slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Woda i Życie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Woda i Życie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 47

Woda i Życie - PowerPoint PPT Presentation


  • 153 Views
  • Uploaded on

Woda i Życie. dawniej i dziś. Woda. bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Woda i Życie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Woda i Życie

dawniej i dziś

slide2
Woda

bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

Aby być zdrowym, każdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

slide3
Woda

Woda to tlenek wodoru o wzorze sumarycznym H2O, który występuje w trzech stanach skupienia. W warunkach stałych (pokojowych) woda występuje w postaci cieczy. Może występować także w stanie stałym, jako lód oraz gazowym w postaci pary wodnej. Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość wody na Ziemi jest słona, czyli zawiera rozpuszczone sole np. chlorek wapnia. W wodzie rozpuszczonych jest także wiele gazów, przede wszystkim dwutlenek węgla.

slide5

Symbolika wody

Woda jest symbolem chaosu, niestałości, zmienności, przeobrażenia, bezmiaru możliwości, uzdrowienia, źródła życia, odrodzenia ducha i ciała, zmartwychwstania, potęgi, niebezpieczeństwa, śmierci, oczyszczenia, prawdy, mądrości, dobra i zła, umysłu kosmicznego, zapomnienia, duszy ludzkiej.

slide6
Czysta woda- prawda, porządek, blask drogich kamieni. Wypłynąć na czystą wodę czyli wydobyć się z tarapatów, uporządkować swoje interesy.

„Kto chce mieć czystą wodę, niech idzie do źródła”.

  • Mętna woda- zamieszanie, niepewna sytuacja, chaos.
slide7
Głęboka woda symbolizuje trudne warunki życia, niebezpieczeństwo.

„Wyzwól mnie od nieprzyjaciół i z głębin wód”.

  • Rozlana woda to symbol szkody, błędu nie do naprawienia.

„Wszyscy umieramy, jesteśmy jak woda rozlana po ziemi, której nie da się już zebrać”.

slide8
Woda uporczywie kapiąca- cierpliwe, ale skuteczne drążenie,albo nieznośna plaga.

„Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym kapaniem”.

  • Woda- zwierciadło duszy.

„Duszo ludzka, jakżeś podobna do wody!”.

slide9

Bogactwo życia w wodzie

Jak powszechnie wiadomo woda jest największym skupiskiem życia na ziemi, a ukazanie jej ogromnego bogactwa i zróżnicowania jest wręcz niemożliwe. Pomijając ogrom życia w jeziorach, stawach i rzekach należy uświadomić sobie chociażby różnorodność gatunków, żyjących w oceanach. Są to wszelkiego rodzaju ryby, skorupiaki, mięczaki, ssaki, zarówno bezkręgowce, jak i strunowce oraz skorupiaki....

slide15

Woda – jeden z żywiołów

Nie da się dokładnie poznać, okiełznać żadnego z żywiołów. Tak też jest i z wodą. Człowiek jednak, chociaż w bardzo małym stopniu, potrafi poskromić ten żywioł. Umie z nim żyć. I chociaż wie, że bardzo trudno jest kształtować taką siłę jaką jest woda, on próbuje i często mu się to udaje.

slide19

Użytkowanie wody

Cywilizacje starożytne powstawały tam, gdzie warunkinaturalne gwarantowały dostatek wody, ale również w miejscach,które wymagały konstrukcji sztucznych zbiorników i zapór, kanałów irygacyjnych czy akweduktów.

slide20

Akwedukty - były arcydziełami techniki. Przecinając rzeki i doliny, doprowadzały wodę z okolicznych pagórków do miast. Rzymianie bardzo precyzyjnie wyznaczali kąt nachylenia, dzięki temu woda płynęła zawsze z określoną prędkością.

Kanały irygacyjne (nawadniające) – ich działanie polegało na doprowadzeniu wody z jej ujęcia na rzece, jeziorze, na pola łąki i inne użytki. Dzięki nim tereny niegdyś jałowe stawały się żyznymi polami.

slide21

Rozwój cywilizacyjny społeczeństw następował wskutek dobrze zorganizowanej pracy dużej liczby ludzi, m.in. przy budowie systemów nawadniania roli i dostarczania wody pitnej.

Po corocznych wylewach Nilu pozostawała na brzegach warstwa czarnego, żyznego mułu

slide22

Życie zależało od wylewów Nilu. Starożytni Egipcjanie kopali groble, by zatrzymać wodę i drążyli kanały nawadniające, którymi woda była odprowadzana na tereny, które bez niej byłyby zupełnie jałowe.

Urządzenia używane przez starożytnych do nawadniania ziemi.

ŻURAW (SZADUF)

slide23

KOŁO WODNE

ŚRUBA ARCHIMEDESA

slide24

Podział wód

Wody słodkie:

- rzeki, jeziora (nadbrzeżne, przydeltowe, morenowe, rynnowe, cyrkowe, krasowe, tektoniczne, kraterowe) i bagna, wody gruntowe i podziemne, lodowce, pokrywa śnieżna i para wodna w atmosferze

Wody słone:

- oceany i morza (zatoki i morza = część przybrzeżna oceanów, oprócz Morza Kaspijskiego, które jest jeziorem o powierzchni 376 km2), czyli wszechocean (ocean światowy).

slide25

Woda jako źródło życia

Nieprzypadkowo mówi się, że woda jest źródłem życia. O ile bez jedzenia można przeżyć około miesiąca, bez wody człowiek nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Dlatego szokujący wydaje się fakt, że 1,1 mld ludzi, a więc co szósty mieszkaniec Ziemi, nie ma dostępu do czystej wody. Z tego powodu co minutę umiera sześcioro dzieci.

slide26

Niedożywienie jest zresztą też wynikiem deficytu wody słodkiej. Jest ona niezbędna dla rolnictwa (chociaż wykorzystywanie jej musi być też racjonalne, gdyż nawadnianie pól na obszarach suchych jest przyczyną jej marnotrawstwa: po prostu bardzo szybko wyparowuje). W Meksyku i Afganistanie brak dostatecznej ilości wody ogranicza możliwości powiększenia obszaru uprawy odmian pszenicy dających wysokie plony. Bez wody produkcja żywności spada.

slide27

Zasoby wody słodkiej

Zasoby wody słodkiej na Ziemi kształtują się napoziomie 37,5 milionów km3. Z tego na Polskę przypada około 220 km3 wody. Ponad 70% tracimy na skutek parowania, reszta – średnio 62 km3 – odpływa rzekami – głównie do Bałtyku.

