gizliilimler tr gg simya nedir f htm

SİMYA ve SİMYACILIKCelal TürkmenAtatürk Üniversitesi KKEF Kimya Bölümü

Simya Nedir?

Simyanın Hedefleri

Dünyaca Ünlü Bazı Simyacılar

Sizde Bir Simyacı Olabilirsiniz !

  • Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi

  • Ölümsüzlük iksiri yaratılması

  • İnsan hayatının dönüştürülmesi

Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp, 17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp , değiştirmeye çalışan simyacı, insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir.

*Simya bir bilim dalı değildir*Sadece deneme-yanılma yolu ile çalışırlar*Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz*Sistematik bilgiler içermez*Bilgi birikimi oluşmamıştır.

Simyacılar farklı amaçlar için çalışırken deneme- yanılma yöntemi kullanılarak istemeden bazı şeyleri keşfetmişlerdirSimya içerisinde tıp, felsefe, astroloji, kimya, din gibi birçok konuda motifler içerdiği için simyacılar,

* Ölümsüzlük iksirini keşfetmek,* Sonsuz zenginliğe ulaşmak,gibi konularla ilgili çalışmalar da yapmışlardır. Bu nedenle, bir simyacı tarih boyunca bazı zamanlar doktor, kahin, filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir..

Simya günümüz de ki kimya bilminin temelini oluştursa da asla bir bilim olamadı. Geçmişteki şartlarda ölümsüzlük iksiri olabileceği yoktan var edilebileceği gibi büyünün sihirin varlığına inanılmaktan öteye gidemedi. Uğraşanlar kolay yolla zengin olma hayalleriyle simyanın asıl amacını metalllerden altın veya gümüş üretmek haline getirdiler. Değersiz metallerden değerli metaller elde etmek simyanın asıl konusu oluverdi birden bire.

Bu net bilgi ışığında günümüz teknolojisinden yararlanarak sizde bir simyacı olabilirsiniz.

Ufak bir elektroliz düzeneği ile gümüş kapalama yaparak elinizdeki değersiz bir metali değerli hale getireebilirsiniz. Örneğin anahtarlığınızı gümüş kaplamayla çok güzel bir hediyeye dönüştürebilirsiniz.

1- Isaac Newton

2- Johann Rudolf Glauber

3- Arnaldus de Villa Nova

4- Ebu Musa Cabir bin Hayyan

5- Nicolas Flamel

6- El-Razi

7- Thomas Norton

8- Robert Boyle

Simyacılar hakkındaki genel görüş onların sözde bilimadamı (pseudo-scientist), hatta kaçık ya da şarlatan oldukları yönündedir. Bunun nedeni simyacıların kurşunu altına çevirmeye çalışmaları, evrenin dört elementten (toprak, hava, su ve ateş) oluştuğuna inanmaları ve zamanlarının büyük çoğunluğunu mucize ilaçlar, zehirler ve sihirli iksirler hazırlamaya harcamalarıdır. Bazı simyagerler gerçekten kaçık veya şarlatan olsa da, çoğu entelektüel akademisyenler ve önemli bilim adamlarıdır..

Kaynakça

http://gizliilimler.tr.gg/Simya-ve-Kimya.htm

http://gizliilimler.tr.gg/Simya-Nedir-f-.htm

http://simya.nedir.com/

Hazırlanışında emeği geçen sayın Özlem Yurdakul’a sonsuz teşekkürler.