slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
DEBATA SZKOLNA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

DEBATA SZKOLNA - PowerPoint PPT Presentation


  • 130 Views
  • Uploaded on

T ECHNOLOGIE I NFORMACYJNO- K OMUNIKACYJNE. DEBATA SZKOLNA. W „Szkole z klasą 2.0” chcemy wypracować zasady korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach. 1. Ucz i ucz się z TIK!. 2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'DEBATA SZKOLNA' - paytah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
TECHNOLOGIE

INFORMACYJNO-

KOMUNIKACYJNE

DEBATA SZKOLNA

slide3
W „Szkole z klasą 2.0” chcemy wypracować zasady korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w szkołach.
slide4
1. Ucz i ucz się z TIK!

2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie

3. Nie kradnij i nie daj się okraść!

4. Komunikujmy się!

5. Komputery pod ręką!

6. Bądź bezpieczny w sieci.

7. Nauczcie tego dorosłych!

slide5
1. Ucz i ucz się z TIK!

Jak prowadzić lekcje w sieci – online i offline? Jak korzystać z Internetu, gdy lekcja nie odbywa się w pracowni - giełda pomysłów. Jakie narzędzia komputerowe mogą się przydać na różnych przedmiotach i do różnych zadań? Jak odrabiać prace domowe w erze TIK? Zadania, sprawdziany, testy, informacje wieszane przez nauczycieli w internecie? Jak nauczyć się dyskutować i precyzyjnie prezentować swoje poglądy w sieci? Jak realizować zespołowe projekty uczniowskie z wykorzystaniem TIK? Jaki użytek z internetu, komputera i komórek można dopuścić na sprawdzianach i egzaminach? Dobre i złe ściąganie!

slide6
2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie

Jak nauczyciele i uczniowie mają korzystać z TIK w nauczaniu, by nie było to bezkrytyczne kopiowanie, lecz twórcze wykorzystanie zasobów sieci? Jak rozpoznawać wiarygodne strony i źródła? Jak odróżnić informacje od komentarzy czy opinii? Jak mądrze i skutecznie szukać potrzebnych informacji i materiałów? Czy i jak reagować na nieprawidłowości, oszustwa, błędy? Jak się zachować, gdy zauważysz przejawy rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, nietolerancji?

slide7
3. Nie kradnij i nie daj się okraść!

Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? Gdzie i jak szukać legalnych materiałów, z których możesz skorzystać? Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Kiedy warto korzystać z wolnych licencji i na czym polegają?

slide8
4. Komunikujmy się!

Jak używać TIK do komunikacji w szkole i z rodzicami? Jak maile oraz portale społecznościowe mogą ułatwić kontakty nauczycieli, uczniów i rodziców? Jakich informacji nie należy rozpowszechniać tą drogą? Jak stworzyć system monitorowania postępów ucznia, by pomagał on się uczyć. Czy używać sms-ów w kontaktach nauczycieli z uczniami? Jaka powinna być szkolna strona internetowa ? Dobre i złe przykłady. Kto za nią odpowiada, kto ją prowadzi, co mogą na niej robić uczniowie? Gazetka szkolna w Internecie (Qmam i inne) – czy i jak nauczyciele powinni ją kontrolować? Co publiczne, a co prywatne – netykieta dla nowych czasów?

slide9
5. Komputery pod ręką!

Jak zapewnić dostępność komputerów i sieci w szkole, zamiast zamykać je w pracowni komputerowej? Jak sprawiedliwie i sensownie dzielić dostęp do TIK między różne przedmioty, różnych uczniów? Czym się kierować, żeby optymalnie wykorzystać komputery i dostęp do sieci? Rozrywka na szkolnych komputerach – kiedy i w jakim zakresie?

slide10
6. Bądź bezpieczny w sieci.

Na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci? Jakie ślady zostawiasz serfując po Internecie? Jak korzystać z portali społecznościowych? Komputery szkolne – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? Kontakty z nieznajomymi – jak się nauczyć zasad bezpieczeństwa? Strony, na które lepiej nie wchodzić? (pornografia, hazard, „dziwne” stowarzyszenia? Zaproszenia do interesów – jak na to reagować? Opracować listę zagrożeń! Jak się bronić przed internetowymi przestępcami? Dobre rady czyli jak się nie dać złowić?

slide11
7. Nauczcie tego dorosłych!

W jaki sposób uczniowie - ze wsparciem nauczycieli - mogą szkolić innych, np. swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów, w dziedzinie TIK? Zbadajcie potrzeby informacyjno-komunikacyjne osób starszych. Opracujcie plan takiego kursu, wybierając 10 umiejętności ważnych dla osób starszych (porozmawiaj o tym z dziadkami). Jak przełamać barierę wstydu, że młodzi uczą starszych? Kto i jak ma nadzorować takie zajęcia?

slide12
TECHNOLOGIE

INFORMACYJNO-

KOMUNIKACYJNE

- jestem na TAK

slide13
TECHNOLOGIE

INFORMACYJNO-

KOMUNIKACYJNE

Szkolny Kodeks TIK

slide14
1. Prace domowe w erze TIK można odrabiać na komputerze.

2. Wykorzystanie komputera i tablicy interaktywnej na różnych przedmiotach.

3. Jeśli wykorzystujemy zdjęcia, muzykę, teksty z Internetu to zawsze zamieszczamy źródło i autora – respektujemy prawo autorskie.

4. Rozsądnie korzystamy z informacji w Internecie.

slide15
5. Podczas długich przerw i po lekcjach możemy korzystać i ICIM w bibliotece.

6. Jesteśmy legalni – korzystamy z legalnego oprogramowania – respektujemy umowy i licencje.

7. W szkole używamy telefonu komórkowego tylko w ważnych sprawach, podczas lekcji telefon mamy wyłączony.

slide16
8. Szkolna strona internetowa jest źródłem informacji i miejscem komunikacji: forum szkoły, ogłoszenia, gazetka szkolna.

9. Kontaktujemy się z nauczycielem poprzez pocztę elektroniczną.

10. Jesteśmy bezpieczni w sieci – znamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

slide17
TECHNOLOGIE

INFORMACYJNO-

KOMUNIKACYJNE

- jestem na TAK

ad