W ciągu roku na każdego mieszkańca przypada średnio:na Ziemi  - 7300 m3 wody,w Europie - 4560 m3 wody, w Polsce    - 1580 m3 wody.

Tylko dwa europejskie kraje – Belgia i Malta – mają mniejsze od nas zasoby wodne wprzeliczeniu na jednego mieszkańca.

slide29

Deficyt wody

Brak słodkiej wody dotyka przede wszystkim tereny pustynne, stąd do najbiedniejszych krajów należą np. Mali, Niger, Czad czy Sudan.

slide30

Dziś niedobory wody występują już w 80 krajach, w których mieszka 40% ogółu ludzkości. W roku 1990 w 20 krajach deficyt wody był tak duży, że statystyczny mieszkaniec miał jej do dyspozycji mniej niż 1000 m3 rocznie. W kolejności od kraju o największym deficycie do kraju o ilości wody zbliżającej się do 1000 m3 rocznie na mieszkańca są to:

Dżibuti, Kuwejt, Malta, Katar, Bahrajn, Barbados, Singapur, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Jemen, Izrael, Tunezja, Zielony Przylądek, Kenia, Burundi, Algieria, Rwanda, Malawi i Somalia.

slide32

W wielu miastach koszt czystej wody do picia jest bardzo duży. Na zdjęciu obok Ramdźan Mondol z Zachodniego Bengalu w Indiach, chociaż ma darmową wodę, powoli umiera z powodu zatrucia arsenem, który sprawia, że woda z płytkich studni staje się toksyczna.

slide33

Powodzie

Powodzie występują od najwcześniejszych lat, nawet p.n.e. Biblia opisuje wielki potop. Woda ta zabiła wszystkie zwierzęta oraz ludzi, zatopiła szczyty gór. Obecnie powodzie występują z powodu długotrwałych bądź intensywnych opadów deszczu albo z powodu szybkiego topnienia śniegów.

slide34

Potop biblijny

Powódź 1997/Polska

slide35

Tsunami

Prehistoryczne tsunami na półwyspie Jukatan uformowały tereny. Tsunami to kompletnie zniekształciło 3000 km linii brzegowej! 900 lat przed naszą erą potężne tsunami zniszczyły główne ośrodki peruwiańskiej cywilizacji rozmieszczone wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

Pod koniec 2004 roku w Tajlandii tsunami zabiła ogromną liczbę ludzi, zniszczyła wyspy, budowle… Miliony ludzi straciły dach nad głową oraz miejsca pracy.

slide36

Zużycie wody i jej oszczędzanie

Wciągu ostatnich 30 lat zużycie wody niepomiernie wzrosło. Przyczyn tego wzrostu jest wiele, wśród nich na przykład wzrastająca liczba pralek i zmywarek, myjnie samochodowe, popularyzacja urządzeń nawadniających przydomowe ogródki i upowszechnienie spłukiwanych wodą toalet. Jedna trzecia wody wykorzystywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym w krajach zachodnich spływa właśnie przez muszlę klozetową.

slide37

Zapotrzebowanie na wodę można też zmniejszyć poprzez zmniejszanie ilości wody marnowanej w gospodarstwach domowych. Wielu ludzi wciąż jest przekonanych, że zasoby wody są niewyczerpywalne i w związku z tym zużywają więcej wody niż potrzeba.

Spryskiwacze są wprawdzie niezastąpione, kiedy chce się zachować zieloną trawę, jednak zużywają one nawet 1000 litrów wody na godzinę, co w dobie oszczędności jest już marnotrawstwem.

slide38

Ten tryskający z pękniętego wodociągu strumień wody pozwala nam sobie uświadomić, ile wody marnuje się z powodu zwykłych przecieków, zanim dotrze do naszych kranów. Czasami z nieszczelnych wodociągów wycieka nawet 30% cennej wody pitnej.

slide39

Sposoby zdobywania słodkiej wody:

Budowa zapór wodnych – na zdj. Zapora w Jordanii

slide40

Stacje uzdatniania wody morskiej – na zdj. Stacja w Katarze w Zatoce Perskiej. Odsalanie jest niezwykle kosztowne, dlatego na takie stacje mogą pozwolić sobie tylko bogate kraje.

slide43

Wykorzystanie wody

Źródło energii

Źródło zdrowia

Źródło życia

Droga wodna

Cele rekreacyjne

slide45

Sporty wodne:

Cele rekreacyjne

Masaże wodne

Gorące źródła

Rozrywka

slide46

Źródła:

Internet:- http://www.aquadocinter.pl- http://www.ekologia.gemapro.vip.alpha.pl- http://www.maitri.diecezja.gda.pl

Magazyn „National Geographic”

Magazyn „Świat Wiedzy”

Encyklopedie multimedialne „Przyroda”

I inne.

slide47

Wykonanie:

Uczniowie drugich klas LO4 w Bielsku-Białej oraz Paulina Maszlanka z klasy 1